číslo 06-2012
V čísle 6 sa dočítate:
Špeciálna klubová výstava slovenských hrvoliakov 2012
Solnocká bagdeta
Poranenia holubov
Valalické  veľkonočné vajíčko
Pýtali ste sa – odpovedali sme!
Hempšírka
Súťaž pre mladých chovateľov (6)
Papagáj karmínový Alisterus chloropterus
Zo špeciálky výletkov kingov,  Michalovce 2011
Výstava kingov Nitra 2011
Kedy, kde a ako vznikali postavové kanáriky?
Medzinárodný festival sokoliarstva v SAE (2)
Obrnené sumce
Činčila malá
Malý oznamovateľ

12_sh_cierny_96_b_sampion_sv_kchsh_2012_s_senkar.jpgKlub chovateľov Slovenských hrvoliakov
Špeciálna klubová výstava slovenských hrvoliakov 2012
Špeciálna výstava KCHSH sa uskutočnila v príjemnom prostredí Kultúrneho domu vo Veľkých Kostoľanoch v dňoch 15. - 16. januára 2012. Vďaka obetavej práci členov klubu a ústretového postoja Obecného úradu Veľké Kostoľany. Tradične tretí januárový víkend sa tu stretli chovatelia nášho jediného národného plemena hrvoliakov, aby prezentovali plody svojej chovateľskej práce.  

2_solnocka_bagdeta_studia_hlavy.jpgSolnocká bagdeta
Plemeno vyšľachtené v Maďarsku chovajú už aj naši chovatelia  a bolo vystavené aj na oblastnej výstave zvierat v Ivanke pri Nitre na jeseň 2011. Plemeno je zaradené v zozname európskych plemien EE pod. č. 0115 v skupine bradavčitých holubov. Aby toto plemeno mohlo byť na našich výstavách posúdené, uvádzam preklad nemeckého textu štandardu z maďarského vzorníka z r. 2003. Maďarský názov szolnoki bagdetta, nemecký názov Szolnoker Bagdette.

1_hempsirky_zlatohnede.jpgHempšírka
Hempšírka je stredne ťažká kura s kombinovanou úžitkovosťou. Bola vyšľachtená v Spojených štátoch amerických, v štáte New Hampshire a ako nové plemeno hrabavej hydiny bola uznaná v roku 1935. Pre svoje dobré úžitkové vlastnosti sú hempšírky u chovateľov veľmi obľúbené. Hempšírky rýchlo rastú, rovnomerne a pomerne rýchlo sa operujú. Pohlavne dospievajú vo veku 28 týždňov, kedy sliepky začínajú znášať.

2_chovny_samec.jpgPapagáj karmínový Alisterus chloropterus
Je to nádherne sfarbený papagáj robustnej postavy s dlhým širokým chvostom a pomerne malým zobákom. Systematicky sa zaraďuje do rodu Alisterus, do ktorého ešte patrí papagáj kráľovský Alisterus scapularis a papagáj ambonský Alisterus amboinensis. Jeho  pôvodnou domovinou  je Nová Guinea, ktorú obýva v troch poddruhoch,  a to papagáj karmínový východopapuánsky Alisterus chloropterus chloropterus,  papagáj karmínový stredopapuánsky Alisterus chloropterus callopteruss a papagáj karmínový irianský Alisterus chloropterus moszkowskii.  

3_nemecky_chochlaty_lipochromovy.jpgKedy, kde a ako vznikali postavové kanáriky?
K napísaniu tohto príspevku ma vyprovokovala jedna veta zo štandardu pre postavové kanáriky tohto znenia. „Asi skutočne nemá zmysel zaoberať sa zašlou históriou plemien a bude lepšie sa venovať každému zvlášť tak, ako ich poznáme z dnešnej doby.“ Moja pripomienka k tomuto vyjadreniu je nasledovná. Bez minulosti by nebola súčasnosť  ani budúcnosť.

