Zebu krpatý

Zebu krpatý Bos primigenius f. taurus je malý ráz domáceho dobytka, ktorý sa chová v trópoch a subtrópoch juhovýchodnej Ázie a Afriky.


Zebu krpatý, býk, na farme Búrsky dvor Vladimíra Jankoviča z Dojča. 

Domestikácia zebu sa datuje do obdobia viac ako 4000 rokov pred n. l. a za jeho pôvodnú vlasť sa považuje údolie rieky Indus. Zebu sú odolné voči vysokým teplotám aj voči rôznym chorobám dobytka. Vzhľadom na veľkú oblasť rošírenia chovu vzniklo viac plemien či rázov zebu. V oblastiach s nepriaznivými životnými podmienkami pre veľké plemená dobytka vznikol pravdepodobne ráz zebu, ktorý sa nazýva zebu krpatý. Kohútiková výška kravy sa pohybuje medzi 80 až 115 cm, býka od 90 do 125 cm. Hmotnosť kravy býva 250 až 350 kg, býka 350 až 550 kg, hmotnosť teľaťa pri narodení od 10 do 20 kg.Srsť je prevažne červená až hnedá, čierna a biela jednofarebná, škrvrnitá alebo pásavá.

Ide o skromné zvieratá, ktoré sa živia objemovým krmivom. Počas vegetačného obdobia sú na pastve, v zimnom období dostávajú lúčne a lucernové seno a kukuričnú siláž. Počas dojčenia teliec sa prikrmuje aj jadrom. Telce sa rodia bez problémov. Kravy sa nedoja, všetko mlieko stačia vycicať teľatá. Podľa informácií z jedného väčšieho nemeckého chovu, mäso je veľmi kvalitné s nízkym obsahom cholesterolu.

Na Slovensku chová zebu krpaté Vladimír Jankovič z Dojča na svojej farme Búrsky dvor. Jeho tohtoročný odchov je podľa všetkého prvý vo východnej a strednej Európe. Chová aj búrske kozy, o ktorých sme na stránkach časopisu Chovateľ tiež informovali. Jeho doménou sú však holuby. V súčasnosti sa stará o viac 70 plemien a celkový stav je okolo 900 – ako s hrdosťou hovorí – zdravých holubov.

Text a foto Dušan Barlík

nasledujte nás