PLEMENÁ MORČIAT uznané slovenským štandardom

                                                                                                                                                                                                                         Vložené 05.01.2020

V prvom rade spomeniem, že slovenský štandard vznikol v úzkej spolupráci s českým posudzovateľom a predsedom      EE komisie pre štandardy EE Ing. Petrom Tejmlom a oficiálne sprístupnený bol 26. 8. 2012. Od roku 2016, kedy som sa stala posudzovateľkou, sa aktívne pracuje na jeho úpravách a aktualizáciách.


V tomto a nasledujúcich článkoch sa budem snažiť čitateľom priblížiť pohľad do štandardu a rozmanitosti plemien morčiat. Budem sa venovať vyslovene plemenám, takže farby úplne vynechám, prípadne spomeniem len okrajovo. Slovenský štandard totiž spomína štandardom uznané plemená a štandardom uznané farby. Teda všetky plemená sú povolené vo všetkých uznaných farbách a kresbách.


V tejto časti sa venujem skôr všeobecnému pohľadu. V podstate len vypíšem, akými plemenami sa budem vlastne ďalej zaoberať. Nebudem zabiehať do detailov jednotlivých plemien. To by bolo skutočne na dlho a okrem toho, že nechcem čitateľa nudiť, treba si niečo nechať aj nabudúce. Keďže mi ide čisto o slovenský štandard, nebudem spomínať ani odlišnosti či porovnania s európskym, českým či iným štandardom. Bolo by toho proste priveľa.


Slovenský štandard morčiat je rozdelený na tri časti. Štandard A, tam sú plemená krátkosrsté a dlhosrsté, ktoré sa ďalej delia ešte podľa typu srsti na štruktúrované a bez štruktúry alebo hladké.


V štandarde B
sú zahrnuté bezsrsté plemená skinny, baldwin a tiež obrie morčatá cuy, ktoré môžu byť vo všetkých uznaných plemenách štandardu A. No a nakoniec je tu štandard C, a to sú maznáčiky, teda morčatá neštandardné v plemene či farbe. Čo sa týka štandardu C a B, som už plemená či varianty vlastne spomenula. Ideme teda čisto na štandard A. Netreba zabúdať, že či ide o plemeno zo štandardu A alebo B, posudzovací lístok má základné spoločné položky. Z tých sú, aspoň podľa mňa, najdôležitejšie prvé dve a myslím, že by mali byť najdôležitejšie aj pre chovateľov. To je typ a stavba a hlava – oči - uši. Samozrejme, plemenné znaky sú rovnako dôležité, tie ale už nie sú až tak o správnom a zdravom type morčaťa ako takého.

 

 US teddy, béžová-šafránová-biela.              Rex, červená-biela.
 Baldwin, lux béžová a skinny, lila.               Skinny, čierna.
 Sheltia, čierna.                                             Sheltia, himalaja čierna.  Coronet, čierna-biela.                                  Coronet, slate.Coronet, himalaja čierna.                             Texel, slate.  

 

Texel, tan čokoládová.                                   Hladké, california čierna/buff.

 

 Anglický crested, čierna-biela.                      Alpaka, tan čierna. Rozety.                                                          Americký crested, červená.

Krátkosrsté plemená

Ako som už spomínala, sú rozdelené ešte podľa štruktúry srsti. Základným plemenom je hladké. Ďalej je to anglický a americký crested. Ďalej  rozeta, tomu plemenu som sa venovala v čísle 12/2017. Nasledujú štruktúrované plemená rex, americký teddy (US teddy) a švajčiarsky teddy (CH teddy). Všetky plemená aj v saténe.


Dlhosrsté plemená

Začneme opäť tým základným, a to je sheltia, coronet a peruánec. Nasledujú plemená so štruktúrovanou srsťou, a to sú texel, merino, alpaka a lunkarya – peruánec. Samozrejme, všetky plemená aj v saténe.

To by bol stručný prehľad všetkých slovenským štandardom uznaných plemien. K jednotlivým sa budem snažiť postupne napísať viac do ďalších vydaní.

Eva Bednárová
CHS Pascale
www.pascale.wbl.sk

nasledujte nás