KRMIVÁ PRE KANÁRIKY (6)

Vložené 26.4.2020

Krmivá rastlinného pôvodu

Repka olejnatá – je základným krmivom najmä pre kanáriky spevavé. Podávame ju denne samostatne. Pre farebné a postavové kanáriky ju podávame v miešanke. Obsahuje 43 % tuku, 22 % cukrov, 19 % bielkovín, 7 % vody, 3 % minerálnych látok a ďalšie látky. Kladne ovplyvňuje intenzitu sfarbenia, kvalitu a lesk peria. V naklíčenom stave je tiež vhodnou potravou pre kanáriky. Obsah tuku v repke zabraňuje zápche, malý objem a pomerne tvrdá šupka zabraňuje prekŕmeniu.

Slnečnicové semeno – je veľmi výživné. Obsahuje veľa tuku.Podávané vo väčších dávkach zapríčiňuje tučnotu. Podávame ho rozdrvené, ako doplňujúce krmivo. Pôsobí priaznivo na pohlavnú aktivitu, vývoj, čistotu a mäkkosť spevu, ako aj na sýtosť sfarbenia, kvalitu a lesk peria.

Konopné semeno –  je veľmi výživné, obsahuje veľa tuku. Podávané v malých dávkach pôsobí priaznivo na posilnenie organizmu a na pohlavnú aktivitu. Hlasu dáva mohutnosť a zvučnosť. Samičkám dodáva chuť k lepšiemu kŕmeniu mláďat. Keď sa však podáva vo väčších dávkach, zvyšuje pohlavnú aktivitu, zapríčiňuje tučnotu, zdrsnenie hlasu, chyby v speve spevavých kanárikov a obsahom jedovatých látok omamného charakteru nepriaznivo pôsobí na organizmus. Varením sa jedovaté látky v ňom čiastočne strácajú. Po vysušení je ľahšie stráviteľné.

Ľanové semeno – je výživné, obsahuje veľa tuku. Dobre pôsobí ako liek pri bolestiach tráviacich ústrojov, pri zápaloch a zápche. Priaznivo pôsobí na mäkkosť hlasu, na sýtosť sfarbenia, kvalitu a lesk peria. Odvar z neho pomáha pri chrapote a chorobách dýchacích orgánov.

Niger – zabraňuje zápalom čriev. Podporuje pohlavnú aktivitu. Na spev pôsobí dráždivo. V začiatkoch spevného vývoja sa pre spevavé kanáriky  neodporúča nim kŕmiť, lebo spev sa vyvíja rýchlo a častejšie len vo vedľajších spevných vetách a vyšších tónoch.

Mak – obsahuje veľa tuku. Je veľmi výživný a vtáky ho obľubujú. Podáva sa v menších dávkach, lebo obsahuje látky omamného charakteru zapríčiňujúce ospalosť. Pridáva sa najlepšie len do mäkkých kŕmnych zmesí. V malých dávkach kanáriky upokojuje a tým znižuje chyby v speve. Regulujeme ním činnosť tráviacich orgánov pri riedkych výkaloch.

Sója – svojím zložením patrí k bielkovinovým krmivám s vysokou výživnou hodnotou. Tak ako mlieko a vajcia, aj sója sa veľmi dobre hodí na prípravu vajcovej miešanky a na prípravu piškóty. Obsahuje 30 až 60 % plnohodnotných bielkovín blízkych živočíšnym, 20 % oleja, 5 % dôležitých vitamínov a zásaditých minerálnych látok a asi 10 % cukrov. Lecitín sóje (asi 2 %) má podobné vlastnosti ako lecitín žĺtka, rozptyľuje tuky. Nepôsobí škodlivo na cievy a krvný obeh. Obsahuje vitamíny B, B12, A, E. Sójovú múčku pridávame do mäkkých zmesí najmä pre mláďatá a v období výcviku spevu. Podáva sa vo forme múčky (mláďatám do zmesí), ktorá sa musí predvariť, pretože surová zabraňuje rastu.

Tieto semená majú vyšší obsah tuku. K semenám obsahujúcim veľa tuku treba pripomenúť, že ich nesmieme dlho skladovať na voľnom vzduchu, na vlhkom a najmä nie na teplom mieste, lebosa v nich okysličovaním rozkladajú mastné kyseliny. Semená stuchnú, dostávajú nepríjemný zápach a chuť a sú nepoužiteľné.

Lesknica – je chudobná na tuk, ale bohatá na dusíkaté látky. Obsahuje 12 % bielkovín. Je veľmi výživná a ľahko stráviteľná. Podávaná vo vyšších dávkach zapríčiňuje ostrý, ohnivý spev náchylný na chyby. Je dobrým odtučňovacím prostriedkom, keď ju skrmujeme len samostatne a dobrým dietetickým krmivom. Zapríčiňuje smäd.

