Sicílčanka (Siciliana)

Sicílčanka (iné názvy použité v slovenčine – sicílska kura, sicílska kvietkovaná kura, sicílska korunkatá) je ľahké nosivé plemeno vyznačujúce sa zvláštne utváraným, čašovitým hrebeňom a bridlicovo sfarbenými behákmi. Pochádza z Talianska, z ostrova Sicília (tu ju nazývajú siciliana, v nemčine sizilianischer Becherkamm).

Je bystrá, raná, zhánlivá s dobrou, skoro nastupujúcou znáškou. Je pre ňu charakteristický čašovitý (kalichový) hrebeň. Operenie má bohaté, k telu dobre priliehajúce. Jej nároky na ustajnenie, ošetrovanie a kŕmenie sú rovnaké ako pri iných ľahkých nosivých plemenách. Je lietavá, preto tam, kde musí byť v obmedzenom výbehu, by tento mal byť aj zhora pokrytý pletivom.

Hmotnosť kohúta normálneho rázu je 2,0 až 2,4 kg, sliepky 1,6 až 1,8 kg. Chová sa v mnohých krajinách sveta, ale všade ide len o ojedinelé chovy. V Taliansku a Anglicku bola vyšľachtená aj zdrobnená forma, vyskytuje sa aj v Holandsku. Na Slovensku sa doteraz nechovala a pokiaľ mi je známe, ani v Česku. Sliepky znesú za sezónu až 170 vajec. Minimálna hmotnosť násadových vajec je 45 g, farba škrupiny biela a hnedastá. Obrúčky: kohút 18 mm, sliepka 16 mm. Výstavné jedince, kohúty aj sliepky, musia mať pravidelne utváraný, čašovitý hrebeň. Hrebeň kohúta málo vyvinutý alebo rôzne ohnutý, smerom dopredu otvorený, s tenkými vláknitými zubmi alebo zubmi dlhšími ako 2,5 cm, vylučuje kohúta z ocenenia. Veľkou chybou je aj prítomnosť preliačin alebo výrastkov v čaši hrebeňa, veveričí chvost a biele ušnice, iný lesk v perí chvosta ako zelený, drobné perie na behákoch.

Farebné rázy:zlato vločkovaný, strieborno vločkovaný, oba tieto rázy vyzerajú ako biele ale majú čierny chvost so zeleným leskom, ďalej čierny, biely, zlatokrký.


Sicílčanka 1,0. (1)                                                                     Sicílčanka 0,1. (2)
 
Hlava kohúta. (3)                                                                         Hlava sliepky. (4)


Text a foto Dušan Barlík


nasledujte nás