ROZETA - STRAPATÝ VÝTRŽNÍK

                                                                                                                                                                                                                             Vložené 28.03.2020
Začnem asi vysvetlením titulku. Plemeno morčiat rozetu si človek buď zamiluje, alebo ju proste nemá rád. Je špecifická nielen vzhľadom, ale aj povahou.

Zo všetkých plemien, s ktorými som mala vo svojej chovateľskej stanici tú česť, je rozeta to najzvedavejšie a najkomunikatívnejšie. S čistým svedomím môžem povedať, že miestami sú až drzé a tvrdohlavé. Ak by sme hovorili o psoch, určite by som ich odporučila na agility. Veď nie nadarmo Standard of perfection publikovaný 2016 Americkou asociáciou chovateľov králikov vo všeobecnej časti hovorí, že rozety sa rady hýbu a preto bude najlepšie im to pri posudzovaní dovoliť.

Rozeta v slovenskom štandarde

Rozety patria medzi krátkosrsté plemená, avšak majú srsť  o niečo dlhšiu. Nepresahuje však dĺžku 3,5 cm. Srsť musí byť dostatočne hrubá, tvrdá. Charakteristickým znakom plemena sú rozety - víriky.   Je ich presne osem a sú rozmiestnené po tele na presne určených miestach. Každá rozeta je kruhová, pekne otvorená a dostatočne veľká s jasným stredom veľkosti špendlíkovej hlavičky. Stred nesmie byť zdvojený ani vybiehať do cestičky. Rozety sú na tele v dvoch pásoch. Predný pás tvoria dve bočné a dve chrbtové rozety. Zadný pás dve rozety na bedrách a dve na zadočku. Rozety musia byť umiestnené pekne v jednej línii. Sleduje sa aj asymetria rozety 6 a 7. Osem hlavných roziet je číslovaných. Teda, každá má to svoje.  Korunka/vírik na čele je nežiaduci. Avšak na čele mávajú mláďatá tzv. nepravú rozetu, ktorá vekom zarastá a vytvára sa ofina. Ďalej bývajú nosové a ramenné rozety, ktoré sú žiadané, ale nie povinné. Nie každý jedinec ich má a keď už, tak musia byť  párové s jedným jasným stredom. Medzi rozetami sa  tvoria hrebene. Hlavný, centrálny hrebeň prebieha rovnobežne s chrbticou od goliera po zadok a dva bočné rovnobežne s ním po stranách tela. Golierový hrebeň prechádza cez ramená kolmo na hlavný a bočné hrebene. Zadný hrebeň je rovnobežný s golierovým a prechádza ponad boky a zadok. Hrebene musia byť rovné a vzpriamené. Kvalitu hrebeňov určuje hustota a tvrdosť srsti, spolu s umiestnením a tvarom roziet.

Toto sú body charakteristické pre plemeno, samozrejme, hodnotí sa tak ako pri všetkých aj typ a stavba, hlava, oči, uši, hustota a dĺžka srsti s prihliadnutím na dĺžku a tvrdosť srsti daného plemena, farba a kondícia. Rozety  sú povolené vo všetkých štandardom uznaných farbách. Keď si ale vezmeme požiadavky na plemeno a pridá sa k tomu aj farba, je ozaj malý sviatok, keď sa narodí nádejný výstavný jedinec.


   
 Foto č. 2                                                                              Foto č. 3

     
 Foto č. 4                                                                             Foto č. 5

     
 Foto č. 6                                                                               Foto č. 7

      
 Foto č. 8                                                                                 Foto č. 9    

Prejdeme ešte chyby, nebudem však spomínať tie všeobecné, ktoré nie sú tolerované u všetkých plemien. Zameriam sa čisto
na tie rozetie.

ĽAHKÉ CHYBY, znamenajúce bodovú zrážku: mierne mäkšia, kratšia alebo dlhšia srsť. Mierne väčšie stredy, jedna zdvojená rozeta.

A keď si teraz prejdeme ZÁVAŽNÉ CHYBY, znamenajúce diskvalifikáciu, uvidíte, že to  majú chovatelia tohto plemena naozaj ťažké.

Výrazne mäkká, krátka či dlhá srsť. Viac ako jedna zdvojená rozeta, výrazne veľké stredy. Výrazné vybočenie rozety z línie. Jedna alebo viac chýbajúcich či nadpočetných roziet.

Aby som nezabudla na toto plemeno v saténe. Vlastne naň platia tie isté prísne kritériá,  len pribúda štruktúra a lesk srsti. Saténové zvieratá majú však srsť jemnejšiu, takže je o niečo vyššia tolerancia mäkšej srsti.

Text k fotkám:

1. Rozeta - šimeľ červená. - Titulná fotka

2. Rozety - aguti čierna červená  a california čierna/šimeľ aguti čierna červená. 

3. Rozeta - brindle čierna-červená 

4.  Pohľad zhora – farba šimeľ čierna-červená. 

5. Zdvojená rozeta. 

6. Nosové rozety. 

7. Chýbajúca telová rozeta – farba magpie. 

8. Stred vybiehajúci do cestičky. 

9. Rozeta - california čierna/červená. 

10. Náčrt roziet a hrebeňov. 


Text a foto Eva Bednárová

CHS Pascale

e-mail: elaphe@centrum.sk  

nasledujte nás