MINI REX

Vložené 04.06.2020


Novinkou na XVII. celoštátnej výstave zvierat v Nitre v dňoch 22. - 23. 11. 2014 na Výstavisku Agrokomplex bolo plemeno králikov MINI REX. Ide o nové plemeno králikov s rexovitou srsťou, ktoré bolo vyšľachtené v USA.

Postupne sa toto plemeno dostalo cez Rakúsko, Veľkú  Britániu, Maďarsko a Česko aj na Slovensko a v Nitre malo svoju premiéru. Od roku 2013 je mini rex súčasťou Európskeho zoznamu plemien králikov. V Nitre boli králiky mini rexe vystavené v štyroch farebných rázoch. Verejnosť najviac zaujala kresba nazvaná gepardia plášťová. V tejto kresbe bolo vystavených 16 čierno-žltých oboch pohlaví a dvoch generácií a 4 jedince modro-žlté. Ďalšie vystavené jedince boli v kresbe dalmatín čierno-biely a dalmatín čierno-žlto-biely.


Mini rex gepard čierno-žltý.

Ideálna hmotnosť mini rexov je v dospelosti 1,8 - 2,39 kg. Čiže ide o rexe s hmotnosťou medzi zdrobnenými a malými rexami.

Mesačné prírastky by mali byť podľa nasledovnej stupnice:

Mesiac:           1          2          3          4          5          6

kg:                   0,3    0,7      1,0       1,3       1,5       1,8

Králiky vystavené v Nitre nemali problém v pozícii hmotnosť.

V pozícii tvar sa vyskytovali bežné problémy s mierne vystúpenými bedrovými hrboľmi a voľnejšou kožou na krku, ale celkovo bola táto pozícia hodnotená kladne.

V type väčšinou pekne krátke, zavalité telá, ojedinele dlhšie krky a užšie hrudníky. Veľmi dobrá dĺžka (8 – 9 cm) a forma ušníc, ojedinele sa vyskytli tenšie ušnice.

             
       Mini rex dalmatín čierno-žlto-biely.                                        Mini rex gepard čierno-žltý. 


Srsť bola u vystavených králikov dobrej štruktúry a dĺžky 16 – 18 mm, len časť trochu dlhšia a s  hrubším, dlhším pesíkom, strednej hustoty. Ideálne dĺžka srsti rexov  tejto veľkosti je 15 -18 mm, pevné, pružné, ale nie hrubé pesíky môžu presahovať podsadu o 1 mm, ale nesmú byť zvlnené alebo kučeravé.

Plášťová kresba ucelená, ale časté škvrny na prsiach. Základná gepardia kresba pozostáva z jednotlivých čiernych (modrých alebo hnedých)  škvŕn v ideálnej veľkosti 1 cm. Zatiaľ sa vyskytujú jedince s drobnejšou a mierne zliatou kresbou.

Farby boli primerane kontrastné v závislosti od ostrosti kresby. Modro-žltá varieta je pre oko veľmi ľúbivá, ale zatiaľ menej ostrá.

Pri mini rexoch v dalmatínskej kresbe bola kvalita veľmi dobrá a nedostatky boli iba minimálne. Verím, že toto nové plemeno sa rozšíri aj v ďalších farbách a bude pekným spestrením našich výstav.

Ing. Miloš Supuka

predseda zboru posudzovateľov králikov SZCH

Foto Monika Anettová

nasledujte nás