Chovateľ králikov kuních veľkých modrých - PAVOL MALÁR

                                                                                                                                                                                                                           Vložené 02.04.2020
 

Dnes chcem predstaviť čitateľom chovateľa, ktorý dlhé roky chová a úspešne vystavuje krásne králiky kunie veľké modré. Stretávam ho na špeciálnych výstavách Klubu KANINO,  ale aj na celoštátnych výstavách. Prelistoval som  katalógy Celoštátnej výstavy zvierat Nitra 2017,  2018 a 2019. Na všetkých boli jeho kolekcie kuních veľkých modrých ocenené titulmi Majster SR, v roku 2017 a 2019 získal na jedince aj tituly Šampión SR. Najvyššie ocenenia si odnáša Pavol Malár aj z klubových špeciálok.

                                                                                                                            
Paľko, ako došlo k vyšľachteniu a uznaniu veľkého kunieho králika, kto ho vyšľachtil a kedy bol uznaný na Slovensku?Prvé zmienky o kuňom veľkom králikovi sú z Moravy, vyšľachtil ho pán Vrána zo Zborova na Morave. Na Slovensku bol uznaný v roku 1994. Vtedy som začínal s chovateľstvom, toto plemeno králikov som ale nechoval, viem, že ho už vtedy šľachtil Peter Šípoš a bolo vystavené na I. celoštátnej výstave v Nitre 1994. Vtedy mi tieto králiky padli do oka a stali sa,  láskou na celý môj chovateľský život.

 
Vystavuješ ich každoročne  na Celoštátnej výstave v Nitre  a väčšinou, všetky veľké kunie na tejto výstave sú z tvojho chovu.  
Je to ale veľká škoda, kuní veľký modrý je síce náročné plemeno na chov, pretože je to králik kresby, čo je pre mnohých chovateľov veľká nevýhoda. Na druhej strane, jeho veľkou prednosťou je, že ide o plemeno mäsové a patrí  touto  vlastnosťou medzi najúžitkovejšie mäsové plemená.


       
 Foto č. 3                                                                              Foto č. 4

Ako to bolo v tvojom prípade, keď si sa pre plemeno rozhodol?
Začínal som s králikmi kuními veľkými hnedými. Prvé modré, pár, som dostal od Petra Šípoša. Samička bola kuní veľký modrý a samček nitriansky modrý. Tým predznamenávam, že toto plemeno je zvláštne v tom, že sa v plemenitbe môže spájať s nitrianskym králikom modrým.  Pozor, nie s nitrianskym divoko modrým. Majú rovnaké genotypy, nitriansky modrý anan BB CC dd gg,   štandardne sfarbený kuní veľký modrý aman BB CC dd gg. Genotyp nitrianskeho divoko modrého je anan BB CC dd GG, a preto nie je prípustné používať ho na plemenitbu s kuním veľkým modrým.

                                                                                 Reklama - www.tomassro.sk 

Ešte je tu aj ďalšia, nazvem to, komplikácia.
Kunie veľké modré rozlišujeme na svetlé, výstavné, ktoré majú požadovanú kuniu kresbu a homozygotné, ktoré sú tmavé a kresba je prekrytá tmavou modrou farbou. Na chov sa môžu využívať aj homozygotné, ak v ostatných pozíciách zodpovedajú štandardu. Nemôžu sa ale predvádzať na výstave. Tieto homozygotné modré je výhodné páriť s nitrianskym modrým, pretože následne je vo vrhu len potomstvo heterozygotné, teda so štandardným sfarbením, vhodné na ďalšiu plemenitbu aj na výstavné účely.

Foto č. 5 

Môžu sa vytvárať aj štandardné rodičovské páry? 
Keď sú obaja  partneri štandardné kunie modré, tak sa vo vrhu napríklad ôsmich mláďat vyskytnú tri mláďatá heterozygotné modré, tri biele teda nitrianske modré a dva modré homozygotné. Takže chovateľ môže z tohto vrhu počítať na výstavné účely iba s tromi jedincami. A toto je veľká nevýhoda pri chove tohto plemena a dôsledok, že sa jeho chovu venuje tak málo chovateľov.  Ale na druhej strane, je to krásne plemeno, s priateľskou povahou a charakterom. Potešilo by ma, keby sa jeho chovu začalo venovať viac ľudí.

Popíš sfarbenie tohto králika, aj keď možno o ňom napovedia aj fotografie.
Farba modrého farebného rázu je pastelovo modrá s výraznými kuními znakmi. Tvoria ich tmavomodrý pás široký asi 8 až 10 cm. Tento pás prechádza na bokoch a na prsiach plynule do svetlo pastelových odtieňov, bez ostrého ohraničenia. Brucho je tiež pastelovo modré. Medzi kunie znaky patrí tiež tmavé sfarbenie ušníc, masky nosa, očných krúžkov, chvosta, končatín, tmavé sánkové škvrny a svetlá časť čela nazývaná zrkadlo. Oči sú sivomodré so svetielkujúcou karmínovou dúhovkou. Pazúriky majú sfarbenie tmavej rohoviny.
  

