Ján Rafay ZÁKLADY CHOVU KRÁLIKOV V.
Vložené 05.10.2020
PLEMENÁ KRÁLIKOV
Predpokladom vzniku plemien králikov bol ich cieľavedomý a systematický chov v leporáriách. V dôsledku dedičných zmien (mutácií) vznikali nové typy zvierat líšiace sa od divých králikov sfarbením, štruktúrou srsti, veľkosťou tela a pod. Prví chovatelia sa snažili takéto zmeny zachovať podľa osvedčenej skúsenosti, že podobní rodičia dávajú podobné potomstvo. Zvieratá s odchýlkami fenotypu (z gr. phainomai - zjavujem sa, prejavujem sa) navzájom párili, čím vznikali skupiny zvierat - populácie, ktoré sa vyznačovali typickými znakmi a vlastnosťami odlišnými od iných populácií králikov.
S rozvojom zootechniky sa takéto populácie presne definovali a dali základ súčasným plemenám. Plemeno je z tohto hľadiska definované ako primerane početná skupina zvierat vyznačujúca sa typickými znakmi a vlastnosťami, ktoré sú dedičné a teda sa prenášajú na ďalšiu generáciu. Dôležitou vlastnosťou plemien je ich schopnosť vzájomného kríženia, ktorá je podmienená tým, že plemeno vzniká v rámci jedného zoologického druhu.
Belgický obor divo sfarbený. Nemecký obrovitý strakoš havanový.
Novozélandský biely Francúzsky baran divosfarbený.
Základy systematickej plemenárskej práce s králikmi sa položili zrejme na prelome 17. a 18. storočia v západnej Európe, kde chovatelia začali venovať pozornosť už existujúcim farebným, štrukturálnym a hmotnostným odchýlkam od divých populácií. Na rozdiel od iných druhov hospodárskych zvierat, majú existujúce plemená domácich králikov jediného predchodcu - králika divého. H. Nachstheim spracoval, na základe historických záznamov a genetického založenia najdôležitejších plemenných znakov, rodokmeň niektorých súčasných plemien králikov. Vyplýva z neho, že divý genotyp, v genetickej symbolike označovaný súborom dominantných aliel (AABBCCDDGG...) dal vznik šiestim základným skupinám plemien.
Rodokmeň niektorých súčasných plemien králikov podľa H. Nachtsheima.
V súčasnosti sa vo svete chová približne 80 až 90 plemien a veľké množstvo ich farebných typov (rázov), ktoré vytvárajú širokú paletu kombinácií. V štátoch, kde má králikárstvo bohaté tradície existujú v súčasnosti chovateľské organizácie s početnou členskou základňou, ktoré odborne usmerňujú plemenársku prácu v jednotlivých plemenách z hľadiska prejavu typických plemenných znakov a vlastností. Na Slovensku je to Slovenský zväz chovateľov so svojou Ústrednou odbornou králikárskou komisiou, dohliadajúcou nad registráciou, evidenciou a celkovou úrovňou chovov organizovaných chovateľov. Komisia spracováva a vydáva smernice pre jednotlivé chovateľské oblasti, ktoré sú záväzné pre všetkých chovateľov.
Šľachtiteľská práca v čistokrvných chovoch je zameraná na dosiahnutie ideálneho zovňajška (exteriéru) zvieraťa. Ten je daný popisom jednotlivých častí tela (štandardom plemena), ktorý je uvedený vo Vzorníku plemien králikov. Je vecou šľachtiteľského umenia a skúsenosti chovateľov, do akej miery sa ich zvieratá budú podobať jednotlivým pozíciám ideálneho exteriéru. Výsledky chovateľského úsilia sa hodnotia na výstavách, kde posudzovatelia porovnávajú konkrétne zviera s ideálnymi plemennými charakteristikami. Miera podobnosti sa vyjadruje bodovým ocenením v stobodovej stupnici.
