NEOFEMA BOURKOVA

Vložené 08.10.2020 

Chov týchto malých  austrálskych papagájov nie je veľmi náročný, aj keď má svoje špecifiká a úskalia. Možno o nich povedať, že sú to vtáky odolné, ľahko živiteľné a ich  chov a odchov možno realizovať aj vo voliérach dlhých 100 cm. Pravdaže za predpokladu, že im upravíme kŕmnu zmes semien v prospech drobných semien prosa a podiel olejnatých semien znížime na minimum a podávame ich  najmä v zimných mesiacoch. Sám kŕmim celoročne firemnými zmesami zostavenými špeciálne pre neofemy.

     
 Samec (vľavo) s mláďatami.                                                     Mláďatá opúšťajú búdku úplne operené,
                                                                                                   dajú sa rozoznať podľa kratších chvostov.

Dlhý čas bolaneofema bourkova (neofema ružovobruchá)  Neopsephotus bourkii (Gould, 1841)  zaraďovaná do rodu Neophema. Modernými testami DNA sa potvrdilo, že neofema Bourkova nie je vôbec úzko spriaznená s ostatnými druhmi rodu Neophema, a bola zaradená do vlastného monotypického rodu Neopsephotus (Mathews, 1912). 

Počas kŕmenia mladých vyžadujú vajcovú miešanku, ak je práve k dispozícii dozrievajúca  tráva, proso či senegalské proso, dobre tieto semienka prijímajú. Tiež  semienka skorocelu, majú rady jablká, zelené krmivo, nedozretú pšenicu a pod.  Nevyžadujú bezpodmienečne počas zimy ubytovanie v temperovaných priestoroch. V suchej miestnosti prežijú našu zimu aj bez temperovania.

Rozlíšenie pohlavia pri dospelých vtákoch je jednoduché, sfarbenie prírodne sfarbených vtákov je na obrázku zreteľné, samček má čelo a pásik nad očami modrý, samičke však tieto modré znaky chýbajú. Dospelé samičky majú okrem toho na spodnej strane krídel (letiek) svetlý priečny pásik. Zobák a okolie nosných dierok sú pri dospelých vtákoch hnedočierne.

     
  Dospelé samičky majú na spodnej strane krídel (letiek)                   Tá istá samička zhora. 
  svetlý priečny pásik. 

Chovám neofemy v závesných  voliérach o rozmeroch 100 x 70 x 70 cm, pričom dno je z pletiva, takže trus a vylúskané semienka prepadávajú cez dno na zem. Vo voliére sú dve bidlá, kŕmidlo, napájačka a nádoba na grit sú na dne. Používam búdky o rozmeroch základne 20 x 20 cm, výška búdky je 30 cm a vletový otvor má priemer 5 cm, ale niekedy aj 6 cm.  Hneď pod otvorom búdky je „rebríček“ z rovnakého pletiva ako klietka a samica počas inkubácie a pri kŕmení mladých aj samec po ňom zostupujú do búdky. Nestáva sa, aby pri zostupovaní do búdky samica poškodila inkubované vajíčka.

Ako výstelku používam hrubé hobliny z mäkkého dreva.  Každú búdku pred hniezdením vystriekam preventívne Bio Kill sprayom prípadne Arpalit sprayom proti vonkajším parazitom, majú dlhodobý účinok. Potom nasteliem hobliny, navlhčím ich  vodným sprejom a upravím v zadnej časti búdky do jedného rohu priehlbinku. Zvyčajne v nej samička začne znášať. Niekedy si ale urobí hniezdnu kotlinku v inom zadnom rohu búdky sama.  Podobne upravím novú podstielku v búdke pri čistení, keď ju mláďatá svojim trusom znečistia. Aplikujem preventívne postrek Bio Kill alebo Arpalit sprayom.  

Výška búdky zabezpečuje, že mláďatá búdku opúšťajú dobre vyvinuté, schopné letu a od dospelých ich rozoznať podľa kratšieho chvostíka, matnejšieho sfarbenia, bez žltého lemovania peria na krídlach, zobák a okolie nosných dierok je rohovinovo oranžový. Zobák dospelých vtákov a okolie nosných dierok sú hnedočierne.

Je takmer bolestivé, že neofemy Bourkove  v prírodnom sfarbení z našich chovoch takmer zmizli. Zostali im verní len niekoľkí jednotlivci. Treba dúfať, že ich snahy zachovať tento druh v prírodnom sfarbení sa podaria. Pretože dovozy z Austrálie skončili už v šesťdesiatych rokoch minulého storočia, Európsky parlament  zakázal akékoľvek dovozy do EÚ z tretích krajín, takže zachovať tento druh je možné len z pozostatkov čistokrvných vtákov.

Počet vajec v jednej znáške býva 4 až 5, niekedy až 7 a samička na nich sedí sama. Búdku opúšťa, aby sa vyprázdnila, v horúcich letných dňoch sa napije a nechá sa samčekom nakŕmiť. Dĺžka inkubácie je približne 20 až 21 dní, mláďatá sú spočiatku porastené sivým páperím, keď začnú operovať, možno samčeky od samičiek dobre rozoznať, samčeky majú na čele výrazný modrý pásik a sýto modrý základ peria v ohybe krídel. Po úplnom operení sa tento rozdiel stráca a je opäť bezpečne viditeľný keď vtáky úplne preperia.

    
   Mláďatá  sú spočiatku porastené sivým páperím.                           Po obrúčkovaní. 


Mláďatá opúšťajú búdku vo veku asi 28 až 30 dní, najprv tie, čo sa vyliahli ako prvé, ostatné postupne. V tom čase už niektoré samičky začínajú znášať po druhý raz. Pri chove vo vonkajšom prostredí sa odporúča odchovávať najviac dve hniezda mláďat v jednej sezóne. Mláďatá sa obrúčkujú 4 mm obrúčkami v čase, keď začínajú vidieť. Ak chovateľ zmešká príhodný čas a mláďatá už majú prsty hrubšie, môže použiť 4,5 mm obrúčky. Ani tieto sa nedajú z beháka stiahnuť.

Text a foto Dušan Barlík

nasledujte nás