Lúpaný ovos –  je veľmi výživný. Obsahuje plnohodnotné bielkoviny, tuk, železo, horčík, vitamíny A, B, E a najmä lecitín, ktorý podporuje nervovú činnosť. Je dobrým dietetickým krmivom a liekom pri chorobách tráviacich orgánov. Zvyšuje pohlavnú aktivitu. V čase rastu peria pôsobí na jeho kvalitu a lesk. Znižuje však intenzitu tukových farieb a preto nie je vhodný na skrmovanie hlavne pre kanáriky s červeným faktorom. Podávaný vo väčších dávkach môže často zapríčiniť chrapot aj zápchu.

Pohánka – je výživná a ľahko stráviteľná, podobne ako ovos, je dobrým dietetickým krmivom. Obsahuje 7,7 % bielkovín. Hlasu dáva mohutnosť a zvučnosť. Pri bielych kanárikoch v čase narastania peria zvyšuje bielu farbu. No intenzitu tukových farieb znižuje. Podávaná samostatne dlhší čas môže zapríčiniť tvrdnutie a praskanie pokožky. Kanáriky sa vtedy ozobávajú.

Mohár a proso –  sa používajú ako doplnkové krmivo do zmesí. Po uvarení v mlieku alebo vo vode majú podobné účinky ako mak.

Semená tráv – sú vhodným doplnkovým krmivom pre kanáriky. Najlepšie je vhodné ich podávať v mliečnej zrelosti (polozrelom stave).

ZELENÉ KRMIVO

Pre dobré trávenie, doplňovanie minerálnych látok, ktoré sa z organizmu neustále vylučujú a doplňovanie vitamínov treba kanáriky denne kŕmiť aj rozličným mladým zeleným krmivom a ovocím. V zelenom krmive a ovocí sú v ideálnom množstve a pomere zastúpené bielkoviny a cukry, ďalej látky pre tvorbu kostí a rozličné vitamíny. Zelené krmivá pôsobia aj dieteticky a podporujú chuť do trávenia. V šťavnatom stave obsahujú až 80 % vody, ktorá podporuje lepšie využitie a pohyb potravy v črevách a zabraňuje zápche. V tomto krmive sú aj látky s liečivým účinkom, ktoré ovplyvňujú rast, tvorbu tukových farieb a kvalitu perla.

V čase hniezdenia, odchovu mláďat a v období pŕchnutia by malo byť kŕmenie zeleným krmivom, najmä žihľavou a púpavou, pravidlom. Zelené krmivo podávame vždy čerstvé, umyté a osušené. Prekrmovanie týmto krmivom škodí, vyvoláva hnačky a poruchy trávenia. Pre jedného kanárika stačí dávka, ktorú zužitkuje za 2 hodiny.

Žihľava –  v zelenom stave, najmä mladá, sa už dávno osvedčila pri odchove hydiny, podporuje najmä rast, premenu látok a tvorbu červených krviniek. Najlepšie je pridávať ju posekanú nadrobno do mäkkých zmesí. Má vyšší obsah vitamínu A.

Púpava lekárska – podporuje trávenie, je osožná pri chorobách pečene a žlčníka, podporuje tvorbu červených krviniek, ovplyvňuje látkový metabolizmus. Má vysoký obsah vitamínu A, preto pozitívne pôsobí na rast mladého organizmu, prispieva k intenzívnemu a sýtemu sfarbeniu kanárikov so žltým a červeným sfarbením. Kŕmením púpavou a žihľavou dosahujeme preventívne účinky podobné antibiotikám.

Lucerna –  je univerzálne zelené krmivo. Okrem bielkovín a ostatných živín obsahuje vitamíny a minerálne látky, najmä vápnik a železo. Obsahuje aj dôležité látky podporujúce rast.

Karotka –  je bohatá na vitamíny A, B a C, betakarotén, železo, vápnik, draslík a sodík. Ich využiteľnosť zvýšime, ak postrúhanú karotku podávame v zmesi, do ktorej sme pridali rybí tuk alebo iný jedlý olej. Šťava karotky posilňuje organizmus, upravuje žalúdočné a črevné ťažkosti, pôsobí na sýtosť, kvalitu a lesk peria a hlasu dáva potrebnú mäkkosť.

Paprika – obsahuje popri betakaroténe vitamíny skupiny B, vitamín C a E. Sušená, sladká aj palivá, má antioxidačné účinky. Pridávame ju pomletú do mäkkých zmesí, v ktorých zabraňuje znehodnocovaniu účinných výživných látok. Pôsobí na trávenie, lesk peria a intenzitu tukových farieb.

Hviezdica prostredná – vtáky ju veľmi rady konzumujú. Rastie, ako burina v dostatočnom množstve. Na zimné obdobie ju pre vtáky uskladňujeme zmrazenú, nadrobno posekanú.

