Ohrýzanie králikárne

OTÁZKA. Králiky mi veľmi ohlodávajú vnútrajšok drevenej králikárne. Ako tomu mám zabrániť? Už som všeličo skúšal, ale márne. (Z listu nemenovaného chovateľa.)

ODPOVEĎ. Králikovi rastú predné zuby (hlodáky) po celý život. Literatúra uvádza, že králikovi počas roka narastú predné zuby až 12 cm. Preto si ich musí neustále obrusovať. Za normálnych okolností, keď králik má k dispozícii vhodné krmivá, opotrebovanie týchto hlodákov je pravidelné a v norme. Je to nielen u domácich, ale aj u divých králikov a všetkých hlodavcov. Keď je králik ustajnený v drôtenej klietke a dostáva mäkké krmivá, hlodáky sa mu neobrusujú, prerastajú a dochádza k anomáliam chrupu. Králik nemôže prijímať potravu a môže od hladu aj zahynúť. Králik si takto pomáha ohlodávaním drevených častí králikárne. Ohlodávanie môže mať aj iné príčiny, preto si všímajme čo a ako králik obhryzuje.

Keď králik ohlodáva suchú drevenú podlahu králikárne, ktorá bola predtým nasiaknutá močom a ohlodané drevo požiera. Tento jav prináša so sebou aj isté negatíva. U králika sa môže aktivovať kokcidióza. Taktiež mäso králika môže získať nepríjemnú vôňu a chuť. Príčinou tohto javu je nedostatok minerálnych látok v krmive, najmä soli, ktoré musíme bezpodmienečne zaradiť do kŕmnej dávky. Okrem prídavku minerálnych komponentov je vhodné pri napájaní králikov pridávať do vody nálev z kvasených alebo aj čerstvých uhoriek. Tiež do kŕmnej dávky zaradíme na obhryz vetvičky z listnatých stromov a kríkov, najmä z vŕby a brezy. Kyselkavý octový nápoj a salicyl, ktorý obsahujú vŕbové listy a mladé vetvičky sú aj výbornou prevenciou v boji proti kokcidióze.

Králik ohlodáva a požiera ohlodance. Stáva sa to pri nedostatku vlákniny v kŕmnej dávke, najmä na jar, po prechode na zelené kŕmenie. Spravidla vtedy je mladé zelené krmivo chudobné na sušinu a vlákninu. Králik si takto nahrádza chýbajúce komponenty v krmive. Tento jav odstránime keď budeme králikom podávať aj suché krmivá.

Králik ohlodáva drevené časti králikárne, ale ohlodanú drevinu nepožiera. V tomto prípade králik si iba obrusuje zuby. Vtedy musíme králikovi predložiť okrem suchých tvrdých krmív aj konáriky z listnatých stromov, najmä z vŕby. Vhodné je aj občas podávať suché chlebové kôrky.

Zanedbávanie tohto javu môže prerásť až do zlozvyku, kedy už naša snaha o nápravu nebude úspešná. Mucha, R. (1970) odporúča natierať ohlodávané časti králikárne 10 % tinktúrou z aloe (Aloe barbadensis). Ďalšie jeho odporúčanie obiť ohlodávané časti králikárne plechom je po technickej stránke takmer nerealizovateľné.

Ing. Vavrinec Roman

nasledujte nás