Činčila veľká. Kalifornský čierny.
Viedenský modrý. Viedenský biely.
Plemená králikov uvádzané vo Vzorníku plemien SZCH sa rozdeľujú podľa hmotnosti a štruktúry srsti na dve skupiny.
Z hľadiska hmotnosti poznáme veľké, stredné, malé a zdrobnené plemená.
Medzi veľké plemená patria králiky dosahujúce živú hmotnosť v dospelosti od 5,5 do 7,0 kg. Medzi často zastúpenými zvieratami v rôznych farebných rázoch sú na našich výstavách belgické obry. Prvé králiky s takouto hmotnosťou boli opísané okolo roku 1825 v oborách v súčasnom Belgicku a neskôr v severnom Francúzsku. V súčasnosti patria medzi najmohutnejšie králiky s dobrou hmotnosťou a typom. Ďalším častým plemenom na výstavách je nemecký obrovitý strakáč. Na rozdiel od celosfarbených králikov, štandardom požadované zvieratá sa nevyskytujú v čistokrvnej forme, ale v tzv. heterozygotnom genotypovom založení. Chov strakáčov si preto vyžaduje dlhoročné chovateľské skúsenosti i teoretické vedomosti o spôsobe a prejavoch dedičnosti kresby. Zaujímavým králikom v skupine veľkých plemien je francúzsky baran. Plemeno je charakteristické tým, že väzivo ušníc sa vplyvom mutácie oslabilo, v dôsledku čoho ušnice visia po bokoch hlavy.
Stredné plemená tvoria najpočetnejšiu skupinu králikov. Ich charakteristickým znakom je rozpätie živej hmotnosti v dospelosti, ktoré sa pri väčšine plemien pohybuje od 4,00 do 5,00 kg. Medzi najpopulárnejšie plemená tejto skupiny zrejme patrí novozélandský biely (Nb). Plemeno bolo vyšľachtené v Kalifornii na účely produkcie mäsa. Koncom päťdesiatych rokov sa priviezli väčšie skupiny zvierat do Európy, kde si v okamihu získali svojich priaznivcov. Na Slovensko boli dovezené prvé Nb králiky v prvej polovici šesťdesiatych rokov.
Zajačí divo sfarbený ohnivý. Viedenský divo sfarbený.
Ďalším populárnym plemenom je kalifornský králik (Kal). Podľa zachovaných údajov bol prvým šľachtiteľom tohto plemena Američan G. West, ktorý už v roku 1922 krížil činčilu s ruským králikom a ich potomstvo s novozélandským bielym. Cieľom Westa bolo získať popri Nb ďalšie plemeno s dobrými ukazovateľmi mäsovej úžitkovosti. Podobne ako Nb aj Kal králik si získal obľubu chovateľov a rýchlo sa rozšíril po štátoch Európy.
Pomerne častým plemenom v našich chovoch je aj činčila veľká. Vyznačuje sa sfarbením, ktoré pripomína sfarbenie kožušiny juhoamerickej činčily. Výsledný efekt sfarbenia vzniká prekrývaním pesíkov, ktoré majú pigmentované a nepigmentované úseky - tzv. zonálne sfarbenie. Podľa francúzskych chovateľov toto plemeno vzniklo na území Francúzska z králikov chovaných v oborách už v 17. storočí. Skupinu viedenských králikov predstavujú farebne a typovo odlišné plemená: viedenský modrý, čierny, modrooký biely, divo sfarbený a modrodivo sfarbený králik. Podľa niektorých údajov boli viedenské modré králiky po prvýkrát vystavené vo viedenskom Prátri už v roku 1885. V súčasnosti patria medzi rozšírené plemená nielen z hľadiska športového, ale aj úžitkového. Menej početným, ale zaujímavým je plemeno zajačí králik. Svojím postojom a typom pripomína zajaca poľného.
(POKRAČOVANIE)
Ján Rafay, NPPC VÚŽV Nitra