Naklíčené semená. V naklíčených semenách vznikajú užitočné zmeny a zvyšuje sa aj ich stráviteľnosť. V klíčkoch semien sa vytvorí veľké množstvo vitamínov, ktoré podporujú využitie živín z krmiva, plodnosť a znášku vajec. Na naklíčovanie sú vhodné všetky semená a obilniny, nesmú však obsahovať jedovaté látky. Tieto obsahuje napr. konopné semeno (semenec). Klíčky sa nechávajú vyrásť do veľkosti 0,3 až 0,5 cm. Takéto obsahujú najviac vitamínov, najmä vitamín E ktorý podporuje plodnosť. Naklíčené semená podávame v čase prípravy a počas hniezdenia a v čase, keď ešte nie je k dispozícii čerstvé zelené krmivo. Najlepšie je na klíčenie použiť repku, rozličné druhy pros, šalátové a špenátové semeno, ovos, jačmeň, pšenicu a kukuricu.

Semená naklíčujeme tak, že ich najprv dobre umyjeme, nasypeme do čistej nehrdzavejúcej nádoby, zalejeme čistou vlažnou vodou a necháme stáť v teple 12 - 24 hodín. Po tomto čase vodu zlejeme, semená opláchneme čistou vlažnou vodou, nasypeme ich asi v 1 cm hrubej vrstve do nízkej nádoby a prikryjeme tak, aby mali stály prístup vzduchu a svetla. Večer semená znova prepláchneme cez sito vlažnou vodou a nasypeme do nádoby vo vrstve 1 cm. Za 24 - 36 hodín sú semená zvyčajne tak naklíčené, že ich po miernom osušení môžeme skrmovať.

Najväčšiu pozornosť musíme venovať tomu, aby semená pri naklíčovaní nesplesniveli, lebo plesnivé semená sú zdraviu škodlivé. Naklíčené semená majú byt vždy čerstvé. V čerstvom stave ich udržíme 2 - 3 dni tak, že ich premiešame s niekoľkými kvapkami rybieho tuku alebo málo osolíme a dobre premiešame.

OVOCIE A ZELENINA

V ovocí a zelenine je veľké množstvo vitamínov a priaznivý pomer bielkovín, cukrov a minerálnych látok. Z ovocia predkladáme kanárikom prevažne jablká a hrušky. Šupku by sme mali odstrániť, lebo obsahuje veľké množstvo ťažko stráviteľnej vlákniny, obsahuje triesloviny a éterické oleje.

Z koreňovej zeleniny má najväčší význam pre kanáriky mrkva, predovšetkým karotka. Má dobré dietetické vlastnosti, vysoký obsah betakaroténu, ktorý pôsobí na sýtosť červeného, oranžového a žltého operenia. Je treba dávať pozor pri nadmernom podávaní žltým kanárikom, čo môže spôsobiť na určitom operení prechod od žltej k oranžovej farbe (ramená, okolie zobáka, kostrč). Nesmieme zabúdať na jej podávanie v období pŕchnutia. Mrkvu podávame nadrobno postrúhanú samostatne alebo ju primiešavame do vajcovej miešanky.

Červenú repu (cviklu) podávame tiež postrúhanú do vajcovej zmesi. Je výborným prírodným farbivom.

Šalát – podávame v jarnom a letnom období, v malom množstve pre jeho silný laxatívny účinok. Má vysoký obsah vody a vitamíny A, C, D, E. Špenát, ružičkový kel, vňať z petržlenu a cibule sú tiež vhodným krmivom.

KRMIVÁ ŽIVOČÍŠNEHO PÔVODU

Tieto krmivá obsahujú nenahraditeľné aminokyseliny, preto by vo výžive kanárikov nemali chýbať. Medzi krmivá živočíšneho pôvodu zaraďujeme krmivá s vysokou hodnotou živočíšnych bielkovín. Sú to vajcia, mlieko, tvaroh, maslo, varené srdce, pečeň, krv, slanina, rybacie múčky, rybací tuk, mäsové múčky, mäsovo kostné múčky, mravčie kukly (čerstvé i suché), múčne červy a rozličný sušený hmyz. Niekedy aj malé množstvo týchto krmív v kŕmnej dávke mnohonásobne zvýši jej bielkovinovú hodnotu. Všetky tieto krmivá možno podávať jemne postrúhané s piškótou alebo bez nej.

