Klieštik kurí parazituje na hydine
Čítavam si odpovede na otázky chovateľov na Vašom webe. Mne pred mesiacom uhynul kohút a tri sliepky postupne. Všetci mi hovorili, že asi infarkt, a to kvôli vysokým teplotám. Ale ja som dlhým bádaním prišiel nato, prečo uhynuli.
Do kurína sa mi zavliekol (pravdepodobne vtáci to zavliekli od niektorých chovateľov v Jáne, o ktorých som nevedel, že s tým mali problém) – klieštik kurí. Môj otec chová sliepky celý život, ale nepočul o tom.
Sliepky a kohút vlastne úplne nezdochli. Ale boli úplne v agónii a zoslabnuté.
Sliepkam, keď som odťal hlavy, tak ani krv z nich nevyšla. Kohút ležal v kŕči bez rovnováhy celý deň, kým som ho našiel.
Všetky prípravky - Biolit, Savo, atď., pomohli iba čiastočne a dočasne. Až teraz pozorujem, že pomohlo, keď som celý drevený kurín znovu natrel olejom (ja hydraulickým, keďže s prepáleným som to nechcel, aby nebol tmavý).
J. K.
Stanovisko k problému
V ostatných rokoch aj v malochovoch sa stretávame čoraz častejšie s klieštikom kurím Dermanyssus gallinae, ktorý robí vážne problémy vo veľkochovoch sliepok, odkiaľ si ho chovatelia donesú s hydinou alebo náradím do svojich chovov. Vo vhodnom prostredí sa rýchlo šíri (voľne žijúcimi vtákmi, hlodavcami), môže postihnúť chovy hydiny v širokom okolí. Klieštik sa živí krvou vtákov aj niektorých cicavcov vrátane človeka, ale na reprodukciu potrebuje vtáčieho hostiteľa. Krv cicia hydine v noci, cez deň sa schováva v škárach a na tmavých miestach v kuríne, kde sa množí a kladie vajíčka. Hydine spôsobuje anémiu, tá je potom oslabená, letargická a náchylnejšia na infekčné choroby. Pri silnom napadnutí môže hydine vysať takmer všetku krv a spôsobiť úhyn. Klieštik môže prenášať infekčné choroby (kiahne, červienku...). Boj s klieštikom je ťažký, nakoľko na hydine parazituje len v noci, dlho je v utajení, skrýva sa hlboko v škárach, kde neprejdú insekticídne prostriedky a je už značne rezistentný voči chemickým insekticídnym látkam. Ak chovateľ zistí na hydine príznaky anémie – bledé sliznice, beháky, hrebienok, mal by myslieť aj na prítomnosť klieštika kurého. Pri veľmi silnom zamorení ho zistí aj tak, že keď chovateľ prejde rukou - prstom pod bidlami, v tmavých miestach kurína rozpučí schovávajúce sa parazity, čo sa prejaví červenou farbou – nacicaná krv. Prítomnosť parazita sa takto nemusí vždy prejaviť.
Opatrenia:
● Dôsledne mechanicky vyčistiť kurín, bidlá, hniezda.
● Vyplniť všetky škáry v podlahe, stenách, strope, vybieliť haseným vápnom.
● Na suchý povrch kurína nafúkať prípravok Ekosip, ktorý pôsobí mechanicky - kontaktne, keď parazit v noci vylieza z úkrytu prášok Ekosipu mu upchá póry, čo spôsobí jeho vysušenie.
● Hydine umožniť popolenie v zmesi piesku s Ekosipom.
● Anemickým zvieratám podávať Aminovit, zelené krmivo, strúhanú mrkvu, cviklu.
● Urobiť deratizáciu.
● Zamedziť prístup voľne žijúcich vtákov do kurína.
MVDr. Darina Pospišilová, PhD.