Chov papagájov horských

Papagáj horský Polytelis anthopeplus žije v Austrálii v dvoch poddruhoch,  Polytelis anthopeplus anthopeplus (juhovýchodná Austrália)a Polytelis anthopeplus westralis (juh Západnej Austrálie).Je 40 cm resp. 38 cm dlhý a jeho hmotnosť sa pohybuje medzi 150 až 200 g.


Papagáje horské 1,1, samček vľavo. (2)                              Papagáje horské, mláďatá v deň obrúčkovania. (3)


Rozlíšenie pohlavia pri dospelých vtákoch je ľahké, samček je celkove žltejší. Samička má tie isté partie tela sfarbené viac do zelena (olivovozelené. Mláďatá sú sfarbením podobné samičke. Do šatu dospelých preperia až v nasledujúcom roku po vyliahnutí, vo veku 12 až 18 mesiacov. Vtedy už podľa sfarbenia možno rozlíšiť pohlavie. Samčeky sa už skôr začínajú prejavovať pospevavaním, samček býva robustnejší ako samička, má hlavu zaoblenejšiu, kým samička má temeno hlavy ploché. Domnievam sa, že takto možno posúdiť len jedince z rovnakého vrhu. Ak je chovateľovi predstavený len jeden jedinec bez možnosti porovnania, tento rozdiel nie je pozorovateľný.

Odporúča sa poskytnúť týmto vtákom voliéru aspoň 4 m dlhú, lepšie však až 6 až 8 metrov dlhú, o šírke min. 1 m. Ako iné austrálske papagáje, aj horské možno úspešne chovať a odchovávať aj v menších voliérach. Jozef Vlado ich chová v záhradných voliérach o dĺžke 220 cm, výške 200 cm a šírke 85 cm, bez vnútorného záletového priestoru. Naše zimné obdobie znášajú dobre, v čase najväčšej nepohody natiahne na voliéry kryt z priehľadnej polyetylénovej fólie. Na hniezdenie im poskytuje búdky o základni 25 x 25 cm. Jeden pár má búdku vysokú 85 cm a druhý až 110 cm. Podľa jeho skúsenosti, z vyšších búdok vyletia mláďatá neskôr a sú telesne vyspelejšie. Sediaca samička sa vo vysokej búdke cíti bezpečne a spoľahlivo sedí.

Ing. Roman Obložinský chová a ochováva tieto papagáje v záhradnej voliére o rozmeroch 300 x 200 x 80 cm (d x v x š), zhora a z bokov krytej. Podľa jeho skúseností je odolný a ochladenie počas zimného obdobia dobre znáša. Pred začiatkom chovnej sezóny ich odčervuje. S hniezdením začína jeho pár začiatkom apríla. Chovateľ vtáky stimuluje na hniezdenie podávaním naklíčenej slnečnice, pšenice a vajcovou miešankou už šesť týždňov až dva mesiace pred očakávaným hniezdením.

Kŕmi zmesou suchých semien zostavenou z viacerých odrôd prosa vrátane senegalského v klasoch, lesknice, nahého ovsa, semien kardi, pohánky, semenca a pásikavej slnečnice, ale aj pšenice a jačmeňa. Z naklíčených semien je vynikajúca slnečnica a pšenica, obľubujú nedozreté klasy senegalského prosa, pšenicu a kukuricu v mliečnej zrelosti. Ako všetky austrálske papagáje majú rady nedozreté semená pastierskej kapsičky, nedozreté ale aj suché semená tráv. Prijímajú najrôznejšiu zeleninu, mrkvu, hlávkový šalát, pekinskú kapustu, špenát, ale tiež lucernu, púpavu aj s kvetmi či semenami a mladú trávu, z ovocia predovšetkým jablká. Nutne potrebujú konáre ovocných stromov, vŕby, agátu a bazy čiernej na ohryz, časti čerstvých listov konzumujú, podobne aj kôru, okrem doplnku potravy je pre ne ohrýzanie konárov potrebným každodenným zamestnaním.

Michal Fazekaš sa venuje najmä chovu agapornisov, ale papagáje horské ho zaujali a pred dvoma rokmi si ich obstaral. Jeho nepríbuzný trojročný pár v tomto roku zahniezdil. Samička zniesla 4 oplodnené vajíčka, na ktorých sedela len asi 14 dní. Podľa chovateľa, vtáky niečo vyrušilo, nasledkom čoho samička znášku opustila. Papagáje horské kŕmi zmesou slnečnice, ovsa a prosa. Dáva im konáre na ohryz. Naklíčené semená nepodáva vôbec, a to ani agapornisom, pričom výsledky jeho odchovov sú pri agapornisoch veľmi dobré. Vajcovú miešanku robí z varených vajec, strúhanej karotky a cvikly. Jeho voliéra s papagájmi horskými má rozmery 200 x 150 x 220 cm (d x š x v), búdka je z prírodného kmeňa o vnútornom priemere 25 cm, vysoká 45 cm, vletový otvor majú vyhryzený do nepravidelného priemeru asi 10 cm. Vo voliére robia papagájom horským spoločnosť japonské prepelice.