3.jpgČinčila malá
V každé hmotnostní skupině u plemen králíků existuje vždy několik typických a nejvíce chovaných zástupců. V kategorii malých plemen je tímto představitelem jistě činčila malá. V tomto příspěvku bych rád shrnul minulost, představil současnost a nastínil blízkou budoucnost tohoto krásného a také užitkového plemene. Vzhledem k velmi těsným geografickým a také jazykovým situacím obou našich zemí, a tak probíhající spolupráci i na chovatelském poli, věřím, že tyto informace budou přínosné i zde v časopise Chovateľ a že povedou k presentaci činčily malé.
číslo 05 2012
V čísle 5 sa dočítate:

Alpaky – zlato Inkov
Jarabý alebo škvrnitý?
Dna holubov
Pavlovské kury  
Európska výstava zvierat Lipsko 2012
Pýtali ste sa – odpovedali sme!
Aká matka, taká Katka?
Ľudia a vtáci
Hýľ lesný Pyrrhula pyrrhula
Medzinárodný festival sokoliarstva v SAE
Pancierníček škvrnitý
Z našich výstav a organizácií
Súťaž pre mladých chovateľov
Zánik havranej kolónie pri Aréne
Malý oznamovateľ


1_otvaracie_foto_na_celu_sirku.jpg
Alpaky – zlato Inkov
AFG Alpaka Farm Grüttner
Alpaka je živočíšny druh patriaci do skupiny ťavovitých Nového sveta a ktorého domovom je Južná Amerika. Podobne  ako všetky ťavovité (Camelidae) sú aj alpaky zvieratá odolné, inteligentné a prispôsobivé. Ich domovom sú vysoké Andy, najmä na území Peru, Bolívie a Čile.
Vzhľadom na ich neuveriteľnú prispôsobivosť,...

12_jaraby_3_1.jpg
Jarabý alebo škvrnitý?
Ing. Peter Kolenič
Pri túlaní sa internetom a hľadaní informácií o genetike holubov som  sa stretol aj s článkom Jana Lombarda z Južnej Afriky pod názvom „Sooty or checker“ (jarabý alebo škvrnitý).  Jan je chovateľ, posudzovateľ holubov a veľký zberateľ  obrúčiek  holubov z celého sveta. Má ich neuveriteľné množstvo.  Vyše štrnásťtisíc rôznych obručiek z viac ako 70 krajín. V tomto článku  autor rozoberá hlavne problémy s posudzovaním holubov s vlohou Sooty...

1_pvlovske_kury_zlate.jpg
Pavlovské kury
Sláva Komov
O pôvode pavlovských kúr
Pavlovská kura je považovaná za najstaršie plemeno zo všetkých plemien vyšľachtených na území starého Ruska. História pôvodu pavlovských kúr je obostretá  historickým závojom, keďže dokumenty o jej vzniku a šľachtení neexistujú. Bohužiaľ, keď  si v Rusku koncom 19. storočia začali  všímať aj svoje národné plemená, pavlovské kury boli už  na hranici vymiznutia. V r. 1895 o tom písal I. I. Abozin toto: „Pavlovské kury v súčasnosti sú považované za zriedkavú vzácnosť. Toto plemeno neúprosne mizne  a určite dosť skoro  bude vyškrtnuté zo zoznamu súčasných plemien domácich kúr“...

12_2_zltohneda_jaspisova_samica_dvojfaktorova_s_mozaikovymi_samcimi_znakmi.jpg
Aká matka, taká Katka?
Mgr. Michal Vojník
Chovateľská sezóna u chovateľov farebných kanárikov beží v plnom prúde. Niektorí chovatelia ju rozbehli ešte v decembri a iní začali s príchodom jari. Čo je v danom prípade správnejšie, nechám na posúdeni jednotlivým chovateľom, lebo každý si načasuje chovateľskú sezónu tak, ako mu to vyhovuje.
V minulosti som sa prikláňal i ja ku skoršiemu začiatku chovnej sezóny, a to z dôvodu,...

1_hyl_lesny_1_1.jpg
HÝĽ LESNÝ  Pyrrhula pyrrhula
Čo o ňom vieme?
Erich Kubica
Pri prezeraní starších čísiel časopisu  Záhradkár a Chovateľ zo 60. rokov, ma upútal článok  Hýľ obyčajný  od autora Štefana Maara. Tento vzácny človek bol dlhé roky nielen funkcionárom ÚV SZD, ale i úspešnim chovateľom a odborníkom. Nakoľko i môj prastarý otec Leopold sa venoval chovu hýľov po dlhé  roky – Chovateľ č. 2/2012, chcel by som tento článok venovať pamiatke oboch menovaných, ale predovšetkým vám, čitateľom časopisu Chovateľ...

