Izolácia sliepky

OTÁZKA: Neviem kde a na koho sa obrátiť, tak ak dovolíte poprosím o radu Vás. Máme doma sliepočky a túto chorú sme kúpili minulý rok ako 16 mesačnú mládku. Dotera nebol žiadny problém, krásne znášala vajíčka. Posledné tri dni ju sledujem. Schováva sa, je našuchorená, často spí, neje, len pije vodu. Trus má ako rozšľahané vajíčko, vodnatý, žlý. Iné slietky to hneď jedia.... Tak ich odháňam a trus zakopem, ak sa podarí. Mám ju zabiť? Viete mi povedať o akú chorobu asi ide? Nemám skúsenosti veľmi s chovom. Začala som len minulý rok.

A ďalšia otázka: Je vhodné dávať sliepkam škrupiny z vajec po vysušení? Neviem ktorá sliepka mi robí to, že ráno ešte v kuríne znesie vajíčko a je zožrané, a druhá to robí v hniezde.
Takže ide o dve sliepky, predpokladám, ešte som nevyriešila túto záhadu, ktorá sliepka to robí. Ak mi pomôžete, budem Vám velmi povďačná.
Spolu mám 13 sliepok, 4 sliepky z minuleho roka a 9 tohtoročných mládok.
Znášať začali vajíčka v máji až júni. Sú to tie mladé čo ich požierajú. Sliepky majú voľný výbeh v asi 8 árovej záhrade, úplný raj. Máme jedného kohúta. Kŕmim pšenicou, kukuricou a zbytkami z domácnosti, občas suchým chlebom, občas im dám granule na dobrú znášku. A vápnik sypem do zrna. Vopred ďakujem za odpoveď, velmi mi pomôžete.
O. Mik.

ODPOVEĎ: Sliepku, ktorú napádajú izolujte, kŕmte ju individuálne a preverte, či nie je poranená, špinavá – či nemá na perí niečo, čo iné sliepky dráždi.  Skúste zistiť, ktorá sliepka začína napádať   - agresora, tiež ju odporúčam izolovať.  Sliepky po určitom čase skúste vrátiť do kŕdľa, ale prv urobte nasledovné opatrenia:
- pridajte ešte jedno kŕmidlo aj nádobu na vodu ďalej od seba,
- všetkým sliepkam  5 – 7 dní podávajte prípravok CARNIFARM,
- spestrite kŕmnu dávku, pridajte strúhanú mrkvu, listy púpavy, tvaroh,
- do vody môžete pridať  hovädzí bujón – kocku určenú na pol litra vody dať
do 5 litrov vody, vždy musia mať aj možnosť napiť sa čistej vody.

MVDr.  Darina Pospišilová, PhD.

nasledujte nás