Vajcia – varené i surové sú základnou živočíšnou potravou pre kanáriky. Vajce obsahuje 14 % bielkovín a mnoho iných významných látok, ako aminokyseliny a vitamíny A, D, E a vitamíny skupiny B. Vajcia zabezpečujú všetky potrebné látky pre vývoj mladého organizmu. Podporujú rast, pri dospelých kanárikoch, ich pohlavnú aktivitu, hlasu dávajú čistotu, hĺbku a mäkký zvuk. No neodborne pripravené vajcové miešanky alebo ich nadmerné dávky zapríčiňujú poruchy trávenia a poškodzujú cievny systém. Hlas kanárikov je potom hlboký, priškrtený a nevyznieva dobre. Vajcia musia byť čerstvé a len od zdravých sliepok, ktoré sa okrem zrna kŕmia aj rôznymi kuchynskými zvyškami a chovajú sa vo výbehu v záhradách, kde si môžu nájsť rozličný hmyz a zelené šťavnaté krmivo. Vajcia podávame kanárikom v podobe sypkej vajcovej miešanky, ktorú si zakúpime alebo pripravíme sami.

Vajíčko uvaríme natvrdo (varíme 10 – 15 minút), postrúhame ho a pridáme nastrúhanú piškótu, dobre rozmiešame, aby bola miešanka sypká. Do takto pripravenej vajcovej miešanky môžeme ešte pridať postrúhanú mrkvu, tvaroh, sušené mlieko, naklíčenú repku atď. Pretože je nenahraditeľná počas celého reprodukčného cyklu vtákov, kŕmime ňou niekoľkokrát denne. Musí byť čerstvá, preto sa mi najlepšie osvedčila vajcová zmes od výrobcov, do ktorej pridávam už len mrkvu a naklíčené krmivo. Do vajcovej zmesi nikdy nemiešajme spolu jabĺčko a rybí tuk, je to ťažko stráviteľná, a teda škodlivá kombinácia.

Sušené mlieko, tvaroh, rybí tuk  – tieto krmivá skrmujeme opatrne, v čerstvom stave, vždy zamiešané do vajcovej miešanky, aby boli sypké, nie v mazľavom stave alebo príliš vlhké.

Mravčie kukly – sú tiež výborné živočíšne krmivo, ale z dôvodu, že väčšina mravcov je zákonom chránená, nebudem sa o tejto živočíšnej potrave zmieňovať.

Larvy múčiara (múčne červy) – tiež využívame na kŕmenie kanárikov, môžeme si ich sami namnožiť. Stačí na to debnička 40 x 50 x 15cm zakrytá vekom z hustého pletiva, aby sa nám larvy nerozliezli po miestnosti. V špecializovaných predajniach je možnosť ich zakúpenia v sušenom i živom stave. Okrem toho sa dajú kúpiť už aj s vajcovou zmesou, ktorú potrebujeme pre chov kanárikov.  

VITAMÍNY

Vitamíny nie sú síce zdrojom energie, ale sú nevyhnutné aj v nepatrnom množstve pre normálne životné pochody organizmu. Keď kanáriky nemajú v potrave dostatok vitamínov, sú citlivé, zle pŕchnu dostávajú nervové šoky, znižuje sa ich plodnosť, majú ťažkosti s dýchaním, trávením a celkove strácajú odolnosť voči chorobám. Organizmus prijíma vitamíny buď v rastlinnej potrave  alebo si ich vytvára z tzv. provitamínov.  Niektoré vitamíny sa v organizme vytvárajú aj pôsobením črevných baktérií. Dôležitá je prítomnosť všetkých vitamínov v správnom pomere, pretože stály nedostatok alebo nadbytok určitého vitamínu škodí. Napríklad vysoké dávky vitamínu D zapríčiňujú zvýšené ukladanie vápnika v kostiach, a tým ich náchylnosť na lámavosť. Nadmerné podávanie vitamínov D, E a najmä koncentrovaného rybacieho tuku – Infadinu, v čase rastu peria zabraňuje jeho tvorbe.

Vitamíny treba kanárikom dodávať v čerstvých krmivách, a to v čerstvom zelenom krmive, v čerstvých suchých semenách a v ovocí. Syntetické vitamínové prípravky podávame len v nevyhnutných prípadoch pri chorobách. S ich dávkovaním treba mať skúsenosti, aby sme nespôsobili ochorenia z nadbytku vitamínov.

Vitamín A – axeroftol –  je nevyhnutný pre rastúci mladý organizmus a pre kŕmiace a hniezdiace samičky. Podporuje látkovú premenu, chráni kanáriky proti infekciám, podporuje rast a trávenie. Jeho nedostatok zapríčiňuje spomalenie rastu, znižuje znášku vajec, plodnosť, liahnivosť, zvyšuje hynutie mláďat a ovplyvňuje i nervovú sústavu a trávenie. Dospelé kanáriky sú pri nedostatku vitamínu A malátne a mávajú časté zápaly slizníc a očí. V prirodzenom stave sa vitamín A vyskytuje najmä vo vajcovom žĺtku, v rybacom tuku, v pečeni, karotke, púpave, pŕhľave, keli, špenáte, lucerne, zelenej paprike a v rajčiakoch.

