Škola parkúrového skákania s králikmi - 2. lekcia

Vzťah s králikom, socializácia a postroj

V mene nášho tímu vás vítam pri ďalšej lekcii Školy parkúrového skákania s králikom alebo, známejšie, králičieho hopu. Dnes sa budeme venovať vzťahu s králikom a pojmu socializácia, čo je v skratke zvykanie králika na cudzích ľudí a neznáme prostredie. Taktiež si povieme niečo o postrojoch a vysvetlíme si, ako ho králikovi správne nasadiť.

Základná starostlivosť je jedna z najdôležitejších vecí, najmä zo začiatku. Keď králikovi pravidelne čistíme, kŕmime ho, prípadne češeme, trávime s ním spoločný čas. Vtedy si na nás králik najviac zvyká, privykne si na náš pach a pochopí, že keď sme s ním, nič mu nehrozí. Počas čistenia sa naučí, že sme jeho najbližší priateľ, ktorého smie pustiť aj do svojho územia a osobného priestoru.

    

Časom sa králik bude na našu prítomnosť tešiť. Treba si však dávať pozor, najmä, keď je ešte králik mladý a dobre nás nepozná. Nesmieme naňho zvyšovať hlas a mali by sme sa vyvarovať prudkých pohybov. To všetko môže králik inštinktívne brať ako útok a bude sa brániť. Nebudeme tak budovať základnú dôveru a králik si bude neistý a plachý.

Niektoré králiky sú od prírody zvedavé a priateľské, iné sú bojazlivé a utiahnuté. Pri odvážnych králikoch je jednoduchšie privykanie na nové prostredie aj nové veci. Na druhej strane je veľmi dôležité určiť pevné hranice hneď od začiatku. Tieto králiky vedia neskúsenému majiteľovi rýchlo prerásť cez hlavu a práca s nimi je potom zložitejšia.

Na druhej strane králiky, ktoré sú plaché, budú potrebovať omnoho viac lásky a istoty. Keď sa nám podarí ukázať im, že u nás sú v bezpečí, vedia svoj strach prekonať a s istotou, že sme s nimi, dokážu úžasné veci.

Nie je však jednoznačné priradiť králika tam či onam. Každý jeden má svoju osobnosť, rovnako, ako každé iné zviera. Králik, ktorý je doma odvážny a istý, dokonca si až dovoľuje, môže v cudzom prostredí sklopiť uši a pritlačiť sa v strachu k zemi. Naopak králik, ktorý sa bojí cudzích ľudí, môže prekvapiť a sám prísť k niekomu neznámemu. Preto nikdy nesúďme, nekričme a nehnevajme sa. Niekedy je to zložité, avšak majme na pamäti, že králik sa mohol vyplašiť, mohol niečo zacítiť alebo začuť a keď začne vyplašene behať, hľadá pomoc a útechu. Trpezlivosť a láska otvára každé „chlpaté dvere“

.

Pri dostatočnej pozornosti a čase strávenom s králikom, sa každý jeden naučí brať človeka ako priateľa, za ktorým môže prísť. Keď králiky behajú pred nami, nie je to preto, že by sa nás báli, ale preto, že sme ich naučili: „Pokojne bež, keď ma budeš potrebovať, som za tebou, aby som ťa upokojil. Často vidíme králiky panáčkovať k majiteľovi alebo mu skákať do rúk. Znamená to, že človeku veria a je to spôsob ako sa s nami „rozprávajú“.

Králikom sa často dávajú aj maškrty, ktoré tiež upevňujú vzťah. Pre králika je to odmena za niečo dobré, alebo len prostá láska k chlpáčovi. Na tento účel úplne stačí kúsok mrkvičky alebo jabĺčka. Poslúžia rovnako dobre ako maškrty kupované a navyše, sú aj zdravé a pre králika prirodzené.

Počas toho, ako s králičkom budujeme vzájomný vzťah, pracujeme aj na tom, aby sa králik naučil na prostredie. Zo začiatku mu veľmi opatrne ukazujeme nové zvuky a pachy, v byte ho necháme pod dozorom skúmať svoje okolie, ak máme možnosť, môžeme králika na rukách zobrať von či púšťať ho do ohrádky. Zo začiatku sme neustále s ním, pretože vonku sa môže králik naplašiť. Vtedy sme práve my tí, ktorí ho vezmú na ruky a upokoja. Ďalší krok, kedy králik rozumie tomu, že u nás je v bezpečí.

Keď je králik zoznámený so svojím najbližším okolím a má napríklad izbu, kde sa nebojí chodiť, môžeme začať s privykaním na postroj. Najskôr si však povieme, aký postroj je vhodný a ako ho králikovi správne prispôsobiť, aby mu nepadal, a aby ho nemal veľmi zatiahnutý.

V každom obchode so zvieracími potrebami sa dajú kúpiť rôzne postroje na králiky. Králikovi nekupujeme postroje, ktoré sa zapínajú kovovými prackami (ako napríklad na opaskoch, samozrejme, sú oveľa menšie). Tie sa pri pohyboch králika ľahko rozopnú a potom môžu králika ešte aj udrieť, keďže sú kovové. Nekupujeme ani „postroje“, ktoré sú látkové a na suché zipsy. Králikovi sa v nich zle hýbe, pretože zakrývajú veľmi veľkú časť tela. Taktiež sa môžu rozopnúť a nedajú sa správne prispôsobiť, keďže nemajú miesto na pritiahnutie či povolenie.