Suchú vajcovú zmes majú počas odchovu mláďat k dispozícii ad libitum, tiež senegalské proso, denne aj vajcovú miešanku z natvrdo uvarených vajec, strúhanej mrkvy a cvikly.

Mojim papagájom horským pridávam do vajcovej miešanky, tak ako ostatným papagájom, múčku zo sušenej žihľavy, celeru alebo petržlenu. Múčka príjme časť vlhkosti nastrúhaného vajca a ak treba, znížim ešte vlhkosť miešanky strúhankou z bieleho pečiva tak, aby bola sypká.

Pokiaľ ide o napájanie, grit, vitamínové a minerálne prípravky, platí o ich podávaní papagájom horským to isté, čo pre ostatné papagáje. Najmä čistá voda na pitie je najdôležitejším predpokladom ich dobrého zdravia. Keď si navyknú, majú rady aj postrekovanie  rozprašovačom.

Obrúčkujú sa 6,5 mm obrúčkami.

Záver:

- Vtáky možno prezimovať v celoročných nevykurovaných voliérach, ale aj v chránených záhradných voliérach.

- Vzájomná sympatia oboch partnerov často rozhoduje o úspešnom odchove potomstva. Preto je najlepšie zostaviť páry už v prvm roku ich veku, a to i za cenu využitia metódy DNA na určenie pohlavia.

- Ak sú vtáky krotké, šanca na úspešné zahniezdenie je väčšia.

- Minimálna veľkosť voliéry: 200 x 100x 200 cm (d x š x v).

- Veľkosť búdky: kmeňová o vnútornom priemere 25 cm, 45 až 50 cm vysoká. V lepšom hygienickom stave sa dajú udržiavať búdky z dosiek, pričom vyhovujú rozmery základne 25 x 25 cm a výška 50 až 60 cm, priemer vletového otvoru 8 až 10 cm. Niektorí chovatelia používajú búdky vysoké až 100 cm. Výstelku búdky môže byť z navlhčených hoblín a kúskov strúchniveného dreva. Získame ho tak, že konce strúchniveného kmeňa odrežeme (kvôli možnému predchádzajúcemu kontaktu s divožijúcim vtáctvom) a využívame len vnútornú nedoknutú časť.

- Kŕmenie: čím pestrejšie, proso, senegalské proso, lesknica, lúpaný ovos, pohánka (dobre prijímajú aj naklíčenú) malé množstvo slnečnice (predíde sa tak stučneniu samcov), v čase prípravy na hniezdenie naklíčená pšenica, slnečnica, pohánka, v čase dozrievania kukurice kukurica v mliečnej zrelosti, veľa ovocia, zeleniny, vňať cesnaku, póru a cibule nadrobno narezaná, zelené krmivo – púpava, kuračka, sušené byliny do vajcovej miešanky – zelerová vňať, žihľava, čerstvé konáriky vŕby na ohryz.

- Grit: je bezpodmienečne dôležité, aby ho mali v klietke či voliére neustále k dispozícii. Vhodné je pridať doňho ako zdroj vápnika nadrobno rozdrvené vajcové škrupiny.

- Voda: podávať v denne vymytých napájačkách

- Pohlavne dospievajú skoro, pretože sa docielili odchovy aj od jednoročných vtákov. Spoľahlivo údajne hniezdia páry, v ktorých je samička staršia.

- Začiatok hniezdenia: podľa počasia a teploty ovzdušia koncom apríla až v máji.

- Znáška: 4 – 5 (3 – 7) vajec, ktoré inkubuje samička sama.

- Dĺžka inkubácie: 21 dní (20- 22 dní). Samička zostane na vajíčkach sedieť po znesení druhého až tretieho vajíčka. Počas inkubácie ju samček v búdke kŕmi.

- Mláďatá sú po vyliahnutí pokryté bielym páperím. Búdku opustia vo veku 35 až 42 dní. V opatere rodičov ich treba ponechať ešte ďalšie tri až štyri týždne, až do úplnej samostatnosti. Zvyčajne hniezdia len raz za rok.

- Spočiatku kŕmi mláďatá len samica a odovzdáva mláďatám časť krmiva, ktorým ju nakŕmil samček. Keď mláďatám začína rásť obrysové perie zúčastňuje sa na kŕmení aj samec.

- Ak by vtáky chceli prikročiť k ďalšiemu hniezdeniu, čo je veľká zriedkavosť, treba mláďatá premiestniť.

- Priemerná dĺžka života: ako pri ostatných dvoch druhoch rodu Polytelis, 15rokov. Plodnosť si udržujú pri správnej opatere do vysokého veku.

Text a foto Dušan Barlík

nasledujte nás