Dážď a húsatá

OTÁZKA: Chcel by som vedieť názor odborníka na jeden fakt. Plánujem chovať vodnú hydinu - husi. Počul som od starších chovateľov, že mladá hus cca 3 týždne nemôže zmoknúť - dážď, pretože uhynie. Je mi to zvláštne pretože sa jedná o vodnú hydinu. Pýtam sa preto, pretože výbeh mám bez strechy a v prípade neprítomnosti by som sa chcel vyvarovať straty na chodbe. Vopred ďakujem za odpoveď. S pozdravom Kucera

ODPOVEĎ: Odchovu húsat do veku 21 dní treba venovať veľkú pozornosť. Týka sa to krmiva, kŕmidiel, napájačiek a odchovného priestoru, v ktorom musí byť sucho. Húsatá sa nesmú zmáčať, dostať do vody, pretože ich perie nie je ešte premastené, takže prepúšťa vodu až na kožu. Následkom podchladenia môžu dostať kŕče, hnačku a následne uhynúť.

Húsatá vysedené husou a ňou vodené, môžu chodiť do otvorených výbehov skôr, pretože hus ich počas dažďa ochráni (slovenské husi, suchovské husi). Aj tak je lepšie, ak sa vo výbehu nachádza prístrešok, ktorý hus a húsatá pred dažďom ochráni. Treba zabezpečiť, aby sa nedostali do bazéna s vodou.

Redakcia

nasledujte nás