brahmanky a diftéria
OTÁZKA: Mám brahmanky, ale niektoré  akosi chraptia a chrchľú a majú v hrdle biele fliačiky. Mala by  to byť diftéria. Veterinár  mi odporučil Metrozol, ten som podával asi dva týždne, ale nepomohol, podával som im aj Tetracyklin aj liečivo Vetramox (účinná látka - Amoxicilin), čo mi poslal kamarát. Nič nezabralo a všetko som podával podľa návodu. Zabrala by  jódová tinktúra? Keby som im napr. Jox vstrekol do zobáka? Alebo čo by ste mi poradili?
Vopred ďakujem, lebo už si neviem  rady a je mi ľúto tých sliepok. Pritom sú zrovna tie choré, ako mi tvrdil chovateľ, očkované proti vtáčím kiahňam.  –M. V-

ODPOVEĎ: Podľa vášho opisu by  mohlo ísť o infekčnú laryngotracheitídu (ILT) alebo slizničnú formu diftérie. Pri diftérii príškvary na sliznici po odlúpnutí krvácajú. Skôr to môže byť  ILT. Pri ILT sa tvorí fibrinózna hmota v hrdle a trachei (vyzerá ako tvaroh), upcháva dýchacie cesty, sliznica je zapálená, môže prejsť aj do zápalu pľúc.  Sú to vírusové choroby, na ktoré Metrozol ani antibiotká nezaberajú.
Odporúčam podporiť nešpecifickú imunitu (Humac Natur, Propoul) zvierat v chove. Pri zápale slizníc je dobré podávať Vitamín A, na podporu vylučovania vírusov z organizmu NEFROVET.  Jox alebo PVP jód môžete použiť na vyčistenie zobákov tak, že roztok jódu nastriekate na vatový tampón na paličke a povytierate zobákovú dutinu.
MVDr. Darina Pospišilová, PhD.
Vetservis, spol. s r. o.  
pospisilova@vetservis.sk
nasledujte nás