Páv korunkatý Pavo cristatus

Vložené 24.06.2020

Páv korunkatý, nazývaný  aj páv modrý, patrí do čeľade bažantovitých, medzi hrabavé vtáky. Pochádza z južných džunglí Indie, kde je národným vtákom a zo Srí Lanky, kde sa najčastejšie zdržuje v listnatých lesoch, krovinách a trávnatých porastoch. Zo svojej domoviny sa vďaka jeho kráse a majestátnosti rozšíril do celého sveta.

Kráse týchto tvorov prepadol aj severný Egypt, kde sa dodnes chovajú v hojnom počte. A tiež v gréckych záhradách a súkromných ostrovoch, ako napríklad na  Knosse, jednom z divov sveta. V Grécku mali pávy svoju ochrankyňu, vládkyňu všetkých bohov - Héru. V minulosti bol chov pávov výsadou šľachty. Vo veľkých počtoch sa chovali na kráľovských dvoroch a panských sídlach, kde plnili okrasnú funkciu a slúžili ako zdroj potravy.

Veľmi cenená vlastnosť pávov je ich všežravosť. Vďaka pestrému jedálničku sú málo náročné na chov a neštítia sa pochutiť si  ani na hadoch, iných plazoch a obojživelníkoch, čo je najmä v parkoch veľmi užitočné. Pávie mäso bolo pochúťkou pánov a pávími perami si symbolicky šteklili hrdlá. V dnešnej dobe páv plní už len okrasnú funkciu.

Charakteristická korunka na hlave samca aj samice prispela k pomenovaniu druhového názvu páva - korunkatý. Prekrásne sfarbené telo robí páva jedinečným a možno najkrajšie sfarbeným vtákom na Zemi. Nie je príliš dobrý letec aj pre šírku a neobratnosť chvosta. Samec páva korunkatého má hlavu modrú, krk a prsia zelenomodré s purpurovým leskom. Chrbát zelenkastý, brucho čierne, chvost a letky hnedé, krídlo čierno-biele s vlnkovaným vzorom a dlhé zelenomodré nadchvostové perá s dúhovými okami. Samce môžu merať aj s vlečkou viac jako 220 cm, pričom samotné nadchvostové perá dosahujú dlžku až 150 cm. Nadchvostové perie slúži samcom ako lákadlo pre samičky v období párenia, ale má aj obrannú funkciu. V prípade, že sa cíti ohrozený, roztiahne nadchvostové perá, čím sa opticky zväčší a dúhové oká na perách pôsobia na útočníka agresívne a hrozivo, čím páv získa nad predátorom prevahu.

Samice sú prevažne hnedé. Možno ich rozoznať podľa zeleno vyfarbeného krku a pŕs. Samičky sú dlhé približne 85 cm. Aj pávice môžu v prípade ohrozenia roztiahnuť svoje nadchvostové perie, to je však oveľa menšie ako u kohúta. Pávy korunkaté sú polygamné. Spravidla žijú v skupinách, jeden kohút a niekoľko sliepok. Pávy v noci  hradujú v korunách stromov, ale samica hniezdi na zemi, najčastejšie v krovinách.

      
 Páv korunkatý čiernokrídly Pavo cristatus mut. nigripennis.   Páv korunkatý strakoš, chov. Jozef Szabó. 

Tok samca je veľmi nápadný a často sprevádzaný hlasným charakteristickým volaním. Samice znášajú 4 - 8 svetlohnedých vajec a mláďatá sa liahnu po 28 dňoch inkubácie. Matka sa o svoje potomstvo stará sama. Pávy silno priľnú k prostrediu v ktorom žijú, preto ich  možno držať voľne v parkoch a záhradách. Väčšinou sa chová jeden samec s niekoľkými samicami, ale na veľkých plochách môže byť pohromade aj viac samcov. Pávy si väčšinou nájdu v záhradách dostatok potravy. Môžu sa prikrmovať zrnom alebo kŕmnou zmesou pre morky. Páv znáša stredoeurópsku klímu bez problémov a môže byť ustajnený vonku po celý rok.

Kurčatá sú v dôsledku nedostatočne vyvinutej termoregulácie prvé dva mesiace chúlostivé, preto je lepšie ich za chladnejšieho počasia premiestniť s matkou na chránené miesto. Vo všeobecnosti sa odporúča poskytnúť aj dospelým pávom možnosť úkrytu pri nepriazni počasia v priebehu celého roka. Pávy sa môžu dožiť veku až pätnásť rokov. Okrem základného sfarbenia bola vyšľachtená aj biela (albinotická) a strakatá forma páva korunkatého.

      
 Páv korunkatý škoricový, chov. Jozef Szabó.                         Páv korunkatý biely, chov. Jozef Szabó. 

Čo sa týka spolužitia pávov s inými domácimi zvieratami sú  veľmi neznášanlivé. Spoločenský je výhradne len k svojmu druhu.
Páv je skôr samotár a od ostatných zvierat ľudí si drží bezpečný odstup. Vznešený, hrdý a rezervovaný páv má byť na čo pyšný. Nepochybne je nádhernou, nenáročnou a užitočnou ozdobou každého parku či záhrady.

Text: Ing. Ľudmila Pospišilová, PhD.

Foto: Ľ. Pospišilová (1)
          D. Barlík (4)

nasledujte nás