číslo 06-2012
V čísle 6 sa dočítate:
Špeciálna klubová výstava slovenských hrvoliakov 2012
Solnocká bagdeta
Poranenia holubov
Valalické  veľkonočné vajíčko
Pýtali ste sa – odpovedali sme!
Hempšírka
Súťaž pre mladých chovateľov (6)
Papagáj karmínový Alisterus chloropterus
Zo špeciálky výletkov kingov,  Michalovce 2011
Výstava kingov Nitra 2011
Kedy, kde a ako vznikali postavové kanáriky?
Medzinárodný festival sokoliarstva v SAE (2)
Obrnené sumce
Činčila malá
Malý oznamovateľ

12_sh_cierny_96_b_sampion_sv_kchsh_2012_s_senkar.jpgKlub chovateľov Slovenských hrvoliakov
Špeciálna klubová výstava slovenských hrvoliakov 2012
Špeciálna výstava KCHSH sa uskutočnila v príjemnom prostredí Kultúrneho domu vo Veľkých Kostoľanoch v dňoch 15. - 16. januára 2012. Vďaka obetavej práci členov klubu a ústretového postoja Obecného úradu Veľké Kostoľany. Tradične tretí januárový víkend sa tu stretli chovatelia nášho jediného národného plemena hrvoliakov, aby prezentovali plody svojej chovateľskej práce.  

2_solnocka_bagdeta_studia_hlavy.jpgSolnocká bagdeta
Plemeno vyšľachtené v Maďarsku chovajú už aj naši chovatelia  a bolo vystavené aj na oblastnej výstave zvierat v Ivanke pri Nitre na jeseň 2011. Plemeno je zaradené v zozname európskych plemien EE pod. č. 0115 v skupine bradavčitých holubov. Aby toto plemeno mohlo byť na našich výstavách posúdené, uvádzam preklad nemeckého textu štandardu z maďarského vzorníka z r. 2003. Maďarský názov szolnoki bagdetta, nemecký názov Szolnoker Bagdette.

1_hempsirky_zlatohnede.jpgHempšírka
Hempšírka je stredne ťažká kura s kombinovanou úžitkovosťou. Bola vyšľachtená v Spojených štátoch amerických, v štáte New Hampshire a ako nové plemeno hrabavej hydiny bola uznaná v roku 1935. Pre svoje dobré úžitkové vlastnosti sú hempšírky u chovateľov veľmi obľúbené. Hempšírky rýchlo rastú, rovnomerne a pomerne rýchlo sa operujú. Pohlavne dospievajú vo veku 28 týždňov, kedy sliepky začínajú znášať.

2_chovny_samec.jpgPapagáj karmínový Alisterus chloropterus
Je to nádherne sfarbený papagáj robustnej postavy s dlhým širokým chvostom a pomerne malým zobákom. Systematicky sa zaraďuje do rodu Alisterus, do ktorého ešte patrí papagáj kráľovský Alisterus scapularis a papagáj ambonský Alisterus amboinensis. Jeho  pôvodnou domovinou  je Nová Guinea, ktorú obýva v troch poddruhoch,  a to papagáj karmínový východopapuánsky Alisterus chloropterus chloropterus,  papagáj karmínový stredopapuánsky Alisterus chloropterus callopteruss a papagáj karmínový irianský Alisterus chloropterus moszkowskii.  

3_nemecky_chochlaty_lipochromovy.jpgKedy, kde a ako vznikali postavové kanáriky?
K napísaniu tohto príspevku ma vyprovokovala jedna veta zo štandardu pre postavové kanáriky tohto znenia. „Asi skutočne nemá zmysel zaoberať sa zašlou históriou plemien a bude lepšie sa venovať každému zvlášť tak, ako ich poznáme z dnešnej doby.“ Moja pripomienka k tomuto vyjadreniu je nasledovná. Bez minulosti by nebola súčasnosť  ani budúcnosť.

3.jpgČinčila malá
V každé hmotnostní skupině u plemen králíků existuje vždy několik typických a nejvíce chovaných zástupců. V kategorii malých plemen je tímto představitelem jistě činčila malá. V tomto příspěvku bych rád shrnul minulost, představil současnost a nastínil blízkou budoucnost tohoto krásného a také užitkového plemene. Vzhledem k velmi těsným geografickým a také jazykovým situacím obou našich zemí, a tak probíhající spolupráci i na chovatelském poli, věřím, že tyto informace budou přínosné i zde v časopise Chovateľ a že povedou k presentaci činčily malé.
nasledujte nás