Aké je sfarbenie podsady?Farba podsady je rovnakého odtieňa ako sfarbenie krycích chlpov. Na svetlejších miestach svetlejšia, na miestach s kuními znakmi tmavá.

 

 Foto č.  6                                                                                                            Foto č. 7                                                

Tvoja dlhoročná chovateľská práca je hodná obdivu. Keď to zrátam, venuješ sa chovu kuních veľkých modrých  presne 25 rokov. Za ten čas si nadobudol toľko skúseností, že môžeš každému záujemcovi poradiť. Máš aj nejaké aktuálne novinky?
Dokončil som regeneračný chov pomocou ďalších plemien, aby som získal nové krvné línie. Mal som uznaný regeneračný chov s kuními modrými rexami  a  viedenskými modrými. Rexe kunie modré pomohli vylepšiť pri potomstve kvalitu srsti, začala sa mi v chove vyskytovať srsť dlhšia a vatová, viedenský modrý králik poslúžil na udržanie požadovaného typu. Pripárením modrého rexa na veľkého kunieho modrého stráca potomstvo typ,  zjemnejú mu nohy, hlava, ušnice. Jednoducho, niekedy je proces zošľachťovania beh na dlhé trate. V podstate, na Slovensku je málo chovateľov, ktorí plemeno vystavujú na celoštátnej  úrovni, a v Klube KANINO sme len dvaja, ten druhý je Peter Šípoš. Jeho hlavným objektom sú však králiky nitrianske, chrabranské a siamske. Pokiaľ viem, v Českej republike sú štyria chovatelia a z nemeckých chovateľov poznám niekoľkých, ktorí chodia vystavovať na špeciálku do Holic v Česku.

 Foto č. 8


V roku 2017 si bol zvolený za predsedu Klubu KANINO. Zmenil si stoličku, z dlhoročného tajomníka klubu si presadol do kresla predsedu. 
Som člen Klubu KANINO aj člen českého Klubu chovateľov mäsových plemien, český názov Klub chovatelů masných plemen ČSCH. Od roku 2003 som bol tajomník Klubu KANINO, od roku 2017 som predseda. Vymenil som dlhoročného predsedu Bc. Romana Petrisku.

Čo na záver?
Rád pomôžem, poradím každému chovateľovi tohto plemena, ktoré je mojou srdcovou záležitosťou. Choval som aj iné plemená, ale kuní veľký modrý bol u mňa vždy na prvom mieste. Popri ňom som mal aj iné plemená. V súčasnosti chovám už plemená dve, okrem kunieho veľkého modrého chovám kunie modré rexe a kunie modré malé.

 

    

  Foto č. 9                                                                                         Foto č. 10 


      
 Foto č. 11                                                                                          Foto č. 12 


Text k fotkám:

1. Pavol Malár, predseda Klubu KANINO. 

2. Kuní veľký modrý 1,0 (genotyp aman BB CC dd gg  štandardné sfarbenie).

3. Kuní veľký modrý 0,1. 

4. Meranie dĺžky ušníc, 11,5 cm. Ušnice sú mäsité, dobre osrstené, na koncoch zaoblené. 

5. Zľava nitriansky modrý, kuní veľký modrý štandardný, kuní veľký modrý homozygot, neštandardný. 

6. Farba podsady na bruchu. 

7. Farba podsady na kuních znakoch. 

8. Kolekcia súrodencov prihlásená na tohtoročnú európsku výstavu v dánskom Herningu. V skupine zatiaľ neboli navyknuté pózovať. 

9. Rex kuní modrý. 

10. Zľava kuní veľký modrý a rex kuní modrý. 

11. Predný pohľad zhora na kuniu kresbu. 

12. Pohľad na kresbu zhora, vľavo rex kuní modrý. 

Pribúdajú noví, najmä mladí králikári, napríklad aj do Klubu KANINO?
Mladí chovatelia ani mladší nijako húfne nepribúdajú. Sem tam sa nejaký nový chovateľ objaví, ale pri veľkom počte plemien králikov to nie je badať. Ak ma navštívi záujemca so želaním chovať toto plemeno, keď ho oboznámim s tým, čo všetko ho pri chove čaká, tak väčšinou zosmutnie. Lebo, keď sa napríklad rozhodne pre niektoré biele plemeno, má to jednoduché, potomstvo má rovnakej farby a má z čoho na výstavné účely vyberať. Ale, to zdôrazňujem, pokiaľ ide o mäsovú úžitkovosť, v súčasnosti je výborná.  

Paľko, ďakujem ti za rozhovor a želám veľa ďalších chovateľských úspechov.

Zhováral sa Dušan Barlík


Kontakt na chovateľa: kunivelky.m@azet.sk 

nasledujte nás