5_tomas_krivjansky_so_sokolom_polovnickym_na_mangale.jpg
III. medzinárodný festival sokoliarstva v SAE
Tomáš Krivjanský
V dňoch 10. až 18. decembra 2011 usporiadal Úrad pre kultúru a kultúrne dedičstvo (ABU DHABI CULTURE & HERITAGE – ADACH) a Sokoliarsky klub (EMIRATES FALCONER'S CLUB) pod záštitou prezidenta SAE šejka H. H. Khalifa Bin Zayed Al Nahyan v meste Al Ain III. medzinárodný festival sokoliarstva pod príznačným heslom: „Sokoliarstvo – živé dedičstvo ľudstva“...
číslo 04 2012
V čísle 4 sa dočítate:
76. medzinárodná majstrovská súťaž ČR a SR
v speve kanárikov, Havířov 2012
Problém - zadržané vajce
Adenoviróza holubov
Rovnaký meter na každého
Predstavujeme sekretariát SZCH alebo - obyčajný deň na zväze
Mimoriadne úspešný rok Klubu chovateľov letúnov
Čepelský biely letún
Zo špeciálnej výstavy pávikov v Maďarsku
Po štvrťstoročí sa vrátila
8. majstrovstvá Klubu KANINO
Majitelia plemenných (P) a kmeňových (K) chovov králikov
uznaných na rok 2012
Ľudia a vtáci
Vrabec domový
Farmička.sk
Odchov kurčiat
PROBIODOG  - probiotický prípravok pre psy
Z našich výstav a organizácií
Malý oznamovateľ

10_p1000512.jpg
76. medzinárodná majstrovská súťaž ČR a SR
v speve kanárikov, Havířov 2012
Bc. Vladimír Kubík
Prvý január bol pre všetkých chovateľov spevavých kanárikov, ktorí dostali potrebný limit v decembrových postupových súťažiach a trúfali si pokúšať šťastie aj na 76. Medzinárodnej súťaži Českej a Slovenskej republiky v speve kanárikov, v znamení horúčkovitých príprav…


1_p3140008.jpg
Problém - zadržané vajce
Boris Bocko
Zadržané vajce nie je príliš častým javom v mojom chove holubov, ale keď sa vyskytne a nespozorujem to včas, je zdravotný stav samice väčšinou vážny, ba niekedy až ohrozujúci jej život. Správne vytvorené vajce má zodpovedajúcu veľkosť, je posunuté ku kloake, ale holubica ho nedokáže zniesť. Vajce môže byť zadržané blízko kloaky alebo hlbšie v tele samice…


cepelskybielyletun.jpg
Čepelský biely letún
Ing. Jozef  Demeter
Čepelský biely letún sa chová aj u nás na Slovensku a bol už vystavený v Košiciach. Na požiadanie chovateľa tohto plemena a pre potrebu posudzovateľov uvádzam preklad nemeckého textu zo Vzorníka maďarských plemien holubov, ktorý je v maďarskom a nemeckom jazyku…


9_siamskyvelky_modry_3971_1024x768.jpg
8. majstrovstvá Klubu KANINO
Bc. Roman Petriska
Špeciálna výstava  Klubu chovateľov králikov KANINO, pod názvom 8. MAJSTROVSTVÁ KLUBU KANINO sa uskutočnila 21. januára 2012 v chovateľskom areáli Trenčianske Stankovce, okres Trenčín. Výstavu usporiadal Klub chovateľov králikov KANINO v spolupráci so ZO SZCH Trenčianske Stankovce...


7_autor_clanku_s_mladatom_orla_kralovskeho.jpg
Ľudia a vtáci
Erich Kubica
Život a skúsenosti nás naučili, aká dôležitá a potrebná je spoločná životná púť ľudí a vtákov. Pripomeňme si niekoľko príkladov vzájomnej symbiózy,  ktoré nám predkladajú povery, porekadlá, ale i skutočné udalosti…


