Článok september 2020
Článok september 2020
Živočíšna výroba má prvoradé a rastúce postavenie v ekonomike poľnohospodárstva. Každoročne stúpa dopyt po živočíšnych produktoch a predpokladá sa, že globálna produkcia mäsa a mlieka bude naďalej vzrastať a v r. 2050 sa viac ako zdvojnásobí. Modernizáciou živočíšnej výroby sa zvýšila intenzita chovu...
http://casopischovatel.sk/clanok/mineralna_vyziva_zvierat_menej_niekedy_m_ze_znamenat_viac-497
Článok september 2020
ZDROBNENÝ STRAKÁČ
Je zdrobnenou formou nemeckého obrovitého strakáča a českého strakáča, ale jeho ideálna hmotnosť je mierne vyššia ako pri králikoch zdrobnených farebných, resp. hermelínoch, a to z toho dôvodu, že je neprípustné kombinovať dva letálne faktory (strakatosť a zdrobnenosť).
Článok september 2020
Rotavírusové ochorenia človeka i zvierat sú známe už veľa rokov, práve tak i známy fenomén v mikrobiológii, že priebeh rotavírusovej infekcie je často komplikovaný enteropatogénnymi kmeňmi baktérie Escherichia coli.
Článok september 2020
V drobnochovateľských podmienkach môžeme chov kačíc rozdeliť do dvoch oblastí. Prvou oblasťou je športový chov kačíc zameraný na chov, v ktorom prevládajú požiadavky štandardu, t. j. esteticko-výstavné požiadavky nad požiadavkami úžitkovými. Typickými predstaviteľmi takto zameraných chovov sú indická bežkyňa, kampbelka, ale aj kačica aylesburská a ruánska. Druhou oblasťou chovu kačíc je chov na produkciu mäsa. V chovoch, ktoré sú zamerané týmto smerom zaujíma prvé miesto kačica pekinská a hneď za ňou nasleduje kačica pižmová.
Článok september 2020
MGR. MICHAL VOJNÍK CHOVÁME KANÁRIKY (20)
Pre túto skupinu je charakteristické to, že vtáky majú na hlave chochlík. Na svoje rozmnožovanie potrebujú partnera bez chocholíka, preto sa v chove používa chocholatý s hladkým (nechocholatým) partnerom. Dva chocholaté sa nemajú páriť z dôvodu prejavujúceho sa letálneho faktora (odumretie zárodku vo vajíčku). Chocholík sa neviaže na pohlavie. Je to mutácia s chocholíkom a dedí sa voľne a dominantne.
Článok september 2020
Na stránkach nášho elektronického časopisu CHOVATEĽ som zachytil diskusiu o vzniku bieleho farebného rázu tohto plemena. Uvedenou problematikou som sa podrobne a dlho zaoberal, tak si dovoľujem prispieť do uvedenej problematiky svojim príspevkom v zmysle jeho prezentácie v mojej knihe rovnomenného mena. Upozorňujem, že všetky literárne odkazy (citácie) sú v mojom archíve, alebo priamo v uvedenej publikácii. Z priestorových a časových dôvodov ich v príspevku neuvádzam, ale na požiadanie ich môžem zaslať ja alebo redakcia.
Článok september 2020
Podmienky prostredia, v ktorých sa vyvíjali populácie predchodcov dnešných králikov sformovali anatomickú skladbu a fyziologické funkcie tráviacej sústavy tohto živočíšneho druhu. Prevažne rastlinné krmovinové zdroje s vysokým obsahom vlákniny podmienili vznik a zdokonalenie špecializovaných častí a funkcií tráviaceho traktu. Podobne ako väčšina bylinožravcov aj králik má pomerne dlhý tráviaci trakt umožňujúci dlhšie vstrebávanie živín do organizmu.
Článok september 2020
Nestville park v Hniezdnom, okres Stará Ľubovňa sa stal v dňoch 29. – 30. 8. 2020 výstaviskom. Uskutočnila sa tu XXVI. celoštátna výstava mladých králikov a propagačná výstava exotického vtáctva a kanárikov. Usporiadateľ výstavy bola ZO SZCH Stará Ľubovňa.
Článok september 2020
EXZOLT® - PRELOMOVÝ PRÍPRAVOK NA KONTROLU KLIEŠTIKOVCOV
Exzolt, je nový prípravok firmy MSD Animal Healt, ktorý poskytuje rýchly a efektívny účinok proti klieštikovcom (Dermanyssus gallinae) pri hydine. Je to veterinárny liek, registrovaný Európskou liekovou agentúrou (EMEA) a liekovými agentúrami.