kanibalizmus sliepok
OTÁZKA: Dobrý deň pani Dr. Pospišilová. Naposledy ste mi veľmi dobre poradili ohľadom AN kozičky, tak sa na Vás opäť obraciam s prosbou o pomoc. Naše sliepočky na znášku majú dva týždne a zo dňa na deň u nich prepukol kanibalizmus. Tie, ktoré boli čo len trošku ďobnuté sme oddelili zvlášť a dali sme ich do veľkej krabice - krmivo a vodu majú pri sebe a zatemnili sme ich. V kuríne ale ďobanie pokračuje - vo firme Gyron nám odporučili prípravok NEOKOMPLEX B, ktorý sme ale bohužiaľ tak narýchlo nezohnali, ale v lekárni nám odporučili SUPERVIT, tak sme im ho chytro zarobili do vody, ale neúspešne. Neviete mi niečo poradiť? Robíme v chove nejakú chybu, resp. čoho by sme sa mali vystríhať? Vopred Vám ďakujem. I. K.

ODPOVEĎ: V prvom rade preverte čím kurčatá kŕmite. Mláďatá hydiny potrebujú na svoj rast a vývoj aj živočíšnu bielkovinu. Tá sa často nahrádza sójou, čo nie je celkom plnohodnotná náhrada a zároveň môže byť aj zdrojom toxických látok. Kŕmna sóje je väčšinou z dovozu a je GMO modifikovaná, môže obsahovať veľa rezíduí pesticídov. V malochovoch preto odporúčam pri odchove kurčiat využiť domáce zdroje krmív. Odporúčam podávať varené vajíčka, tvaroh, sušené mlieko (PROPOUL - obsahuje srvátku a sušené mlieko, zároveň so živou mikrobiálnou kultúrou laktobacilov špecifických pre hydinu). Ovsené vločky, obilné klíčky, jačmeň, pšenicu, kukuricu,  iné obiloviny - pestrú stravu, zelené krmivo...
Kurčatám upravte krmivo podľa vyššie uvedeného návodu. Na podporu odporúčam CARNIFARM - obsahuje látky - carnitín, taurín.., ktoré sú potrebné pre rast a vývoj a chýbajú, ak nie je plnohodnotná živočíšna bielkovina. Dobré je podať aj hovädzie magi - 1 kocku určenú na 0,5 litra polievky dajte do 5 litrov pitnej  vody pre hydinu. Znížte intenzitu osvetlenia, aby mali kurčatá dostatok priestoru s primeranou teplotou, podávajte aj zelené krmivo napr. púpavové listy, kvety...., piesok do nádobky.

pospisilova@vetservis.sk
nasledujte nás