ONDREJ BARZO - chovateľ vysokoletúnov

Vložené 15.08.2020

Už  pri prvom pohľade do výsledkovej listiny z pretekov vysokoletúnov je jasné, že v roku 2018 prvé husle ťahali dvaja Levičania, Ondrej Barzo a Zoltán Bánoczký.

Ondrej vyhral majstrovský pretek a Zolove mladé holuby zaleteli v poslednom preteku fantastických 310 minút v nedohľadne. Obidvoch chovateľov poznám veľmi dobre, a tak po výstave zvierat v Leviciach, ktorá sa koná každý rok počas Levického jarmoku, som obidvoch navštívil. Prvý dostal slovo starší z tejto dvojice, Ondrej Barzo:

Ondrej, aké holuby lietali v tvojich holubníkoch a ktoré ti tam zostali dodnes?

- Holuby chovám viac ako 55 rokov. Na začiatku to boli poštové holuby, potom komárňanské kotrmeliaky, kingy, hýle a nakoniec budapeštianske vysokoletúny, ktoré chovám dodnes.

Odkiaľ si dopĺňaš holuby do chovu?

- Raz do roka chodím do Maďarska na preteky vysokoletúnov k Ferencovi Horváthovi, od ktorého si občas prinesiem pár chovných holubov. Je to starší pán, ktorý súťažne lieta už niekoľko desaťročí.

Viem, že si mal aj jeden čierny deň počas tréningu mladých holubov.

- Áno, je to tak. Na preteky mladých holubov, ktoré bývajú na konci sezóny, som pripravoval 25 mladých holubov. Bolo to v polovici júna. Ráno bolo pekné počasie, holuby som vypustil, pekne stúpali do veľkej výšky, tam si chvíľu polietali a išli do nedohľadna. Keď sa po  dvoch až troch  hodinách neobjavili, vedel som, že je zle. Všetky sa stratili. Aj takýto krutý vie byť tento letový šport.

Zato väčšiu radosť ti tento rok robili staré holuby?

- So starými holubmi som odlietal šesť pretekov, asi najviac sa vydaril posledný majstrovský pretek. Rozhodcovia Jozef  Tužinský a Eran Zulbeari prišli z Lučenca. Bol tu aj môj dvorný rozhodca Michal Marföldi, zastavil sa tu Zolo Bánoczký aj predseda klubu Peter Dobrucký z Bratislavy. Bol nás plný dvor. Holuby boli pripravené, počasie ako na objednávku, aj dravce lietali v inom priestore, čo nebýva pravidlom. Ale čo bolo to najdôležitejšie? No predsa to, že holuby veľmi dobre vedeli, kedy sa majú predviesť v tom najlepšom svetle. Zaleteli 177 minút vo veľkej výške, 82 minút v nedohľadne a celkovo lietali 6 hodín a 50 minút.

Poďakoval som Ondrejovi za rozhovor, rozlúčil sa a zaželal mu, aby takých úspešných súťažných dní bolo čo najviac.

Emil Révay

e-mail: ajaf@centrum.sk

nasledujte nás