Vitamíny skupiny B (B1 - tiamin, B2 - ryboflavin, B6 - pyridoxin, B12 - konalamin) –  riadia správne využitie bielkovín a nerastných látok, kladne ovplyvňujú látkovú premenu, nervovú činnosť, využitie tukov, cukrov a rastlinných bielkovín, podporujú tvorbu krvi, rast a činnosť slizníc, ako aj pokožky. Nedostatok vitamínov skupiny B zapríčiňuje poruchy nervovej činnosti, závraty, malátnosť a zápaly slizníc. Ďalej pri nedostatku tohto vitamínu vznikajú poruchy vo výmene kyslíka v bunkách, zmenšuje sa počet červených krviniek a spomaľuje sa činnosť žliaz. Pri samičkách kŕmiacich svoje mláďatá prestávajú žľazy hrvoľa vylučovať výlučky a obsah hrvoľa zostáva suchý. Potrava je potom nenatrávená a zapríčiňuje hynutie mláďat už v prvých dňoch po vyliahnutí. Pri nedostatku vitamínov skupiny B sa živiny aj z bohatej potravy nevyužívajú a tak vznikajú poruchy trávenia a málokrvnosť. V prirodzenom stave sa vitamíny skupiny B nachádzajú najmä v kvasniciach, vo vajcovom žĺtku, rajčiakoch a naklíčených semenách.

Vitamín C – zvyšuje celkovú odolnosť organizmu proti infekciám a zlepšuje celkový zdravotný stav. Je potrebný najmä v období rastu a zvýšenej fyzickej činnosti, teda v čase hniezdenia, odchovu mláďat a počas pŕchnutia. Nedostatok vitamínu C znižuje odolnosť organizmu, zapríčiňuje rozličné infekcie, krvácanie a malátnosť. V prirodzenom stave sa nachádza v zelenom krmive, ovocí a v semenách. Najviac vitamínu C obsahujú šípky, citróny, pomaranče a zelená paprika.

Vitamín D (D2, D - kalciferol) – upravuje látkovú premenu, vzájomný pomer medzi vápnikom a fosforom, ako aj ich ukladanie sa do tkaniva, čím zabraňuje poruchám pri tvorbe kostí a bakteriálnym nákazám, najmä tuberkulóze. Je veľmi potrebný na tvorbu kostí v období rastu mladého organizmu. Samičky ho potrebujú v období znášky vajec, pretože má vplyv  na veľkosť plodu. V prirodzenom stave sa vitamín D tvorí aj v pokožke, a to z cholesterínu a ergosterínu pôsobením slnečných lúčov.

Vitamín E – podporuje činnosť pohlavných žliaz, plodnosť a ovplyvňuje nervovú činnosť. Nedostatok vitamínu E zapríčiňuje zníženie plodnosti, zakrpatenie alebo odumieranie plodu, ako aj poruchy nervovej sústavy. V prirodzenom stave sa vitamín E nachádza najmä vo vajcovom žĺtku, v naklíčených semenách, v klíčkových olejoch, slnečnicovom semene a zo zelenín najmä v zeleri a jeho vňati.

Vitamín K (K3 - antihemoragický) – spôsobuje zrážanlivosť krvi. Pri jeho nedostatku môže nastať (zvlášť u mladých vtákov) vnútorné krvácanie. Je obsiahnutý vo všetkých zelených krmivách.

Okrem spomínaných vitamínov je ešte veľa vitamínov, ktoré ovplyvňujú životné pochody v organizme a ktoré sa spoločne s opísanými vitamínmi nachádzajú v krmivách. Ak sú tieto krmivá čerstvé, kvalitné a nie sú znehodnotené nevhodným uskladnením, dostatočne kryjú potrebu všetkých vitamínov potrebných pre riadnu funkciu organizmu.

Vitamíny skupiny B a vitamín C sú rozpustné vo vode. V prípade potreby ich preto môžeme pridávať do pitnej vody. Vitamíny A, D, E sú rozpustné len v tukoch,  preto ich pridávame v oleji do mäkkých zmesí.

MINERÁLNE LÁTKY A PRÍSADY

Všetky dôležité minerálne látky sa nachádzajú najmä v zelenej potrave, v ovocí a vo vode. Medzi nevyhnutné zdroje minerálnych látok patria jemnozrnný riečny piesok, omietka, sépiová kosť, vajcové škrupiny a kuchynská soľ. Bez piesku kanáriky potravu nevyužijú, mávajú tráviace ťažkosti, časom ochorejú a hynú.

Sépiová kosť kuchynská soľ – obsahujú aj jód na podporu činnosti štítnej žľazy. Sépiová kosť, ktorá okrem vápnika obsahuje aj mnoho iných minerálnych látok, má prebytočné množstvo solí, ktoré čiastočne zbavujeme vylúhovaním vo vode. Podávame ju po vysušení celú alebo naškrabanú v zmesiach.

