HEMPŠÍRKY

Vložené 14.07.2020

Hempšírky sú pomerne mladé plemeno. Toto stredne ťažké plemeno s kombinovanou úžitkovosťou sa vyznačuje ranosťou, dobrou mäsovou úžitkovosťou aj vysokou znáškou. Vyšľachtili ich v Amerike v štáte New Hampshire, uvádza sa aj štát Massachusetts, ktorý susedí so štátom Rhode Island.

Na univerzite v New Hampshire vznikali výberom z vybraných kmeňov rodajlendiek, zatiaľ bez kríženia s iným plemenom (1918). Ich obchodný názov bol „červené“. Cieľom  bolo získať úžitkové kury pre zásobovanie New Yorku. Mali to byť hybridy, ktoré dobre zužitkujú krmivo, rýchlo rastú a operujú, skoro začínajú znášať a predovšetkým majú vysokú znášku. „Červené“ sa rýchle rozšírili aj medzi farmárov, ktorí si ich veľmi obľúbili. Začali sa ustaľovať aj ich exteriérové znaky. V Amerike boli hempšírky uznané r. 1935.

Do Európy sa dostali už v roku 1930, a to do Veľkej Británie, popularitu tu získali až v 80. rokoch 20. storočia, klub bol založený až v r. 1997. Do Európy potom boli importované po 2. svetovej vojne ako hospodárske plemeno.

Ďalší farebný ráz – modro medenočervené (zlato-hnedé) – boli vytvorené v Holandsku okolo roku 1980. Biele vznikali krížením hempšíriek s bielymi barneveldkami v Nemecku (1954).

Zdrobnené hempšírky boli uznané v roku 1961 v USA a v Nemecku. Zásluhy na vyšľachtení zdrobnenej formy hempšíriek si robí nárok aj Holandsko.  

PLEMENNÉ ZNAKY

Hempšírky patria k plemenám stredného telesného rámca. Ich trup je priestorný, dobre osvalený, stredne dlhý, zaoblený, prsia plné, zaoblené, dobre osvalené.  Pri pohľade z boku má obdĺžnikový tvar. Hmotnosť kohúta v prvom roku by mala byť 2,9 až 3,5 kg, sliepka 2,3 až 2,9 kg. Pri zdrobnených kohút 1,0 - 1,2 kg, sliepka 0,8 – 1,0 kg. Staršie kury môžu mať  hmotnosť o 0,2 kg vyššiu.

 
      
Foto č. 2                                                                                           Foto č. 3


Hlava musí tvoriť harmonický celok s telom, tvár zdravých zvierat je červená. Hempšírky majú listový hrebeň, ten je stredne veľký so 4 - 5 pravidelne rezanými zubmi.  Hrebeň sliepky je trochu vyšší, mal by byť vzpriamený, ale toleruje sa, pokiaľ je za tretím zubom mierne klopený. Zástavica sleduje líniu tyla, ale neprilieha k nemu. Ušnice i laloky by mali byť strednej veľkosti, oválneho tvaru. Ušnice sú červené, mierne zvrásnené. Oči sa požadujú výrazné, oranžové až červené. Zobák by mal byť silný, stredne dlhý. Pri zlatohnedých a zlatohnedých modro kreslených žltkastý až rohový, pri bielych žltý.

Stredne dlhý chrbát prechádza plynule do krku i sedlového závesu. Na líniu sedla plynule nadväzuje stredne dlhý chvost so širokými kormidlovými perami, tie sú úplne zakryté stredne dlhými kosierikmi. Chvost kohúta je nasadený v uhle 45 °, u sliepky len 35 °.

 Postoj by mal byť široký, beháky stredne dlhé, žltej farby. Jednotlivé šupiny majú hnedastý nádych, pazúry sa požadujú svetlé rohové. Operenie je bohatšie, ale nesmie vytvárať podušky. Koža hempšíriek je žltá.

NAJČASTEJŠIE EXTERIÉROVÉ CHYBY

Vyskytujú sa chyby v utváraní trupu – krátky, alebo naopak príliš dlhý trup, ploché alebo vysoko nesené prsia, trojuholníkový tvar trupu alebo hranaté, suché tvary. Nezodpovedajúce  sú tiež zvieratá malé, úzke, príliš mohutné, alebo tie s rovným chrbtom. Nežiaduci je úzky a vysoký postoj, drobné perie na behákoch, vysoko nesený alebo úzky chvost, otvorený chvost a ostré prechody v hornej línii. Trestá sa tiež  nezodpovedajúce sfarbenie behákov.

 
     

Foto č. 4                                                                                              Foto č. 5


Pomerne často sa v poslednom čase vyskytujú podušky  v operení, najčastejšie  v oblasti sedla a na bokoch. Výrazné podušky sa penalizujú výlukou.

Hlava nesmie byť príliš dlhá ani hrubá. Pri kohútoch sa vyskytujú hlavy pripomínajúce hlavu sliepky bez dostatku pohlavného výrazu. Nežiaduce sú hrubý, nízky alebo naopak vysoký či esovite prehnutý hrebeň, nepravidelne rezané zuby, zubatá alebo vysoko nesená zástavica, ďalej kornútové,  veľké či naopak krátke laloky, prebielené veľké ušnice. Nedostatky sa vyskytujú tiež v sfarbení očí, ktoré bývajú svetlé, vyskytujú sa širšie očnice.  Chyby sa vyskytujú aj v utváraní zobáka, trestá sa zobák krivý, dravčí, krátky papagájový, aj príliš dlhý.

V súčasnej populácii sa, nielen u hempšíriek, začali vyskytovať chyby v utváraní krídel. Penalizujú sa nízko nesené krídla aj chyby v utváraní letiek – nesprávne zložené – nožnicové krídla, menší alebo naopak väčší počet ručných letiek,  medzery v letkách.

