pýtali ste sa - my sme odpovedali
Sliepka kašle

OTÁZKA: Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na jednu vec týkajúcu sa zdravotného stavu sliepky. Približne před dvoma týždňami som zbadala, že kašle, no neviem či je to kašeľ alebo ako som sa dočítala, môže mať aj čosi v pažeráku zapichnuté? Mám sliepku zabiť alebo nechať ju ešte, či sa jej to nejako neuvoľní? Sliepka je inak v pohode, žerie, znáša vajíčka, je čulá ako ostatné... ak by náhodou kašľala, čo jej môžem podať, aký liek? Ďakujem za radu už vopred. Pekný deň, Lýdia.

ODPOVEĎ: Ťažko radiť na diaľku, sliepku, jej jazyk a jazykovú dutinu, by bolo vhodné dať prezrieť veterinárovi. Ide pravdepodobne o ochorenie jazyka nazývané pípeť. Vzniká zrohovatením epitelovej vrstvy jazyka. Následkom vysychania povrchovém vrstvy sliznice sa na jazyku vytvára hustý povlak vláknitého slizu. Na povrchovej vrstve sliznice jazyka, najmä na jeho hrote vznikne zrohovatená vrstva krycieho epitelu. Zrohovatené povrchové bunky sa dostatočne krmivom nestierajú a tvoria sa na ňom stále nové vrstvy a tvrdne aj sliznica pri okraji zobáka. Zrohovatený povlak sa dá niekedy pomerne ľahko stiahnuť. Jazyk treba potom ošetriť napríklad nastriekaním prípravku Forever Freedom. Malík V. však strhávanie neodporúča. Odporúča najskôr sliznicu jazyka zmäkčiť soleným tukom. Keď sa začne rohovinový povlak odlupovať, opatrne sa môžu odstrihnúť vrstvy zrohovateného povlaku. V priebehu liečby podávať mäkké krmivo, na pitie mlieko.

Redakcia

Ako „rozveseliť“ moje sliepky?

OTÁZKA: Prosím o radu, ako „rozveseliť“ moje sliepky. Čas od času sa stane, že jedna sliepka zosmutnie, ostane opustená. Neskôr ju zabijeme a vyhodíme. Teraz sme ju aj prezreli zvnútra a  jediné čo sa nám zdalo ako anomália bolo to, že v časti čriev mala niečo stvrdnuté. Môžete mi prosím, podľa týchto strohých informácií poradiť, čo mám so sliepkami robiť? Ďakujem. -B-.

ODPOVEĎ: Väčšina chorôb u hydiny sa prejaví zosmutnením. Tiež odporúčam poslať na laboratórne vyšetrenie. Neviem aký veľký je ten útvar v čreve, či to nie je vajcovod, kde bol ten tuhý útvar??? Sliepky sa neodporúča chovať dlhšie ako 1,5 – 2 roky,  nakoľko u starších sliepok  hlavne v malochove  sa zvykne klinicky prejavovať aviárna tuberkulóza. Sliepka v tomto štádiu ochorenia vylučuje do prostredia veľké množstvo choroboplodných zárodkov, ktoré sú hlavne po infekcii prasaťa a následne človeka  nebezpečné  -  pre oslabeného človeka. Často vo veľmi zamorenom chove ochorejú aj mladšie sliepky 6 mesačné, potom je už potrebné celý chov likvidovať a aspoň rok nechovať zvieratá v infikovanom priestore. V tomto prípade sa nemusí jednať o TBC, len ma to napadlo, že je to časté v chovoch.

Darina Pospišilová

Úhyn brojlerov

OTÁZKA: Dobrý deň, začali sme chovať brojlery, už ich chováme 3 týždne, to znamená - už sú 6 týždňov staré, začali pomaly priberať a zrazu v priebehu jedného týždňa už 2 uhynuli. Neviete nám poradiť, prosím, čo by mohlo byť príčinou uhynutia. Ďakujem. M. P.