Soľ v nadmernom množstve kanárikom škodí, pretože viaže vodu v tkanivách, brzdí rast a vyvoláva v organizme veľa chorobných zmien. Ide najmä o narušenie činnosti obličiek, pečene a žlčových ciest. Preto soľ podávaná len občas a v malých dávkach, je pre organizmus prospešná a potrebná.

Vajcové škrupiny –  obsahujú prevažne veľmi ľahko rozpustný a stráviteľný uhličitan vápenatý. Vajcové škrupiny treba pred použitím sterilizovať varením, aby sme zabránili možnému preneseniu nákaz. Vysušené a pomleté pridávame do piesku a zmesí, najmä v čase hniezdenia a odchovu mláďat.

Špeciálne prísady – sa používajú na dietetické doplnenie a biologické vyváženie krmiva. Vyrábajú sa vo forme prášku alebo  v tekutom stave, ako rôzne preparáty, koncentráty, ktoré obsahujú vitamíny A, B, C, D, E, minerály na podporu činnosti vtákov v jednotlivých fyziologických obdobiach. Je ich dostať v pomerne veľkom množstve, rôznych druhoch na burzách, špecializovaných chovateľských a veterinárnych predajniach. Ich dávkovanie  je potrebné pozorne dodržiavať podľa návodu, ktorý je na každom obale uvedený, resp. je dodávaný v obale. Jeho nedodržiavanie, prekročenie dávkovania môže narobiť v chove viac škody než osohu, preto akékoľvek experimentovanie sa nevypláca. Medzi týmito prípravkami sme sa mali možnosť zoznámiť s takými, akými bol a ešte i je Spofavit, Plastín, B – komplex, Combinal  A, Combinal  AD3, Combinal E, Roboran pre exoty, Roboran H, Pangamín, Celaskon, Živočíšne uhlie, Rybí tuk a mnoho ďalších prípravkov, ktoré sa neustále vyvíjajú a zdokonaľujú.

Medzi prísady by sme mohli zaradiť i prípravky, ktoré používame v dobe odchovu a pŕchnutia kanárikov s červeným faktorom. Sú to prípravky na báze chemických výrobkov Canthaxu, Canthaxantínu či beta karoténu. Tieto sa podávajú buď do vajcovej zmesi alebo vo vode. Niektoré sa predávajú v prášku alebo vo forme granúl. Poznáme napr. Can Tax, Carophyll Red, Beta Carotene (v prášku i granulách)Rosso Intensiv. Niektoré je možné kúpiť v čistej forme, iné ako súčasť rôznych prísad a vitamínov. Je však potrebné pripomenúť, že cenovo sú dosť drahé.

VYSTAVOVATEĽSKÁ ČINNOSŤ

Príprava na výstavnú sezónu

V septembri by mal chovateľ upriamiť svoju pozornosť na vystavovateľskú  činnosť. V tomto mesiaci kanáriky z prvých hniezd ukončujú pŕchnutie. Chovatelia si vtedy zabezpečujú nové chovné vtáky pre oživenie krvi. Tu by som sa chcel prikloniť za nákup samcov a nie samíc. Samice by si mal každý chovateľ vybrať z vlastného chovu. Že je to správna metóda, určite  potvrdia  starší chovatelia a mladší časom prídu nato, že som mal pravdu. Samice vyberáme len veľké a od matiek, ktoré sa vzorne starali o svoje mláďatá počas celej chovnej sezóny. V týchto mesiacoch sa vykonávajú školenia a skúšky posudzovateľov a čakateľov na posudzovateľov (adeptov). Školenie adeptov spravidla trvá 2 – 5 rokov, kým sa stanú riadnymi posudzovateľmi a budú môcť samostatne posudzovať.

Výstavy sú účinnou propagáciou chovu kanárikov a zároveň miestom na nadväzovanie nových stykov a kontaktov s chovateľmi a možnosť stretnutia sa s priateľmi. Tu si chovateľ môže porovnávať výsledky svojej celoročnej práce s ostatnými chovateľmi. Pri väčších podujatiach (celoslovenských  –  spolkových i klubových), v čase výstavy prebiehajú zároveň i členské schôdze. Farebné a postavové kanáriky, spolu s andulkami, zebričkami či pestúnkami sú bohato zastúpené na všetkých výstavách vtákov. Tieto sa dajú vhodne kombinovať s exponátmi iných organizácií, ktorých činnosť úzko súvisí s prírodou (ochrancovia prírody, záhradkári, poľovníci, včelári a pod.). Vystavovateľmi môžu byť zvyčajne len organizovaní členovia v chovateľských organizáciách, ale postupne sa už razí tendencia, sprístupniť výstavu neorganizovaným  členom. Podľa charakteru výstavy a usporiadajúcej organizácie, rozoznávame výstavy miestne (usporiadajú ich ZO), špecializované (špecializované kluby – na Slovensku máme Klub chovateľov farebných, postavových kanárikov a krížencov so sídlom v Kežmarku a ďalšie kluby organizované v rámci SZCH (národné, celoštátne) a svetové šampionáty (usporiada zväz niektorého z členských štátov C.O.M.).  

