Ján Rafay ZÁKLADY CHOVU KRÁLIKOV I.
Vložené 21.08.2020
ÚVOD
'Nepochopiteľný odpor, ktorý sa javil vo všeobecnosti voči chovaniu a zužitkovaniu domácich králikov, je na ústupe. Že chov králikov nie je tak rozšírený, ako chov hydiny, hoci králik je množivý, zdravý a rýchlo rastie, popri tom je veľmi skromný, jeho mäso je výdatné, záživné a chutné, jedine to je na príčine, že chýbajú u nás chovatelia, ktorí by boli vzorom na tomto poli. Som presvedčený, že keby sa našli v jednotlivých obciach a mestách takí chovatelia, ktorí by vedeli moderne, t.j. odborne chovať králiky, ktorí by králičie mäso zužitkovali v domácnosti i na trhu, ich kožušinu by upotrebili na svoje šaty a za ozdobu, slovom, dobrým príkladom by slúžili, rozhodne by sa našli chovatelia, ktorí by ich napodobňovali' (E. Hreblay: Chov králikov. Hospodárska knižnica SOS, Bratislava, 1928).
Moderná králikáreň.
Králik domáci patrí medzi zvieratá, ktoré si našli obľubu medzi našimi chovateľmi už začiatkom tohto storočia a ich chov je v súčasnosti rozšírený skoro po celom území Slovenska. Králikárstvo má teda na Slovensku dlhoročnú tradíciu, ktorú väčšinou zakladali a v súčasnosti udržiavajú záujmoví chovatelia. Postupný rozvoj chovu králikov vo všetkých jeho formách možno pripísať vhodným biologickým vlastnostiam králika z hľadiska chovu a kvality jeho produktov. Úspešnosť chovu najviac ovplyvňuje vysoká plodnosť, ktorá spolu s intenzívnym rastom králikov vytvára predpoklady pre viacúčelové využitie králikov v produkcii i v záujmovej oblasti.
Krátky generačný interval charakterizovaný časovým úsekom od narodenia po schopnosť rozmnožovaním vytvárať ďalšie potomstvo, je zasa vhodnou vlastnosťou z hľadiska experimentálneho využitia králikov pri genetických experimentoch a v plemenárskych postupoch. Veľká genetická variabilita v exteriérových znakoch a vlastnostiach je zdrojom šľachtiteľskej práce chovateľov zameriavajúcich sa na športové (výstavné) využitie králikov. Jednoduchá manipulácia s králikmi je umožnená ich ideálnou živou hmotnosťou v dospelosti (od 1 do 8 kg) a pokojným typom správania sa.
Pohľad do vnútra.
Chemická skladba svaloviny králika ako potravinovej suroviny zodpovedá zásadám racionálneho stravovania. Mäso králika okrem typických chuťových vlastností sa vyznačuje vysokým podielom stráviteľných bielkovín, nízkym obsahom tuku a cholesterolu ako aj nízkym obsahom energie. Osadenie slepého čreva mikroorganizmami, ktoré sú schopné štiepiť vlákninu umožňuje králikovi podstatne efektívnejšie využitie objemového krmiva v porovnaní s niektorými typickými neprežúvavcami (napr. ošípaná, hydina).
Významnejšie spoločenské prínosy vyplývajúce z rozvoja chovu králikov, či už v jeho extenzívnej alebo intenzívnej forme možno zhrnúť do niekoľkých oblastí:
a) samozásobenie králičím mäsom v rodinách chovateľov;
b) vedľajšie príjmy z predaja nadprodukcie králikov v drobnochovateľských podmienkach;
c) efektívne využitie rastlinných zvyškov a potravinárskych odpadov z domácnosti;
d) viacúčelovosť produkcie (mäso, koža, angorská srsť, hnoj);
e) možnosti ekonomicky úspešného podnikania formou farmového chovu brojlerových králikov;
f) zdravotné dôvody zvyšovania ponuky králičieho mäsa na domácom trhu;
g) športové králikárstvo ako záujmové odvetvie je zdrojom zábavy, odbornej sebarealizácie a účelného využívania voľného času;
h) mnohoúčelové využitie králika v medicíne a farmakológii ako laboratórneho zvieraťa.
Chovy králikov možno podľa veľkosti rozdeliť na tri základné skupiny:
a) malé chovy s priemerným počtom samíc 1 - 5 ks;
b) stredné chovy s priemerným počtom samíc 6 - 30 ks samíc v reprodukcii;
c) veľké chovy s počtom samíc základného stáda viac ako 30 ks.
Pohľady do inej králikárne.