ODPOVEĎ: Takto na diaľku s tak málo informáciami  sa nedá problém diagnostikovať, len hádať čo by to mohlo byť, pritom skutočnosť môže byť úplne iná.  Odporúčam chovateľovi poslať choré, resp. uhynuté zvieratá do laboratória, resp. zavolať veterinárneho lekára,  ale aj tak je potrebné uviesť  anamnézu – aké príznaky mali kurčatá, čo sa v chove zmenilo pred ich úhynom, čím kŕmia, ako sú kurčatá ustajnené, majú výbeh,  aké je to plemeno a pod.

Možno mnohí jasnovidci by povedali, že je to kokcidióza – ako sa s tým často stretávam. Keď sa na základe takejto jasnovideckej diagnózy hneď nasadia antikokcidiká, resp. iné antimikrobiálne lieky, problém v chove sa často skomplikuje, veľakrát s horším ekonomickým dopadom pre chovateľa.

Pýtali ste sa, odpovedali sme!

OTÁZKA: Chováme sliepky a v poslednom čase už musíme tretiu zabiť. Sliepka akoby nemohla niečo prehltnúť, stále akoby potláčala potravu v krku. Prvú sme zabili a vyhodili, už ani nechodila. Druhú sme zabili hneď, ako som si toho všimla. Vypitvala som ju, na pečienke som nevidela nič, ale črevá mala úplne prázdne, len v slepom čreve mala nejaký obsah. A hrvoľ mala plný - hrozne to zapáchalo. Bola v ňom potrava, vzduch aj zapáchajúca tekutina. V brušnej dutine mala akoby zrazenú krv v tuku aj v blanách. Ani asi nie zrazenú, ale tuk aj blany boli akoby prerastené niečim, čo mi pripomínalo krv. Tieto choré sliepky majú naježené perie, zdá sa, že je veľká, ale v skutočnosti je vychudnutá. Sliepky menej znášajú. Chováme ich na dedine, majú výbeh. Kŕmime ich zmeskou vyrobenou doma: Proteinmix – nosnice + pšenica + kukurica podľa návodu, ďalej im dávame domáci odpad, krájanú žihľavu - v zime sušenú. Asi pred dvomi rokmi sme sliepky museli liečiť na škrkavky, následne dostali vápenku. Maštaľ sme vydezinfikovali, spravili z úplne nového dreva hniezda a bidlá, sliepky sme ošetrili opakovane ekosipom. Prečítala som si na internete o súčasných príznakoch choroby sliepky a vyšlo mi, že by mohlo ísť o kokcidiózu. Viem, že mi to nemôžete potvrdiť len podľa opisu príznakov, po nedeli pôjdem ze veterinárom. Ak sa choroba potvrdí, je na to nejaký liek, alebo treba zlikvidovať celý chov? Pred mesiacom sme kúpili mladé kuričky,ktoré akurát začínajú znášať vajíčka. Ak sa choroba potvrdí, sú vajíčka pre človeka neškodné? Ďakujem za odpoveď. E. B.

ODPOVEĎ: Podľa opisu možno predpokladať ochorenie pažeráka - problém s príjmom potravy. Pani neuvádza či pri pitve nenašla v zobákovej dutine prekážku, v akom stave bol pažerák. Môžu tam byť pablany, ktoré bránia príjmu potravy. Môže ísť aj o iné ochorenie, kde je príjem potravy obmedzený nechutenstvom.... Určite sliepky nehynú na kokcidiózu! V truse sa určite nájdu oocysty kokcídií, ale toto nie je pat.- anat. obraz  tejto choroby a dospelé sliepky   nie sú na ochorenie náchylné! Úhyn na kokcidiózu je len u mladých alebo veľmi oslabených jedincov inou chorobou.

Ako staré sú sliepky? Odporúčam laboratórne vyšetrenie, izoláciu chorých zvierat a naskladnenie novej hydiny až po určení  diagnózy a vyriešení súčasných problémov.

