CHRABRANSKÝ KRÁLIK

                                                                                                                                                                                                                          Vložené 21.03.2020

Chrabranský králik je nové slovenské  národné plemeno králikov, ktoré bolo uznané na XVIII. celoštátnej výstave v Nitre dňa 13. 12. 2015. Je produktom šľachtenia chovateľa a posudzovateľa králikov z obce Chrabrany pána Petra Šípoša. Podarilo sa mu vyšľachtiť králika v zásade siamskeho s červenými znakmi, hnedými očami a čo najbledším telom mäsového typu.

Požadované genotypy:       

ama bb CC DD GG yy yy

aman bb CC DD GG yy yy

Toto plemeno patrí do skupiny mäsových plemien králikov a aj preto sú požadované mesačné prírastky podobné ako u nitrianskych, zoborských či kuních králikov. Optimálna hmotnosť dospelých 8 mesačných králikov je 4,25 - 5,25 kg.

Mesačné prírastky živej hmotnosti:

Mesiac    1.     2.         3.         4.         5.         6.         7.         8.     

Kg         0,6     1,4       2,2       2,9       3,4       3,8       4,0       4,25

Rovnako oko ostatné plemená majú aj chrabranské králiky pri posudzovaní sedem pozícii, ktoré sú rozdelené v bodovacej stupnici.

Bodovacia stupnica:

1. Hmotnosť                                                  10 bodov

2. Tvar                                                            20

3. Typ                                                             15

4. Srsť                                                            20

5. Kresba  a farba kresby, očí a pazúrikov    20

6. Farba podsady                                           10

7. Starostlivosť a zdravie                                 5

                                                                       100 bodov

Pozícia tvar sa posudzuje ako u ostatných plemien králikov s dôrazom na kompaktnosť, upnutie kože a postavenie ušníc a končatín. V pozícii typ sa kladie dôraz na telo, ktoré má byť veľmi zavalité so širokou hrudnou a panvovou časťou a s výrazne svalnatými stehnami. Hlava má širšiu nosovú i čelovú časť. Končatiny sú kratšie, silnejšie a širšie nasadené s polo vzpriameným postojom. Ušnice sú pevné, mäsité, dobre osrstené, na koncoch zaoblené, dlhé 11 - 12 cm. Srsť má byť hustá, pružná, pevná, s lesklými pesíkmi, jej dĺžka je asi 3 cm.

Kresba a farba kresby

Na hlave je najvýraznejšia červená maska, ktorá plynule prechádza do okolia očí, tak aby nechávala priestor pre vyniknutie výrazného svetlého čelového zrkadla. Sánkové škvrny sú jemne naznačené. Ušnice sú čo najčervenšie, z vnútornej strany svetlejšie. Končatiny a vrchná strana chvostíka sú tiež čo najčervenšie. Spodná časť chvosta môže byť biela, ale krémovému dávame prednosť. Cieľom je spodok chvostíka krémového odtieňa. Krycia farba tela je čo najbelšia. Na chrbte je možný jemný krémový nádych. Pazúriky sú rohovitej farby. Farba očí je hnedá so svetielkujúcou zorničkou.

Prípustnými chybami sú menšie odchýlky od požadovanej intenzity sfarbenia. Biely spodok chvostíka. Ojedinelé biele chĺpky v kresbe. Výraznejší závoj na tele. Jemne sivastý nádych kresby, najmä na leme ušníc a povrchu chvostíka. Málo výrazné zrkadlo na čele. Menšie odchýlky od stanovenej farby očí. Odchýlky od stanovenej farby pazúrikov.

Neprípustnými chybami sú aj farba kresby bez ohnivého faktora (výluka). Silne sivastý závoj kdekoľvek na tele (výluka). Jednofarebná tmavá hlava bez zrkadla a výrazné sfarbenie tela - homozygot (neklasifikovaný, chovu schopný). Veľmi malý rozsah kresby - ruská kresba (neklasifikovaný, chovu schopný). Biele škvrny a skupiny bielych chĺpkov (výluka). Akýkoľvek náznak striebristosti (výluka). Biely pazúrik alebo pazúriky (výluka). Iná farba očí (výluka).

Farba podsady

Farba podsady je biela s možným jemne krémovým nádychom. Prípustnou chybou je ak je podsada mierne sivastá a neprípustnou je ak je vyslovene sivá alebo veľmi modrastá podsada (výluka).

Myslíme si, že nové plemeno z obce Chrabrany bude pekným spestrením výstav nielen na Slovensku, ale v krátkej budúcnosti aj v iných krajinách Európy. Pri uznávaní sme sa stretli s rôznymi názormi na vznik nových plemien králikov. Ústredná odborná komisia pre chov králikov praje všetkým chovateľom králikov doma a aj v zahraničí veľa dobrých nápadov pri vytýčení si reálnych a zaujímavých cieľov pre svoje šľachtenie, ale hlavne veľa trpezlivosti, síl a umu pri ich realizovaní.

Mať dobrý nápad je len štart dlhej cesty, ktorej výsledok sa dostaví možno po piatich rokoch, možno po desiatich rokoch a možno nikdy. Keď sa chovateľovi podarí niečo pekné a nové vychovať a pripraviť na uznávanie, to je polčas a celé dielo je hotové až vtedy keď sa takáto novinka zapáči aj iným chovateľom a rozšíri sa medzi nimi. Tým čo sa takéto niečo podarilo zrealizovať úprimne gratulujeme.

Text Peter Supuka a Miloš Supuka

Foto Peter Supuka


e-mail: supuka.peter@gmail.com 

nasledujte nás