Podľa intenzity produkcie v našej krajine existujú:
a) extenzívne chovy s klasickými technológiami na podstielke, kŕmením založenom na základe objemového krmiva a nízkou reprodukciou (2 - 3 vrhy za rok na jednu samicu). Genotypová skladba v extenzívnych chovoch pozostáva buď z viacplemenných krížencov bez preukázateľného pôvodu alebo naopak, jedná sa o registrované chovy členov SZCH. Stanovené pozície plemenného štandardu tak, ako to predpokladá vzorník možno totiž dosiahnuť len prostredníctvom optimálneho rastu mláďat, ktorý sa začína už počas plnohodnotného intrauterinného vývoja ako aj následnej a dlhej laktácie. Produkcia králikov z extenzívnych chovov je zvyčajne sezónna, zameraná na odchov 2 - 3 vrhov a realizuje sa
väčšinou počas vegetačného obdobia t.j. od jari do jesene.
b) polointenzívne chovy využívajú modernejšie technologické prvky (napr. roštové podlahy, automatické napájanie). V kŕmnej dávke prevažuje koncentrované krmivo (jadro, granulované zmesi) a reprodukcia je intenzívnejšia (4 - 5 vrhov za rok na 1 samicu). Genotypová skladba pozostáva buď z niektorých čistokrvných plemien strednej hmotnosti (novozélandský biely, kalifornský, nitriansky) alebo z ich krížencov. V mnohých z týchto chovov sa realizuje reprodukcia počas celého roka (v prípade uteplených chovných priestorov). Väčšina však produkuje sezónne so skorým jarným začiatkom a neskorým jesenným ukončením reprodukcie.
c) intenzívne (farmové) chovy sú budované s cieľom maximálne využívať reprodukčné, rastové, výkrmové a jatočné vlastnosti špecializovaných brojlerových línií králikov. Celokovové roštové ustajňovacie klietky sú umiestnené v chovných halách a umožňujú celosezónne vysokú produkciu. Systémy reprodukcie predpokladajú priemerne 6 - 7 vrhov na jednu samicu za rok. Intenzívna výživa špeciálnymi granulovanými zmesami skracuje dobu výkrmu brojlerov na 75 - 80 dní.
Podľa účelového zamerania možno chovy králikov rozdeliť na:
a) chovy so samozásobiteľskou funkciou pre produkciu mäsa a koží. Veľkosť takéhoto chovu t.j. početnosť chovaných zvierat, je podmienená priemernou spotrebou králičieho mäsa v rodine chovateľa a jeho krmovinovými zdrojmi.
b) chovy orientované na čiastočné samozásobenie mäsom a predaj nadprodukcie. Veľkosť chovu je obyčajne limitovaná priestorovými a krmovinovými možnosťami chovateľa.
c) chovy čistokrvných plemien králikov predstavujú vyspelú formu šľachtiteľskej práce, ktorá je vykonávaná na základe postupov selekcie podľa kritérií uvedených v jednotnom vzorníku plemien a zásad predpísanej registrácie zvierat. Vyššie formy chovov sú plemenné, kmeňové, regeneračné a výskumné. Majitelia týchto chovov sú skúsení chovatelia udržiavajúci genofond plemien na vysokej úrovni. Celú činnosť riadi Slovenský zväz chovateľov prostredníctvom Ústrednej odbornej králikárskej komisie. Čistokrvné (plemenné) zvieratá sa evidujú podľa registračného poriadku, ktorý umožňuje jednoznačnú identifikáciu zvieraťa, jeho vek a príslušnosť k určitej chovateľskej úrovni. Základným stupňom chovateľskej úrovne je okresná registrácia, do ktorej sa zaraďujú všetky králiky spĺňajúce plemenné kritériá. Pomocou tetovacích klieští a čiernej farby sa do pravého ucha umiestnia čísla okresu, do ktorého spadá sídlo základnej organizácie SZCH chovateľa. Po čísle okresu ešte nasleduje poradové číslo králika daného plemena v okresnej evidencii v príslušnom kalendárnom roku. V ľavom uchu sa označia číslice mesiaca a posledná číslica roku narodenia zvieraťa. V rámci Slovenského zväzu chovateľov existuje hierarchia chovateľskej úrovne, ktorá sa označuje aj v registrácii zvierat. Pokročilejší chovatelia sú zvyčajne členmi chovateľského klubu toho plemena, na ktoré sa špecializujú. Na Slovensku v súčasnosti existuje 17 takýchto klubov, pričom v rámci niektorých klubov sa tvorila tzv. líniová plemenitba. Jej princíp spočíva v tom, že výnimočne dobré časti exteriéru určitého zvieraťa sa udržiavajú pre šľachtenie tým, že sa eviduje všetko potomstvo tohto zvieraťa. Obyčajne sa na líniovú plemenitbu využívajú samce, ktoré sa podobne ako ich potomstvo podrobne posudzujú podľa dohodnutých pravidiel (tzv. typizácia).