FAREBNÉ RÁZY 

Najrozšírenejším farebným rázom sú zlatohnedé. Základná farba kohúta je zlatohnedá, v rôznych odtieňoch podľa jednotlivých partií tela. Najsvetlejší je krčný záves, tmavší sedlový záves a najtmavší chrbát a horná časť krytov krídel. V spodnej časti krčného závesu je čierna kostrnková kresba, ktorá nesmie zasahovať príliš vysoko. Čierna kresba je tiež v letkách. Ručné sú čierne na vonkajších zástaviciach pozdĺž kostrniek, lakťové letky sú na vnútorných zástaviciach prevažne čierne. Čierne sú tiež kormidlové perá a kosieriky. Na veľkých kosierikoch je hnedé lemovanie prípustné, na malých sa na konci požaduje.

 
      
Foto č. 6                                                                                         Foto č. 7

Sliepka je sfarbená podobne ako kohút, len rozdiely v odtieňoch jednotlivých partií nie sú také výrazné. Svetlejší je krčný záves, kde je výraznejšia  krčná kresba. Tá ideálne zasahuje do polovice krku. Koncové hnedé lemovanie je prípustné na vrchných kormidlových perách. Podsada oboch pohlaví je lososová až zlatohnedá.

Nežiaduca je pri kohútoch príliš tmavá alebo naopak svetlá základná farba, rovnaký odtieň všetkých častí, perie bez lesku, slamovožlto sfarbený krčný záves, výrazná alebo chýbajúca kresba v krčnom závese alebo prítomnosť kresby v sedlovom závese. Vyskytujú sa tiež čierne škvrny v zadnej časti bokov pod chvostom.

       
Foto č. 8                                                                                     Foto č. 9

U oboch pohlaví sa trestá nevyrovnaná alebo škvrnitá farba alebo farba iného odtieňa. Netoleruje sa  veľmi slabá kresba v krčnom závese, letkách alebo chvoste. Neprípustná je sivastá podsada na chrbte, bokoch a štítoch krídel. Trestá sa aj mierne sivastá podsada. Chybné sú tiež viditeľné čierne škvrny v sfarbení. Tie bývajú najmä v kryte krídel, sivosť sa v poslednom čase často vyskytuje na spodnej strane krídel. Na skrytých častiach je čerň v malom rozsahu prípustná.


Hempšírky sa vyskytujú aj v bielom sfarbení, vyšľachtené sú aj zlatohnedé modro kreslené. Veľké hempšírky zlatohnedé modro kreslené boli do Zoznamu EE zaradené v roku 2010. Pri bielom ráze je často problém rozoznať hempšírku napr. od barneveldky.

ÚŽITKOVOSŤ 

U veľkých sa predpokladá znáška 180 – 200 vajec s hnedou škrupinou. Minimálna hmotnosť násadových vajec je 55 g (uvádzala sa hmotnosť aj 60 g).  U zdrobnených je to 140 vajec s hmotnosťou 40 g. Existujú kmene s tmavšími a svetlejšími vajcami.

Podľa kontroly úžitkovosti z roku 2011 bola priemerná znáška veľkých hempšíriek 168,4 vajec s hmotnosťou 54,9 g, sledovalo sa 25 sliepok. Priemerná znáška jedenástich sledovaných zdrobnených hempšíriek bola 179 vajec s hmotnosťou 50,4 g.

Kurčatá rýchle rastú aj operujú a v porovnaní s inými plemenami dosahujú v krátkom čase jatočnú zrelosť.

ŠPECIFIKÁ CHOVU

Hempšírky sú pokojné a dôverčivé, ale zhánlivé. Uvádza sa, že dokážu dobre lietať, 1,8 m vysoký plot je však väčšinou postačujúci.

Nebývajú agresívne ani voči sebe navzájom. Nemávajú sklon ku kanibalizmu, ozobávanie sa ale môže vyskytnúť v zimných mesiacoch, pokiaľ sú zavreté v malom priestore a neveľmi vhodných podmienkach. S chladným počasím sa vyrovnávajú dobre, len hrebene im môžu omrznúť.

Farba peria medeno červených podlieha vonkajším vplyvom, neucelená alebo svetlejšia je pod vplyvom slnka, dažďa, tiež sliepky v znáške už nebývajú ideálne sfarbené. Na konci znáškového obdobia býva farba vyblednutá, matná, nerovnomerná.

Obrúčkujú sa obrúčkami o priemere: kohút 22 mm, sliepka 20 mm, zdrobnená forma kohút 15 mm, sliepka 13 mm.

Text a foto Ing. Iveta Prombergerová, Ph.D.

e-mail: iprombergerova@gmail.com


Texty k obrázkom:

1. Typický kohút hempšírky zlatohnedej. Chybná je nevýrazná kresba v krčnom závese. 
2. Kresba sliepky zlatohnedej zasahuje ideálne do polovice krčného závesu. 
3. Základná farba kohúta je zlatohnedá, v rôznych odtieňoch podľa jednotlivých partií tela. Najsvetlejší je krčný záves, tmavší sedlový záves a najtmavší chrbát a horná časť krytov krídel. V spodnej časti krčného závesu je čierna stvolová kresba. 

4. Hempšírky sú vyšľachtené aj v bielom ráze. 
5. Zlatohnedá modro kreslená sliepka. 
6. Nežiaduce čierne škvrny v kryte krídla. 

7. Čierna kresba je tiež v letkách. Viditeľné sú aj farebné odtiene krídla. 
8. Kresba chvostových pier – perie krytu chvosta je čierne, hnedo lemované. 
9. Podsada oboch pohlaví je zlatohnedá. 

nasledujte nás