1_vrabec_domovy.jpg
Vrabec domový Passer domesticus
Čo o ňom vieme?
Erich Kubica
V minulosti bežný a hojný, dnes miznúci druh. Takto môžeme charakterizovať súčasný stav jedného z našich najznámejších zástupcov avifauny. Vo všeobecnosti platilo, že čím úrodnejší kraj, tým viac vrabcov v ňom nachádzame. V pustinách, v neobývanej osamelej divočine, by sme ho darmo hľadali. Má rád ľudské obydlia, ich blízkosť a je mu jedno či je to mesto, obec, dvor alebo samota…
číslo 03/2012
V čísle 3 sa dočítate:
III. fašiangová výstava zvierat v Nových Zámkoch
Chov holubov – plemenitba
Hus franská
Hydina v zime
Mondény na XIV. celoštátnej výstave zvierat v Nitre
Čaká nás rok plný podujatí
Holubia akrobacia v Chocholnej-Velčiciach
I. výstava zvierat východoslovenského regiónu (2)
Niekoľko slov do našich radov
Zariadenie na chov myší v Tierparku Berlín
Vedomostná súťaž mladých chovateľov 2012
Súťaž pre mladých chovateľov (3)
Stehlík zelený
Postupové súťaže v speve kanárikov v roku 2011
Praktické skúsenosti s chovom prepelíc čínskych
Úspešný chovateľ strakošov
Z našich výstav a organizácií  

1_anglicke_hrvoliaky.jpgChov holubov – plemenitba
Boris Bocko
Snahou každého chovateľa je zostaviť chovné páry holubov tak, aby ich odchov niesol znaky zlepšenia, t. j. upevnil také telesné znaky, aké vyžaduje štandard plemena. Súbor telesných znakov sa označuje ako exteriér holuba.
Väčšina telesných znakov sa dedí intermediárne, to znamená, že  sa jednotlivé hodnoty priemerujú. Medzi tieto znaky môžeme zaradiť veľkosť holuba, typ, postavu, výšku a postavenie nôh, dĺžku a šírku tela, chvosta, veľkosť a tvar hlavy a iné znaky. Väčšina týchto znakov je založená tzv.  minor génmi, to znamená, že hodnota znaku je podmienená množstvom génov s malým účinkom...

2_franska_hus_modra.jpgHus franská
Dušan Barlík
Táto hus zaujme každého svojím modrým sfarbením už aj preto, že väčšina domácich plemien husí sa chová v bielom alebo divom – prírodnom sfarbení, prípadne bielodivom strakatom sfarbení. Pravda je, že nie je jediná. V tomto modrodivom sfarbení sa chová aj hus šteinbašská...

4_cast_ucastnikov_pretekov.jpgMondény na XIV. celoštátnej výstave zvierat v Nitre
Miroslav Dobiš
Koniec novembra každoročne patrí veľkému sviatku všetkých chovateľov, ktorým je CV zvierat v Nitre. Tak ako po minulé roky aj teraz nechýbalo na nej obrovité tvarové plemeno holubov mondén.
Toto plemeno holubov patrí do skupiny tzv. tvarových plemien a práve svojim tvarom a veľkosťou je pre návštevníkov každej výstavy atraktívne a obdivované.

3_mopnden_modry_pasavy1_0_97_b_sampion_chov_g_vass.jpgHolubia akrobacia v Chocholnej-Velčiciach
MVDr. Jozef Tirpák
...Do Chocholnej-Velčíc prichádzame niečo po deviatej hodine. Nádherné počasie, jasno, jemný vánok. Samozrejme na „pľaci“ už je chovateľ s holubami. Nezachytili sme jeho meno ani plemeno holubov s ktorými lietal.  
V čase o 09:20 h  nastúpil Karel ŠVEC, chovateľ z ČR. Lietal s plemenom takla s jedným holubom – tzv. sólo preteky. Holub mal nízku ochotu na lietanie a akrobaciu. Holub lietal pomerne krátko, bez výrazných stúpaní, robil len čisté kotrmelce alebo neúplné kotrmelce. Klasické „sviece“ s následnou akrobaciou nepredvádzal a aj tlieskanie bolo menej výrazné. Zosadol sám bez privolania...  

5_stehlik_zeleny_001.jpgStehlik zelený Carduelis chloris
Erich Kubica
Stehlík zelený – zelienka obyčajná – dostal svoje meno vďaka zelenkastému sfarbeniu operenia. Ľudia ho prevažne dobre poznajú ako hašterivého návštevníka na kŕmidle v zimnom období...

6_prepelice_cinske_strieborne1_1.jpgPraktické skúsenosti s chovom prepelíc čínskych Coturnix chinensis
Ing. arch. Vladimír Falat
Prepelica čínska sa vo voliérach našich chovateľov chová veľmi často. Tento najmenší kurovitý vták prechádza v súčasnosti štádiom domestikácie. Napriek tomu si ešte niektoré jedince zachovali pud rozmnožovania. Nemôžeme to už povedať o väčšine týchto kúr. Na vine sú chovatelia, ktorým už nestačil počet mláďat odchovaných prirodzenou cestou...

