Články október 2020
V Krupine bola výstava tesne pred núdzovým stavom. Gagot husí, kikiríkanie kohútikov na futbalovom ihrisku . Spokojní návštevníci aj vystavovatelia. Ďalší vydarený ročník
Články október 2020
Prepelica japonská (Coturnix japonica) je najmenším druhom hydiny, ktorú človek chová v zajatí pre jej úžitkové vlastnosti – vajcia a mäso. V súčasnosti je jej chov rozšírený nielen v pôvodnej domovine - Ázii, ale aj v Európe a Amerike.
Domestikácia prepelice japonskej začala pravdepodobne v Japonsku v 11. storočí, prípadne tam bola dovezená už ako domestikovaná z Číny alebo Kórey.
Domestikácia prepelice japonskej začala pravdepodobne v Japonsku v 11. storočí, prípadne tam bola dovezená už ako domestikovaná z Číny alebo Kórey.
Články október 2020
34. LETNÁ SÚŤAŽ V SPEVE KANÁRIKOV, VRÚTKY 6. 6. 2020
Tento ročník obľúbeného stretnutia chovateľov spevavých kanárikov sa niesol v duchu viacerých zmien. V prvom rade to bol duch neistoty pri príprave, keďže pre prísne a meniace sa zdravotnícke opatrenia v súvislosti s pandémiou vírusu COVID - 19 nebolo isté, či sa stretnutie vôbec bude konať.
Pre zavreté hranice bola ohrozená hlavne účasť českých chovateľov.
Články október 2020
Krížence v chovateľstve tvoria samostatnú skupinu a majú aj vytvorenú samostatnú triedu v rámci výstavníctva. Na svetových šampionátoch C.O.M. sa označujú ako Sekcia „H“ – hybrides. Výstavnými podmienkami sa budeme týmto vtákom venovať v samostatnej časti tohto seriálu. U nás sú označované ako Skupina K.
Články október 2020
Chov týchto malých austrálskych papagájov nie je veľmi náročný, aj keď má svoje špecifiká a úskalia. Možno o nich povedať, že sú to vtáky odolné, ľahko živiteľné a ich chov a odchov možno realizovať aj vo voliérach dlhých 100 cm. Pravdaže za predpokladu, že im upravíme kŕmnu zmes semien v prospech drobných semien prosa a podiel olejnatých semien znížime na minimum a podávame ich najmä v zimných mesiacoch. Sám kŕmim celoročne firemnými zmesami zostavenými špeciálne pre neofemy.
Články október 2020
XXIII. CELOŠTÁTNA VÝSTAVA ZVIERAT, IV. VYŠEHRADSKÁ VÝSTAVA ZVIERAT A V. MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA V KRÁLIČOM HOPE 11. 12. - 13. 12. 2020 V NITRE
ZMENA TERMÍNU XXIII. CELOŠTÁTNEJ VÝSTAVY ZVIERAT
Dovoľujeme si oznámiť, že z dôvodu opatrení proti šíreniu pandémie COVID 19 sa
XXIII. celoštátna výstava zvierat Nitra 2020
XXIII. celoštátna výstava zvierat Nitra 2020
IV. medzinárodná výstava zvierat Vyšehradskej štvorky a
V. majstrovstvá Slovenska v Králičom hope
uskutočnia v dňoch 11. - 13. 12. 2020 na Výstavisku Agrokomplex Nitra.
Články október 2020
Predpokladom vzniku plemien králikov bol ich cieľavedomý a systematický chov v leporáriách. V dôsledku dedičných zmien (mutácií) vznikali nové typy zvierat líšiace sa od divých králikov sfarbením, štruktúrou srsti, veľkosťou tela a pod. Prví chovatelia sa snažili takéto zmeny zachovať podľa osvedčenej skúsenosti, že podobní rodičia dávajú podobné potomstvo. Zvieratá s odchýlkami fenotypu (z gr. phainomai - zjavujem sa, prejavujem sa) navzájom párili, čím vznikali skupiny zvierat - populácie, ktoré sa vyznačovali typickými znakmi a vlastnosťami odlišnými od iných populácií králikov.
Články október 2020
FAVEROLKA
Faverolka bola pomenovaná podľa miesta svojho vzniku, dedinky Faverolles, ktorá sa nachádza v severnom Francúzsku. Pôvodná krajová päťprstá kura bola krížená s viacerými plemenami, pričom najčastejšie spomínané plemená sú brahmanka, dorkinka a hudánka.
Články október 2020
Olomoucký kanárik je historicky prvý pokus českej kanárikárskej odbornosti vytvoriť národné plemeno s tým, že pri jeho vzniku bol použitý minimálny počet jedincov iných plemien zo zahraničných chovov. Na výstave v Olomouci (2011) boli predstavené 3 páry rôznych farieb, na Svetovom šampionáte v Haselte – Belgicko (2013) boli verejnosti predstavené prvé prototypy vznikajúceho plemena, a to žlto-hnedé (cinnamon). Pokiaľ sa týka štruktúry operenia, môžu byť jedince buď intenzívne (A) alebo neintenzívne (B) alebo s mozaikovou štruktúrou operenia (CI, CII).
Články október 2020
Na začiatku chovateľského obdobia mnohí drobnochovatelia uvažujú o tom, aké plemeno resp. hybridy niektorých druhov hydiny budú chovať. Zvažujú či vybraná hydina bude vhodná do chovateľského prostredia z hľadiska výživy, poveternostných podmienok, ekonomiky, chovateľskej vášne (záľuby), ale aj kvality vyprodukovaného mäsa.