 

                                                                 Výstava exotického vtáctva v Reggio Emilia (2012)

Výstavy vyšších typov, počnúc klubom, môžu byť s medzinárodnou účasťou. Na propagačných výstavách sa spravidla vtáky nehodnotia. Na všetkých posudzovaných výstavách, kde sú delegovaní posudzovatelia, sa smú vystavovať vtáky označené obrúčkami. Vtáky, ktoré nie sú obrúčkované  sa nemôžu hodnotiť bodovo. Žiaľ, túto skutočnosť si neuvedomuje každý chovateľ, a majú s tým problémy i niektorí funkcionári. Okrem toho, vystavovať vtáky s obrúčkou a zároveň i s bužírkou sa nesmie, ako ani to, aby na obrúčke boli uvedené iniciálky krstného mena a priezviska či inak by bola obrúčka označená, z ktorej by sa dala určiť príslušnosť chovateľa k danému vtákovi. Takto označené vtáky sa z posudzovania vylučujú. Z posudzovania, zvlášť na svetových šampionátoch C.O.M., sa vylučujú i vtáky, ktoré nemajú obrúčky s farbou určenou  pre  daný rok.

Rozmery výstavných klietok  pre FK sa medzi autormi jednotlivých článkov rôznia. Podľa W. Wienera (1979) majú byť 300 x 180 x 220 mm (dĺžka x šírka x výška) čo už dávno neplatí. Na svetovom šampionáte v Amiéns  bola zakúpená výstavná klietka pre FK o rozmeroch 365 x 150 x 300 mm,  čo sa približuje k rozmerom výstavnej klietky pre výstavné andulky, no a podľa výrobcu výstavných klietok na Slovensku sú rozmery výstavnej klietky pre FK 355 x 160 x 305mm. K tejto poslednej verzii výstavnej klietky pre FK by som sa pripojil. V každom prípade poznamenávam,  že ani na jednej výstave, ktorú som doposiaľ navštívil na Slovensku a blízkom okolí (Maďarsko, Poľsko, ČR) som sa s presnými jednotnými rozmermi výstavných klietok pre FK nestretol. FK sa vystavujú nielen vo výstavných klietkach pre FK (rôznych rozmerov), ale tiež vo výstavných klietkach pre drobné exotické vtáky a výstavné andulky. Paradoxom je, že každý výrobca tvrdí, že jeho rozmery sú v súlade s C.O.M. Toto by sa malo raz a navždy zjednotiť a tak vtákom vytvoriť rovnaké podmienky. Len na okraj spomeniem, že FK sa inak javí vo výstavnej klietke pre FK, ako vo výstavných klietkach pre drobné exotické vtáky alebo výstavné andulky. Táto nejednotnosť robí problémy pri posudzovaní, ale to si málokto uvedomuje. Ďalšou podmienkou pre vystavovateľa je riadne vyplniť prihlášku na výstavu a riadiť sa vydanými výstavnými podmienkami, ktoré svojim podpisom na prihláške každý vystavovateľ potvrdzuje.


                                      

                                                                                    Typy výstavných klietok pre FK                                                                                                                                                                                                                                             

                                         

                                                          Výstavné klietky pre farebné a postavové kanáriky podľa C.O.M.


                             

                                                         Kartónové výstavné klietky pre FK a niektoré postavové kanáriky

 

                                                 Klietky pre spevavé kanáriky (výstavné a prenosné pre 3 kolekcie)

Príprava kanárikov na výstavu trvá približne jeden mesiac. Chovateľ venuje vtedy svojim zverencom osobitnú starostlivosť. V prvom rade je pri výbere potrebné sa zamerať na psychické a fyzické vlastnosti kanárikov. Niektoré kanáriky nemajú dostatočne odolný nervový systém a na výstavné účely sa nehodia. Sú nervózne, nezaujmú postoj požadovaný na výstave pri posudzovaní. Takýmto kanárikom nepomáha ani tréning, preto ich radšej nevystavujeme i keby boli exteriérovo vynikajúce.  Necháme ich radšej doma, lebo pobyt na výstave by pre nich bol neúmernou záťažou a v určitých prípadoch by mohlo dôjsť i k strate takého kanárika.