7_slavomir_obsut.jpgChovateľ nemeckých obrovitých strakošov
MVDr. Jozef Tirpák
V posledných rokoch sa výrazne presadzujú na všetkých typoch výstav nemecké obrovité strakoše (NoS) majteľa Slavomíra Obšuta z Červenej Vody, okr. Sabinov. Už keď požiadal v roku 1995 o členstvo v našej ZO SZCH Prešov-Dúbrava, potešili sme sa ďalšiemu zapálenému chovateľovi králikov v mladom veku...
číslo 02/2012
1.jpg Holubníky v zimnom období
Tento článok  chcem venovať predovšetkým mladým chovateľom, ale môžu sa  ním inšpirovať aj skúsenejší chovatelia, lebo zabezpečenie  dobrej starostlivosti o naše holuby v zimnom období je veľmi dôležité.
Skončila sa chovná sezóna, v ktorej chovné páry trpezlivo zohrievali vajíčka a následne sa poctivo starali o svoje mláďatká. Neraz sa stalo, že jedny mláďatá ešte sedeli v hniezdach a v ďalších sa už hlásili k životu ďalšie. Potom nastal čas preperovania, ktorý holuby taktiež poriadne vyčerpal a oslabil.
Každý zodpovedný chovateľ by sa mal o svojich miláčikov pred nastávajúcou zimou náležite postarať. Každoročné pravidelné odstraňovanie búdnikov  koncom augusta, je pre holuby signálom konca hniezdenia a teda konca chovnej sezóny.


2.jpgPrevencia chorôb holubov v zimnom období
Holuby v zime pripravujeme na ďalšiu chovnú sezónu - na hniezdenie  a úspešný odchov mláďat. Pri poštových holuboch je toto obdobie dôležité aj na úspešnú letovú sezónu.
V prevencii chorôb a na dosahovanie výborných výsledkov v  chove holubov by sa mal klásť dôraz na  správne zoohygienické podmienky, technológiu a  kvalitné kŕmenie vhodné pre daný druh a kategóriu zvierat.


3_logo_copy.jpgNový klub s európskymi ambíciami
Po niekoľkých nezdarených snaženiach a internetových výzvach jednotlivcov s víziou založiť klub či asociáciu, ktorá by združovala chovateľov holubov akrobatov bolo jasné, že naplnenie snov mnohých nebude úplne jednoduché. Jedným z predpokladov úspešného pokusu bolo určite vytvorenie konceptu a cieľov klubu tak, aby mali jeho členovia možnosť porovnávať sa s konkurenciou v Európe. Nemalo význam vytvárať  klub s lokálnou činnosťou.


4_kk_modry_sedlaty_chov_i_kiss.jpgK 60. výročí Klubu chovatelů komárenského rejdiče
V listopadu 2011 oslavil speciální Klub chovatelů komárenského rejdiče SZCH 60. výročí svého založení. Jistě významná příležitost připomenout si jeho práci a výsledky.


5_cincila_velka.jpgI. výstava zvierat východoslovenského regiónu
Aj pri súčasných zložitých  ekonomických podmienkach, ktoré sa  v súčasnosti  viditeľne   prejavujú v celej našej spoločnosti, I. výstavu zvierat východoslovenského regiónu s medzinárodnou účasťou  a 13. ročník Memoriálu Imricha Molčana pre expozíciu Košického kotrmeliaka modrého sedlatého usporiadala, technicky a organizačne zabezpečila ZO SZCH a Združenie chovateľov Košice I. Výstavu finančne podporil MUDr. RICHARD  RAŠI,  PhD., MPH, primátor mesta Košice.


6.jpgInfekčná  nádcha  hydiny
V minulom roku (2011) v jarných, letných a jesenných mesiacoch mnohí chovatelia hydiny zaznamenali u svojich zvierat zdĺhavé dýchacie problémy  prejavujúce sa sťaženým dýchaním, výtokom z očí a nosných otvorov, zlepenie viečok, chrčanie, niekedy chudnutie, zníženie znášky, sporadicky zvýšený úhyn. Problémy trvali v chove pomerne dlho a zjavne sa šírili zo zvieraťa na zviera, aj z chovu do chovu.
nasledujte nás