Pýtali ste sa, odpovedali sme!

OTÁZKA: Chováme sliepky a v poslednom čase už musíme tretiu zabiť. Sliepka akoby nemohla niečo prehltnúť, stále akoby potláčala potravu v krku. Prvú sme zabili a vyhodili, už ani nechodila. Druhú sme zabili hneď, ako som si toho všimla. Vypitvala som ju, na pečienke som nevidela nič, ale črevá mala úplne prázdne, len v slepom čreve mala nejaký obsah. A hrvoľ mala plný - hrozne to zapáchalo. Bola v ňom potrava, vzduch aj zapáchajúca tekutina. V brušnej dutine mala akoby zrazenú krv v tuku aj v blanách. Ani asi nie zrazenú, ale tuk aj blany boli akoby prerastené niečim, čo mi pripomínalo krv. Tieto choré sliepky majú naježené perie, zdá sa, že je veľká, ale v skutočnosti je vychudnutá. Sliepky menej znášajú. Chováme ich na dedine, majú výbeh. Kŕmime ich zmeskou vyrobenou doma: Proteinmix – nosnice + pšenica + kukurica podľa návodu, ďalej im dávame domáci odpad, krájanú žihľavu - v zime sušenú. Asi pred dvomi rokmi sme sliepky museli liečiť na škrkavky, následne dostali vápenku. Maštaľ sme vydezinfikovali, spravili z úplne nového dreva hniezda a bidlá, sliepky sme ošetrili opakovane ekosipom. Prečítala som si na internete o súčasných príznakoch choroby sliepky a vyšlo mi, že by mohlo ísť o kokcidiózu. Viem, že mi to nemôžete potvrdiť len podľa opisu príznakov, po nedeli pôjdem ze veterinárom. Ak sa choroba potvrdí, je na to nejaký liek, alebo treba zlikvidovať celý chov? Pred mesiacom sme kúpili mladé kuričky,ktoré akurát začínajú znášať vajíčka. Ak sa choroba potvrdí, sú vajíčka pre človeka neškodné? Ďakujem za odpoveď. E. B.

ODPOVEĎ: Podľa opisu možno predpokladať ochorenie pažeráka - problém s príjmom potravy. Pani neuvádza či pri pitve nenašla v zobákovej dutine prekážku, v akom stave bol pažerák. Môžu tam byť pablany, ktoré bránia príjmu potravy. Môže ísť aj o iné ochorenie, kde je príjem potravy obmedzený nechutenstvom.... Určite sliepky nehynú na kokcidiózu! V truse sa určite nájdu oocysty kokcídií, ale toto nie je pat.- anat. obraz  tejto choroby a dospelé sliepky   nie sú na ochorenie náchylné! Úhyn na kokcidiózu je len u mladých alebo veľmi oslabených jedincov inou chorobou.

Ako staré sú sliepky? Odporúčam laboratórne vyšetrenie, izoláciu chorých zvierat a naskladnenie novej hydiny až po určení  diagnózy a vyriešení súčasných problémov.

MVDr. Darina Pospišilová, PhD.

Vetservis, spol. s r. o.

pospisilova@vetservis.sk

nasledujte nás