ZDROBNENÝ STRAKÁČ

Vložené 29.09.2020

Je zdrobnenou formou nemeckého obrovitého strakáča a českého strakáča, ale jeho ideálna hmotnosť je mierne vyššia ako pri králikoch zdrobnených farebných, resp. hermelínoch, a to z toho dôvodu, že je neprípustné kombinovať dva letálne faktory (strakatosť a zdrobnenosť).

Oficiálne bol vystavený a uznaný v roku 2002, takže patrí medzi najmladšie plemená. Jeho chov sa postupne rozšíril z Českej republiky, Nemecka a Holandska aj k nám a v súčasnosti je toto plemeno súčasťou každej celoštátnej výstavy. Prvými chovateľmi zdrobnených strakáčov na Slovensku boli chovatelia Slavomír Obšut, Marián Zontag a posudzovateľ králikov Ľudovít Bartal. Chovatelia tohto plemena sa združujú v Klube chovateľov nemeckých obrovitých a českých strakáčov.

                                             
                                                    Zdrobnený strakoš madagaskarový.Opis

Telo zdrobnených strakáčov je rovnomerne zavalité po celej dĺžke, kratšieho formátu. Hrudníkové končatiny sú krátke a primerane silné. Požaduje sa vzpriamený postoj s mačacím nášľapom hrudníkových končatín. Hlava je široká, dobre klenutá s výraznými lícnymi partiami. Krk je takmer neviditeľný. Oči sú väčšie. Ušnice sú tesne pri sebe, priamo nesené, dobre osrstené, na konci zaoblené. Ušnice majú optimálnu dĺžku 6,5 cm, kratšie nie sú chybou. Chvost je kratší. Srsť je hustá v podsade, elastická s ideálnou dĺžkou 2 cm.

     
   Zdrobnený strakoš čierny.                                                               Zdrobnený holandský čierny (vľavo) a zdrobnený
                                                                                                           čierny strakoš. 


Kresba a farby

Kresba sa skladá z kresby hlavy a kresby ostatného tela. Kresbu hlavy tvorí nosová kresba čiže motýlik, sánkové škvrny, očné krúžky a zafarbenie ušníc. Kresba ostatného tela sa skladá z úhora, bočnej kresby a zafarbenia povrchu chvosta. Motýlik sa skladá z dvoch škvŕn rozložených po oboch stranách nozdier, zasahujú obrubu spodného pysku a nazývajú sa krídla. Uprostred nosa sa spájajú a tvoria zaokrúhlený výbežok, označovaný ako tŕň. Očné krúžky sú rovnomerne široké a dobre uzavreté. Sánkové škvrny sú situované pod očné krúžky a nesm ú s nimi splývať. Nesmú byť tak isto spojené s motýlikom a sú asi 1 až 2 cm veľké. Kruhovému tvaru sánkových škvŕn dávame prednosť. Ušnice sú celkom sfarbené a majú byť pri koreni ostro ohraničené od bieleho základu na čele.

Úhor tvorí asi 1,5 až 2 cm široký farebný pruh, tiahnuci sa súvisle od zátylku ku koreňu chvosta po celom chrbte. Vrchná časť chvosta je tak isto sfarbená. Bočná kresba sa skladá z jemných, ideálne 2 – 4 cm širokých, farebných škvŕn po obidvoch stranách zadnej časti tela. Škvrny majú byť symetricky rozložené, nemajú sa navzájom dotýkať a nemajú sa tak isto dotýkať úhora. Ideálne má byť na každej strane 3 až 5 škvŕn.

                         Zdrobnený strakoš čierny.                                                                 Zdrobnený strakoš modrý

Pri všetkých farebných rázoch je základná farba čisto biela, a to aj v krycom chlpe, tak v podsade. Pokiaľ ide o farbu kresby tá môže byť – čierna, modrá, havanová, žltá, madagaskarová, divoko sfarbená, železitá, izabelová, činčilová, čierno-žltá a modro-žltá. U čierno-žltej a modro-žltej musia byť všetky  kresbové  znaky dvojfarebné,  t. j.  musia  byť  zložené z farby čiernej, resp. modrej a žltej. Výnimkou sú sánkové škvrny, ktoré môžu byť jednofarebné. Základná farba je čisto biela, kresbové farby sú sýto čierna, lesklá a žltá s oranžovým nádychom. Žiadna z uvedených kresbových farieb nemá obsahovať rôznofarebné chĺpky. Farba očí je hnedá, farba pazúrikov biela.

Text a foto Peter Supuka

supuka.peter@gmail.com

nasledujte nás