MVDr. Darina Pospišilová, PhD.

Vetservis, spol. s r. o.

pospisilova@vetservis.sk

kokcidióza králikov
OTÁZKA: Chcel by som sa spýtať či mi neviete poradiť niečo proti kokcidióze králikov. Používali sme Sulfacox a ich rôzne druhy. Keď prestal učinkovať  používali sme Norodine 24 a potom som začal používať Baycox. Ten používam doteraz, ale už prestáva účinkovať. Králiky prestanú jesť a uhynú. Poraďte mi, prosím, nejaký iný liek. Králikom začínajú z nosových dierok vytekať soplíky. Existuje proti tomu nejaký liek? M.Ž.

ODPOVEĎ: Tráviaca sústava králikov je veľmi citlivý orgán a tráviace poruchy patria v
chove králikov k najčastejším. Pôvodcovia ochorení tráviacej sústavy  králikov sa dajú rozdeliť do dvoch základných skupín. Prvú tvoria parazity  (kokcídie, v menšej miere hlísty a iné parazity). Druhou skupinou sú baktérie, prevažne klostrídie a E. coli a vírusy.
Kokcidióza králikov
Pôvodcom kokcidiózy králikov je celá skupina eimérii - kokcídii. Eimérie sú jednobunkové parazity žijúce v tráviacom trakte a v pečeni svojho hostiteľa. Aj keď je u králikov opísaných 12 druhov eimérii, za patogénne, to znamená  ubližujúce svojmu hostiteľovi, sú považované iba tri.
Králiky sa najčastejšie nakazia požieraním výkalov, krmivom a podstielkou znečistenou výkalmi, zeleným krmivom z plôch hnojených trusom králikov, ktorý nebol správne kompostovaný, mláďatá pri cicaní zo znečistenej mliečnej žľazy. Z týchto dôvodov sú menej ohrozené zvieratá chované na roštoch, hoci aj tu je ochorenie časté. Zdrojom nákazy bývajú zvieratá s chronickou formou ochorenia (staršie) bez klinických príznakov.
Kokcidióza máva veľmi rýchly a zhubný priebeh predovšetkým u mláďat v dobe odstavu (vo veku 20 až 60 dní). Choré zvieratá sú smutné, majú matnú a zježenú srsť, vlhké okolie očí (slzenie), zväčšené nafúknuté bruško, často hnačku s prímesou hlienu alebo krvi, niekedy však aj zápchu. Pri pečeňovej forme často môžeme pozorovať u zvierat nepokoj, škrípanie zubami, hryzenie klietky, kŕče. Postihnuté mláďatá hynú v priebehu niekoľkých dní. Častý je
aj bezpríznakový priebeh ochorenia, kedy zvieratá náhle hynú bez toho, aby sa stihli u nich vyvinúť klinické príznaky. Takáto forma je často spôsobovaná aj premnožením klostrídií v črevách králikov!   U starších zvierat sa vytvorí odolnosť proti kokcídiám a ochorenie má mierny, často aj bezpríznakový priebeh. Takéto zvieratá však vylučujú oocysty do prostredia.
Diagnostika sa robí vyšetrením trusu, ale ani vysoký počet oocýst kokcídií v  truse nie  je dôkazom, že ochorenie je spôsobené len ich prítomnosťou.  Pri pitve uhynutých zvierat sa zisťuje rôzny stupeň zápalu tráviaceho traktu, črevá sú nafúknuté, ich steny sú zhrubnuté s drobnými krvácaninami alebo silne červenkasté, ich obsah je vodnatý, často s prímesou hlienu alebo krvi.
Postihnutá pečeň je zväčšená s drobnými belavými uzlíkmi veľkosti špendlíkovej hlavičky, šošovice, prípadne až lieskového orecha. Ochorenie zvyčajne kulminuje v chovoch na jar a na jeseň. Súvisí to s faktormi, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú odolnosť zvierat – výkyvy teplôt,