Pri posudzovaní fyzických vlastností  sústreďujeme svoju pozornosť na požiadavky štandardu. Môžeme ho porovnávať (nemusí to byť pravidlo) s kanárikom, ktorý už v minulosti mal na výstave patričný úspech. Tu je potrebné sa zamerať na celkový vzhľad kanárika, jednoliatosť farby, dobré operenie (polámané, či inak poškodené pierka včas vytrhať, aby do výstavy riadne narástli na požadovanú dĺžku, čo zvyčajne trvá 4 - 6 týždňov) a v neposlednom rade na tréning kanárikov vo výstavnej klietke. Ak chovateľ takú klietku nevlastní, musí im vytvoriť podmienky v klietke bežného typu. Kanáriky nesmú byť príliš tučné, ani chudé, nemajú mať prerastené pazúriky alebo zobák a musia byť čisté a zdravé. Nie je mysliteľné, aby na výstavu bol odoslaný kanárik priamo z voliéry, resp. z preletovačky. Takýto kanárik pri premiestnení z väčšieho priestoru do menšieho je vyplašený, udiera sa o bočné steny a mriežku, počas výstavy môže aj uhynúť. Nedokáže prijímať potravu z kŕmidiel a vodu z napájačiek. Tým, že je nepokojný, poláme si chvostové perie a preto ho posudzovateľ ani neohodnotí. Odíde z výstavy s poznámkou – „Nepripravený na výstavu“.

Každý vystavovateľ si musí uvedomiť, že vtáky na výstave prekonávajú stres, preto nie je možné odoslať na niekoľko výstav bezprostredne  za sebou nasledujúcich  jednu a tú istú kolekciu či jedinca. Mohlo by sa stať, že na prvej bude ohodnotená výborne, ale hneď na ďalšej oveľa horšie. Vystavovateľ potom neprávom kritizuje posudzovateľa, ktorý mu vtáky hodnotil. Pritom  je potrebné  uvedomiť si, že čím väčšia je konkurencia, tým prísnejšie sú kritéria. Inými slovami, na celoštátnej výstave sa posudzuje prísnejšie ako na miestnej či oblastnej výstave.

Pred samotným odoslaním na výstavu je potrebné každého vtáka prezrieť či nemá parazity, znečistené perie alebo beháky. Špina sa odstráni vlhkou handričkou. Beháky sa po očistení môžu pretrieť olejom. Prerastené pazúriky a zobák sa zastrihnú. Treba dávať pozor, aby sme pri manipulácii vtákovi  nepolámali (nevytrhli) pierka v chvoste alebo krídlach. Bola by to zbytočná strata bodov. Okrem toho nesmieme zabudnúť na skutočnosť, že pri tréningu privykáme kanárikov i na prítomnosť cudzích ľudí, preto ich musíme umiestniť v miestnosti, kde sa vždy niekto pohybuje z rodinných príslušníkov alebo i prípadné návštevy. Musíme mať na zreteli, že okolo našich kanárikov na výstave prejde nespočetné množstvo návštevníkov a preto takáto príprava je na mieste, aby sa naše vtáky čo najmenej stresovali. Každý stres je záťaž na imunitný systém kanárikov.

Počas tréningu kanárikom podávame také krmivo, aby nestučneli, ale ani nestratili kondíciu, čiže musíme im dodať v krmive všetky potrebné živiny. Nie je od veci, keď vtákom počas tréningu vytvoríme podmienky na kúpanie, prípadne ich budeme rosiť vodou. A nakoniec nesmieme zabudnúť ani na veterinárne osvedčenie, ktoré si musíme zabezpečiť cestou veterinárneho lekára, a to najskôr 3 dni pred doručením kanárikov na výstavu. Toto si nesmieme nechávať na poslednú chvíľu preto, lebo veterinárny lekár nemusí byť vždy k dispozícii a vtáky potrebuje aj vizuálne skontrolovať.  Je preto potrebné si ho s dostatočným predstihom zabezpečiť a dohodnúť si s nim termín.

Ak chovateľ postupoval v príprave na výstavu správne, môže očakávať dobré umiestnenie svojich vtákov, pravdaže, ak zároveň spĺňajú podmienky štandardu. Čím vyššia konkurencia, tým objektívnejšie je ohodnotenie. Nemôže sa stať, ako som už spomenul na inom mieste, aby jeden a ten istý vták na dvoch rôznych výstavách dosiahol rovnaké bodové ohodnotenie, ako sa mylne domnievajú niektorí chovatelia (máme ich medzi sebou dosť, len sa divím, prečo sa doteraz nestali posudzovateľmi). Môže sa stať, že priemerný kanárik na oblastnej výstave dosiahne 87 bodov (je v skupine s označením veľmi dobrý), nemá konkurentov, ale na inej výstave vyššieho typu, kde je konkurencia dostatočná, dostane len 84 bodov (je v skupine s označením dobrý), teda čiastočne prepadol. V závere tejto časti poznamenávam, že neúspech na výstave nesmie chovateľa znechutiť v ďalšej jeho chovateľskej činnosti, ale naopak, musí v ňom vyprovokovať zdravú ctižiadostivosť do nasledujúcej chovnej sezóny. Hlavne, poučiť sa z nedostatkov a vyvarovať sa chýb.

(POKRAČOVANIE)

nasledujte nás