SALLANDER

Vložené 03.05.2020

Plemeno sallander (Sall) je momentálne jedno z najpopulárnejších plemien králikov v Európe. Aj keď jeho história siaha ešte do roku 1975, skutočne populárnym sa stalo plemeno až po Európskej výstave vo francúzskom Metz. Poďme ale po poriadku.

História plemena

Plemeno vyšľachtil uznávaný holandský posudzovateľ a chovateľ D. J. Kuiper z mesta Olst v provincii Sallander. Vo svojom chove krížil durínske králiky s činčilovými a spomína sa aj použitie zdrobnených kuních králikov. Plemeno bolo uznané v Holandsku 15. 7. 1975. No k výraznému nárastu popularity došlo až po Európskej výstave v Metz 2015, kde boli vystavené veľmi kvalitné jedince od francúzskeho chovateľa Frédérica Steibela. O zaradenie plemena do slovenského vzorníka sa zaslúžil Štefan Adamec z Nitrianského Rudna, ktorý vystavoval svoje králiky plemena sallander na XIX. národnej výstave v Nitre v roku 2016.

Genotyp plemena:

achi achi bb CC DD gg

Mesačné prírastky živej hmotnosti:

Mesiac    1.     2.         3.         4.         5.         6.         7.         8.     

Kg         0,5     1,0       1,5       2,0       2,5       2,9       3,2       3,5


Bodovacia stupnica:

1. Hmotnosť                                                   10 bodov

2. Tvar                                                            20

3. Typ                                                              15

4. Srsť                                                             20

5. Krycia farba, kamzičie znaky,                      20

6. Farba podsady                                            10

7. Starostlivosť a zdravie                                  5

                                                                     100 bodov

Popis plemena:

V pozícii 1 - hmotnosť sú králiky plemena sallander hodnotené nasledovne:

3,00 - 3,24 kg   3,25 – 3,49 kg   3,50 – 4,25 kg   4,26 – 4,50 kg

    8 bodov            9 bodov            10 bodov            9 bodov

V pozícii tvar sú všetky požiadavky na plemeno sallander zhodné so všeobecnými požiadavkami. V pozícii typ sa požaduje zavalité valcové telo, s krátkym, málo zreteľným krkom a širokou dobre klenutou hlavou, pri samiciach o niečo jemnejšou. Končatiny sú silné a stredne dlhé s polovysokým postojom. Ušnice sú mäsité, nasadené tesne pri sebe, dobre osrstené s dĺžkou 11 – 12 cm. Srsť býva u králikov tohto plemena pomerne kvalitná a má byť hustá v podsade, s výraznými elastickými pesíkmi, dlhá asi 3 cm. Podstatnou pozíciou je krycia farba, kamzičie znaky.

Farba má byť biela – perleťová. Na tejto krycej farbe sa rozprestierajú sivočierne pesíky, naznačené ako veľmi jemný závoj. Opísaná krycia farba ako celok je zvlášť zreteľná na čele, na škvrnách pri pohlaví, na chrbte, ako aj na vrchnej strane chvosta. Kamzičie znaky sú: maska, ktorá nesmie presahovať výšku oči, očné krúžky, ušnice, sánkové škvrny, bočné  pruhy, brucho, končatiny a spodina chvosta. Chvost je teda zospodku tmavo sadzový a zvrchu svetlý. Farba kamzičích znakov je tmavo sadzová, nesmie byť ostro ohraničená a má plynule prechádzať do sfarbenia krycích chlpov. Pomocou činčilového génu došlo k úplnému odstráneniu žltého pigmentu z durínskeho sfarbenia. Preto je akýkoľvek žltkastý alebo hnedastý nádych v krycej farbe aj podsade nežiaduci. Farba oči je tmavohnedá, pazúriky sú farby tmavej rohoviny. Farba podsady musí byť po celom tele biela.

Prípustné chyby

V pozícii typ - mierne pretiahnuté telo, ako aj iné odchýlky od požadovaného tvaru hlavy a proporcií tela. Mierne odchýlky od stanovenej dĺžky ušníc.

V pozícii srsť - srsť redšia, menej elastické pesíky. Menšie odchýlky od stanovenej dĺžky srsti.

V pozícii krycia farba – sivastá krycia farba, bez jemného závoja. Celkový dojem tmavej krycej farby. Mierne mapová po chrbte. Svetlejšie, menej výrazné kamzičie znaky. O niečo tmavšia hlava. Mierne odchýlky od farby očí a pazúrikov.

V pozícii farba podsady - mierne sivastá podsada.

Neprípustné chyby

Hmotnosť nižšia ako 3,00 kg a vyššia ako 4,50 kg (neklasifikovaný).

V pozícii typ - mimoriadne pretiahnuté telo (výluka), úzka hava (výluka), jednotlivé proporcie tela vo vzájomnom nesúlade (výluka), ušnice dlhšia ako 13,5 cm (výluka).

V pozícii srsť - srsť skoro bez podsady (výluka), chýbajúce pesíky (výluka), veľké odchýlky od predpísanej dĺžky srsti (výluka).

V pozícii krycia farba - biely koniec chvosta (výluka), biely spodok chvosta (výluka). Absolútne chýbajúce sivočierne pesíky na chrbte (výluka). Chýbajúci kamzičí znak (výluka), úplne tmavá až čierna hlava, celkom zliatymi kamzičími znakmi (výluka). Veľmi veľká maska zasahujúca až nad oči (výluka). Takmer čierna hlava (výluka). Iná farba oči (výluka), iná farba pazúrikov (výluka).

V pozícii podsada - iná farba podsady, ako je povolená (výluka).

Text a foto MVDr. Peter Supuka, PhD.

e-mail: supuka.peter@gmail.com 

nasledujte nás