Ďalším chovateľským stupňom sú plemenné chovy, ktorých úlohou je chovať najlepšie zvieratá daného plemena a šľachtiť králiky tak, aby sa približovali k ideálnemu plemennému štandardu.
Prísnejšie kritériá na plemenné znaky a vlastnosti chovaných zvierat sa kladú v kmeňových chovoch. Okrem vyššej úrovne chovateľských zariadení sa v kmeňových chovoch požaduje aj vyššia kvalita exteriéru zvierat.
V rámci určitého plemena niekedy treba pristúpiť ku korekcii niektorých exteriérových znakov. Deje sa to pripárovaním vhodných plemien v chovoch, ktoré sa označujú ako regeneračné.
Chov králikov má aj výchovný charakter, pomocou neho môžeme
nenásilne viesť deti k uvedomelej ochrane prírody.
Pri šľachtení nového plemena možno chov, v ktorom sa tento plemenársky proces uskutočňuje uznať za výskumný pričom sa chovateľovi (majiteľovi takéhoto chovu) povoľujú aj také šľachtiteľské postupy, ktoré v iných typoch chovov nie sú možné (napr. príbuzenská plemenitba). Všetky typy chovov králikov v rámci SZCH podliehajú pravidelným kontrolám, ktoré organizuje Ústredná králikárska komisia.
d) chovy laboratórne zabezpečujú produkciu zvierat na experimentálne účely. Už v minulom storočí sa stal králik dôležitým experimentálnym zvieraťom. S rozvojom aplikovaných biologických disciplín (humánna medicína, veterinárna medicína, farmakológia, imunológia) jeho význam ďalej narastal. Na určité experimentálne účely za začali šľachtiť špeciálne genotypy (napr. králiky s vysokou hladinou cholesterolu v krvi, králiky reagujúce na podávanie tzv. pyrogénnych látok a pod.) Napriek súčasnej vlne odporu proti používaniu zvierat na pokusy a testy je zrejmé, že králik prispel k objavu mnohých liečebných metód a postupov. V záujme tvorby účinnejších liečiv, nových chirurgických postupov či liečebných režimov je nevyhnutné takéto zvieratá naďalej využívať. Rozvoj nových genomických postupov v poslednom desaťročí zvýraznil pozíciu králika ako modelového zvieraťa (jednonukleotidové polymorfizmy, molekulárne markery, genómové asociačné štúdie, technológia hybridnej DNA, CRISP-Cas9 atď.). Laboratórne chovy sa obyčajne vyznačujú zvýšenými požiadavkami na ustajnenie zvierat a udržiavanie mikroklímy, kŕmenie, zdravotný stav a genetické založenie zvierat. Samozrejmým predpokladom existencie takýchto chovov je dodržiavanie predpísaných etických a humánnych zásad pri manipulácii so zvieratami.
Králik farmového typu s odchovom. Mláďatá na hniezde.
e) farmové chovy zamerané na produkciu mäsa. Hlavným cieľom týchto chovov je produkcia jatočných brojlerov s ekonomicky významným prínosom. Optimalizáciou podmienok prostredia a využívaním špecializovaných brojlerových línií králikov sa dosahuje vysoká produkcia, ktorá zabezpečuje rentabilitu chovu. Zároveň sa produkujú rastovo vyrovnané zvieratá, ktoré sú v chove pod stálou veterinárnou kontrolou.
f) väčšie chovy zamerané na produkciu angorskej srsti v súčasnosti u nás prakticky neexistujú a chov angorských králikov sa uskutočňuje len v rámci organizovaného chovateľstva prostredníctvom Slovenského zväzu chovateľov.
Brojlerové králiky.
Po prechodnom znížení záujmu o chov králikov začiatkom deväťdesiatych rokov sa toto chovateľské odvetvie začalo intenzívne rozvíjať. V dôsledku nových ekonomických podmienok v druhej polovici prvého desaťročia sa však chov farmových králikov postupne redukoval a v súčasnosti prežíva v obmedzenej forme na niekoľkých malých farmách. Dôkazom chovateľského umenia našich chovateľov sú však stále početné expozície králikov na výstavách a ocenenia získavané na domácich a zahraničných výstavách. Možnosti, ktoré králikárstvo poskytuje v záujmovej, podnikateľskej a spoločenskej oblasti sú však podstatne väčšie. Zostáva veriť, že presvedčenie E. Hreblaya spred deväťdesiatich rokov o pozitívnych prínosoch z chovu králikov sa bude postupne napĺňať.
(POKRAČOVANIE)
Ján Rafay
Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum, VÚŽV Nitra, Lužianky
e-mail: jan.rafay@nppc.sk