Nakupovanie chorých nosníc

OTÁZKA. Dobrý deň, pred dvoma týždňami som si zakúpila päť mladých nosníc, jedna mala privreté oko a o týždeň uhynula, nato o tri dni ďalšia nová nosnica, o tri dni náš kohút a teraz opäť po troch dňoch dve naše staršie sliepky ani nevyjdú von z kurína, majú akoby opuchnuté oči s takým bielym vačkom, nežerú. Vyzerá to opäť na úhyn. Prosím, čo robiť aby  to nedostali ďalšie? Po zabití sa mäso určite nesmie dať na vývar, však? A čo znesené vajcia, môžu sa konzumovať? Ďakujem za odpoveď. (anonym)

ODPOVEĎ. V ostatnom období sa často stáva, že chovateľ si kúpi už choré zvieratá. Odporúčam nekupovať zvieratá od neznámych chovateľov, resp. priekupníkov, ktorí dovážajú často v zlých podmienkach hydinu aj zo zahraničia. Tak sme si doviezli viacej chorôb, ktoré sa u nás nevyskytovali. Nekupovať zvieratá na burzách. Kúpené zvieratá aj zvieratá vrátené z výstav dať do izolovanej karantény aspoň na  3  - 4  týždne! Taktiež na burzách nekupovať krmivá či lieky, ktoré nie sú v originálnom balení – rôzne podomácky rozplňované  lieky (často antibiotiká) pôvodom zo zahraničia!  To je prevencia zavlečenia nákaz do chovu.

Vo vašom prípade odporúčam urobiť laboratórne vyšetrenia na presné určenie diagnózy.  Pri tak rýchlom priebehu sa môže jednať o pseudomor alebo aj chrípku? V každom prípade, ak poznáte toho, kto vám sliepky predal, reklamujte ich a upovedomte aj veterinárnu správu. Sliepkam skúste podať drvený cesnak, strúhanú mrkvu, podporiť slizničnú imunitu Vitaminum A,  AMINOVIT, NEFROVET. Klinicky choré zvieratá izolujte.

nasledujte nás