náhle zmeny kŕmenia (prechod na zelené kŕmenie, sparené zelené krmivo, koncom zimy kŕmenie namrznutými, plesnivými okopaninami). Parazity okrem toho, že škodia priamo poškodzovaním tkanív, otvárajú vstupnú bránu  pre bakteriálne infekcie. Na druhej strane faktory, ktoré podporujú množenie kokcídií, zvlášť zvýšené pH obsahu čriev spôsobené zlým natrávení, resp. rýchlymi zmenami krmiva, zároveň podporujú premnoženie podmienečne
patogénnych baktérií, ktoré sú vždy prítomné v tráviacom systéme – hlavne anaeróbnych  klostrídií a často sú hlavnou príčinou pozorovaných klinických zmien – nafukovanie,  hnačka.
Liečba je úspešná iba vo včasnom štádiu ochorenia. Často býva nesprávna, keď je zameraná len na kokcídie pri zle stanovenej diagnóze.
Preto prevencia zameraná na podporu a úpravu  trávenia  má podstatný význam:
1. selekcia zvierat  – matky, ktorých mláďatá vždy ochorejú vyradiť z chovu!
2. črevná forma kokcidiózy:
- samiciam podávať probiotický prípravok PRORABI alebo PROPOUL počas gravidity aj počas dojčenia - do krmiva 2 g na 10 ks,
- v čase pôrodu a  po pôrode podávať prípravok CARNIFARM sol. – na zvýšenie množstva  a  kvality  mlieka (1 - 2 ml na 5 kg ž. h. do vody),
-  počas odstavu mláďatám pridávať do pitnej vody prípravok CITROENZYMIX sol. 10 ml na 5 – 10 litrov  pitnej vody,
- prípravok PRORABIT  podávať do krmiva počas  odstavu a počas výkrmu podávať pulzne 7 až 10  dní za sebou každý mesiac,
-  prípravok CITROENZYMIX sol. podávať pri každej zmene krmiva (10 ml / 5 – 10 litrov vody),
- tento postup  je zároveň prevencia hnačiek bakteriálneho pôvodu - klostrídiovej infekcie, hnačiek spôsobených E. coli  zárodkami a pod.
3. pečeňová forma kokcidiózy:
-  dôležité je dostatočné kompostovanie králičieho trusu, aby oocysty kokcídií nekontaminovali prostredie odkiaľ sú zberané krmivá pre králikov,
-  SILIVET podávať v odchove a výkrme raz mesačne 5 – 7 dní (1 ml na 1 liter vody).
Diagnóza sa určí na základe klinických prejavov vychudnutosť napriek dobrému
príjmu krmiva a pitevného nálezu – typických uzlíkov na pečeni.
Na prevenciu kokcidiózy neodporúčame podávať preventívne antikokcidiká  ani ako súčasť kŕmnych zmesí!  Ak sa pri odchove nepoužívajú antikokcidiká, udržiava sa dobrá celková odolnosť a trávenie, u zvierat sa vytvorí dobrá celoživotná imunita proti kokcídiám.  Takto odchované  samice majú zdravšie potomstvo a v chove sa zníži infekčný tlak patogénnych kokcídií!
Ochoreniu sa má predchádzať dôslednou hygienou v chove – častým odstraňovaním znečistenej podstielky, hygienou kŕmenia, postupným zvykaním zvierat na nové druhy krmív a vylúčením podozrivých krmív. Zvieratá by sa mali umiestňovať vždy do čistých klietok, ideálne je vypaľovanie klietok letlampou. Všetky nové zvieratá by mali byť umiestnené v karanténe. Odporúčam stránku www.vetservis.sk/projekt

MVDr. Darina Pospišilová, PhD.
Vetservis, spol. s r. o.  
pospisilova@vetservis.sk