VČELÍ PEĽ A HYDINA
Vložené 08.03.2020
V celkovom dopyte spotrebiteľov po mäse, predstavuje hydinové mäso výraznú a dlhodobo tradične využívanú potravinu vysokej výživovej hodnoty, a to i vzhľadom na pomerne priaznivú cenovú dostupnosť. Okrem zastúpenia hodnotných bielkovín sa vyznačuje vysokou dietetickou hodnotou a vysokou chutnosťou.
V rastúcom dopyte po kvalitnom hydinovom mäse je i priame spojenie s nutnosťou udržiavania, zabezpečovania a sledovania zdravotného stavu a kvalitnej výživy hydiny, ktorým je nutné venovať práve v súčasnosti zvýšenú pozornosť. K trendom, z hľadiska výživy, patrí i prostredie v prínosoch spektra nových alternatívnych preparátov, ako náhrada za antibiotiká, ktoré by napríklad vysoko efektívne nahrádzali ich nepriamy či priamy vplyv na mikroflóru tráviaceho traktu a zároveň by sa zlepšovalo i využitie živín a gastrointestinálne zdravie. V rámci týchto alternatív je dôležité, aby stimulovali rast, nespôsobovali bakteriálnu rezistenciu a boli adekvátne prijaté i konzumentmi.
Medzi takéto látky sa do popredia dostáva i peľ, kvôli vysokým koncentráciám esenciálnych aminokyselín, ktoré z výživovej stránky patria k prioritným. Zahŕňajú predovšetkým izoleucín, leucín, lyzín, valín, fenylalanín, metionín, tryptofán, treonín. V zameraní na obsah vitamínov vo včeľom peli sú výrazné B6 (5,7 mg.kg-1), B2 (4,9 mg.kg-1), B1 (4,15 mg.kg-1).
V rámci jednotlivých druhov včelieho peľu a celkovej antioxidačnej aktivity (%) je tieto možné uviesť nasledovne.
S vysokou schopnosťou inhibície lipidovej peroxidácie:
- Sinapis alba (86,4 %),
- Phacelia tanacetifolia (85,9 %),
- Robinia pseudoacacia (84,4 %),
- Aesculus hippocastanum (81,9 %),
- Taraxacum officinale (77,3 %),
- Malus domestica (76,5 %),
- Pyrus communis (66,4 %).
S nízkou schopnosťou inhibície lipidovej peroxidácie:
- Zea mays (6,8 %).
Antioxidanty spolu s laktobaktériami prítomnými v čerstvom peli sú schopné inhibovať rast niektorých patogénnych mikroorganizmov. Pre intestinálnu mikroflóru hydiny je práve čerstvý peľ predpokladom ako jednej z výborných regeneračných potravín, pričom prítomné karotenoidy sa vyznačujú protizápalovým účinkom. Rôzne výsledky štúdií ukázali, že suplementácia včelieho peľu výrazne zvýšila počet Enterococcus spp. v slepom čreve kurčiat ako i Lactobacillus spp. s použitím výluhu z včelieho peľu vo výkrme kurčiat.
V poslednom období je zaznamenávaný záujem o špecifiká problematiky mikrobiálnej populácie v gastrointestinálnom trakte a úloh spektra druhov baktérií i variant, možnosti pre manipuláciu so zložením prostredníctvom dietetických modulácií. V týchto súvislostiach je potrebné zdôrazniť, že rýchly rast baktérii je zaznamenávaný pri tých, ktoré vstúpia do gastrointestinálneho traktu kurčiat po prvýkrát a celkovo mikrobiálne komunity prítomné v črevnom trakte hydiny sú okrem iného modifikovateľné stravou, hustotou chovu, spôsobu kŕmenia, ale i vekom a patogénmi. Výrazne manipulovať bakteriálnou populáciou v črevách hydiny možno práve zložením stravy.
Rôzne experimenty zamerané na uvedenú oblasť problematiky s aplikáciou včelieho peľu preukázali napríklad i vplyv na fekálne enterokoky kurčiat. Je však potrebné zdôrazniť nutnosť ďalších overovaní, experimentov a potvrdenia v možnostiach používania včelieho peľu ako široko uplatňovanej, reálnej doplnkovej látky s prebiotickým účinkom vo výkrmne hydiny.
Ing. PhDr. Martin Mellen, PhD.,
Ing. et Ing. Marián Sudzina, PhD.,
Prof. Ing. Miroslava Kačániová, PhD.,
Doc. Ing. Peter Haščík, PhD.
SPU v Nitre