Najlepšie sú postroje s plastovými zapínaniami. Existuje niekoľko typov postrojov pre králiky, ale pre začiatok je najlepší klasický postroj. Ten sa skladá z troch častí. Jeden pás ide okolo krku králika, druhý okolo hrude za prednými labkami a na chrbte sú prepojené. Chrbtová časť je pevná a musí mať správnu veľkosť. Začínať by sa mala za krkom a končiť kúsok za lopatkami, ako je na obrázku 9. Na chrbtovej časti je tiež miesto (malý kovový krúžok) na zapnutie vôdzky. Krčná časť a hrudníková časť sa dajú povoliť alebo pritiahnuť. Mali by sa medzi popruh a telo králika dať bez tlaku zasunúť dva prsty.

Vôdzka musí mať minimálne dva metre, najčastejšia používaná dĺžka je tri metre (tú odporúčame aj my). Nesmie sa nám ani králikovi pliesť pod nohy a zároveň nesmie byť príliš krátka. V súčasnosti sa postroje aj vôdzky určené priamo na králičí hop dajú kúpiť v rôznych e-shopoch aj na Slovensku. Taktiež sa predávajú na väčšine súťaží a predvádzacích akciách.
Postroj s plastovým zapínaním.


Keď už vieme, aký postoj králikovi vybrať a ako mu ho správne nasadiť, je čas naň králika začať učiť. Treba si uvedomiť, že pre králika je to niečo úplne nové. Môže sa stať, že sa králik vyplaší a bude sa snažiť postroj strhnúť dolu. My musíme ostať pokojní, pretože potom králik cíti, že všetko je v poriadku. Králika budeme upokojovať, ako hlasom, tak aj dotykom. Keď králikovi postroj nasadzujeme, pokojným hlasom sa s ním rozprávame, akoby to bolo niečo bežné a nič nové.

Keď je králik pokojný, necháme ho s nasadeným postrojom behať po izbe či výbehu. Celý čas ho strážime. Dôležité je neustále králika sledovať, kedykoľvek na sebe má postroj. Nechtiac sa totiž môže niekam zavesiť alebo sa mu postroj prevlečie. Vtedy musíme okamžite zakročiť, aby si králik v náhlej panike neublížil. Niekoľkokrát to zopakujeme a keď jasne vidíme, že králik berie postroj už ako bežnú vec, prvýkrát si zapneme vôdzku. Lepšie je si to skúšať na mieste, kde sa králik nemôže zamotať medzi nábytok alebo rozličné veci. Tie by sa mohli do vôdzky zamotať a problém ma svete.

Keď máme králika na vôdzke, necháme ho voľne si behať. Chodíme za ním a neťaháme ho. Králik si musí najskôr zvyknúť na to, že ho nasledujeme všade, kam sa pohne, čo znáša každý králik inak. Môžeme doslova povedať, že králik vodí nás, nie my jeho. Králik rýchlo príde na to, že vôdzka a postroj mu otvárajú nové možnosti, pretože ho vďaka tomu budeme môcť zobrať von do záhrady alebo pred bytovku do trávy.

Keď sme s králikom vonku približne tretíkrát, začneme s niečím novým. Veľmi zľahka a pomaly králika učíme na ťah vôdzky. Pomaly začíname vôdzku držať pevne v rukách a niekedy králika nepustíme smerom, ktorým chce ísť, alebo ho veľmi jemne navedieme iným smerom.

Treba si dávať veľký pozor nato, aby sme králika prudko nestrhli. Zo začiatku dávame pozor na to, aby sme králika nepotiahli, keď je veľmi rozbehnutý, pretože aj my, ako vodiči, musíme, ako sa hovorí, dostať vodenie do ruky. Stále dbáme na to, aby sa králik nevyplašil, hlasom ho upokojujeme a za odmenu, keď spraví to, čo chceme, ho vždy necháme voľne si pobehať kam chce. Jedna z najväčších odmien pre králika je, keď si môže utekať a nič ho nebrzdí a neťahá.

Keď králik rozumie vôdzke a chápe, keď ho otáčame či brzdíme, môžeme ho zobrať na nové miesta. Rovnako to môžeme robiť aj s výbehom, ktorý presunieme na miesto s väčším ruchom alebo novými pachmi. Nič z tohto nebude nezvládnuteľný problém, ak nám králik verí a vidí v nás ochrancu. Vzťah treba budovať  neustále, rozvíjať ho a vždy sa snažiť byť tým, ku komu sa náš chlpatý kamarát môže v núdzi obrátiť.

Nakoniec už nebudete len králik a človek, ale dvojica, ktorá si rozumie a môžete tak byť vzorom pre ostatných. Byť krásnym príkladom toho, ako môžu dve tak rozdielne bytosti fungovať ako jedna. Každý ďalší krok potom bude ľahší pre oboch, spoločným cieľom, pre ktorý sa dokážete spojiť a prekonať všetky prekážky.


Správne nasadený postroj.Terézia Bahorová

e-mail: tete.bahorova@gmail.com   

Júlia Chvojková

e-mail: juliachvojkova@gmail.com   

nasledujte nás