pýtali ste sa - my sme odpovedali
Jed proti hlodavcom

OTÁZKA. Pred takmer dvoma týždňami som vo výbehu pre hydinu začal klásť požerový jed s názvom Rodentic Fast plus určený na ničenie hlodavcov. Tento som mal v mištičke a zastrkával som ho pod drevenú debnu, t. j. na také miesto, aby sa k nemu nemohla dostať hydina. Medzi dnom tej drevenej debny a podlahou je iba taká medzera, ktorá umožňuje pohyb hlodavcov. Lenže, neviem ako to kury dokázali, spolu s kohútom nádobku z debny vytiahli von a zožrali z nej asi 30 - 40 g tejto otravy. Spolu osem sliepok a jeden kohút. Doposiaľ po 8. dňoch na hydine nebadám žiadne negatívne účinky. Avšak pri takej výdatnej znáške akú teraz na konci zimy už majú, ma to mrzí dvojnásobne, lebo neviem či môžem tieto vajcia použiť na konzumáciu. Predpokladám, že nie, teda aspoň určite nejaký čas. Z tejto veci som sa už poučil a jed nechávam pre hlodavce iba na noc a cez deň, keď je už hydina vo výbehu ho odkladám.

Viete mi poradiť čo v tomto prípade robiť, ako napr. preliečiť hydinu, ak je to vôbec potrebné a taktiež čo s konzumáciou vajec?

ODPOVEĎ. Jedy proti hlodavcom zvyčajne obsahujú látku s kumarínovými účinkami (napr. warfarín). Účinok tohto jedu je taký, že spôsobuje vykrvácanie zo slizníc a vnútorných orgánov (hemoragická diatéza). Nakoľko hlodavce, zvlášť potkany sú nedôverčivé, tieto jedy sú teraz pripravované tak, aby pôsobili postupne - až neskoršie sa prejavil ich účinok. Ak hydina nepožrala vysokú dávku a zriedila to iným krmivom, nemusí mať klinické príznaky. Odporúčam podávať hydine vitamín K po dobu 5 - 6 dní, probiotiká PROPOUL a v krmive Humac Natur - je to prírodný prípravok, ktorý adsorbuje toxíny - detoxikuje organizmus, podporuje trávenie, podporuje regeneráciu črevných klkov. Na regeneráciu pečeňových buniek odporúčam prípravok SILIVET, prípadne striedať s prípravkom NEFROVET - podporí vylučovanie toxínov močom. Na tieto jedy nie sú známe „ochranné lehoty' - nie je známe ako sa tieto látky v organizme distribuujú, či sú obsiahnuté vo vajciach, mäse a ako dlho. V takom prípade sa odporúča nekonzumovať produkty minimálne 28 dní po poslednom podaní látky – to platí pre všetky chemické látky aj lieky, ktoré nemajú určené ochranné lehoty pre daný druh zvierat, resp. pre daný produkt (mäso, vajcia, mlieko, vnútornosti). Vyššie uvedené prírodné prípravky podporia vylúčenie jedov z organizmu.

MVDr. Darina Pospišilová, PhD.

Izolácia sliepky

OTÁZKA: Neviem kde a na koho sa obrátiť, tak ak dovolíte poprosím o radu Vás. Máme doma sliepočky a túto chorú sme kúpili minulý rok ako 16 mesačnú mládku. Dotera nebol žiadny problém, krásne znášala vajíčka. Posledné tri dni ju sledujem. Schováva sa, je našuchorená, často spí, neje, len pije vodu. Trus má ako rozšľahané vajíčko, vodnatý, žlý. Iné slietky to hneď jedia.... Tak ich odháňam a trus zakopem, ak sa podarí. Mám ju zabiť? Viete mi povedať o akú chorobu asi ide? Nemám skúsenosti veľmi s chovom. Začala som len minulý rok.

A ďalšia otázka: Je vhodné dávať sliepkam škrupiny z vajec po vysušení? Neviem ktorá sliepka mi robí to, že ráno ešte v kuríne znesie vajíčko a je zožrané, a druhá to robí v hniezde.
Takže ide o dve sliepky, predpokladám, ešte som nevyriešila túto záhadu, ktorá sliepka to robí. Ak mi pomôžete, budem Vám velmi povďačná.
Spolu mám 13 sliepok, 4 sliepky z minuleho roka a 9 tohtoročných mládok.
Znášať začali vajíčka v máji až júni. Sú to tie mladé čo ich požierajú. Sliepky majú voľný výbeh v asi 8 árovej záhrade, úplný raj. Máme jedného kohúta. Kŕmim pšenicou, kukuricou a zbytkami z domácnosti, občas suchým chlebom, občas im dám granule na dobrú znášku. A vápnik sypem do zrna. Vopred ďakujem za odpoveď, velmi mi pomôžete.
O. Mik.

ODPOVEĎ: Sliepku, ktorú napádajú izolujte, kŕmte ju individuálne a preverte, či nie je poranená, špinavá – či nemá na perí niečo, čo iné sliepky dráždi.  Skúste zistiť, ktorá sliepka začína napádať   - agresora, tiež ju odporúčam izolovať.  Sliepky po určitom čase skúste vrátiť do kŕdľa, ale prv urobte nasledovné opatrenia:
- pridajte ešte jedno kŕmidlo aj nádobu na vodu ďalej od seba,
- všetkým sliepkam  5 – 7 dní podávajte prípravok CARNIFARM,
- spestrite kŕmnu dávku, pridajte strúhanú mrkvu, listy púpavy, tvaroh,
- do vody môžete pridať  hovädzí bujón – kocku určenú na pol litra vody dať
do 5 litrov vody, vždy musia mať aj možnosť napiť sa čistej vody.

MVDr.  Darina Pospišilová, PhD.

úhyn králikov

OTÁZKA. Chovám králiky Hyplus aj NoS a mám problémy s morom. V priebehu mesiaca mi uhynulo okolo 50 mladých králikov vo veku 2 - 3 mesiace. Tieto mláďatá neboli očkované proti moru a uhynuli. Ostali mi dve samice s mladými, tak som sa už poistil, aby mi aj tie neuhynuli. Dal som ich zaočkovať proti moru Castorexom. Samozrejme, všetky koterce som vytrel vápnom a dôkladne vydezinfikoval. Na moje prekvapenie aj tieto zaočkované mláďatá začali hynút. Takže, už tomu vôbec nerozumiem, keď hynú aj očkované. Uhynuté králiky som všetky vypitval. Neuhynuli na kokcidiózu, lebo črevá aj pečen mali v poriadku. Neboli zduté. Preliečujem ich proti kokcidióze. Večer vyzerajú všetky králiky zdravé, behajú po kotercoch, ale ráno ich nájdem uhynuté. Dva až tri každý deň, takže už tomu fakt nerozumiem, v čom je problém. Vopred dakujem za odpoved. J. K.

ODPOVEĎ: Príčinu úhynu vašich  králikov odporúčam dôkladne zdiagnostikovať. Možno vôbec nehynú na mor. Čo sa týka účinnosti vakcinácie, tak tam môže nastať tiež viac chýb, ktoré majú za následok nedostatočnú imunitnú odpoveď na vakcináciu a tým neúčinnosť vakcíny.  Pričom je potrebné vedieť, že samotná vakcinácia je len jedna súčasť prevencie proti infekčným chorobám. Dobrá prevencia zahrňuje hlavne dobrú zoohygienu,  správne – fyziologické kŕmenie, dostatok vitamínov, čerstvého krmiva, minimalizovanie stresov (zmeny teploty, prievan, manipulácia...)

Časté chyby, ktoré majú vplyv na účinnosť vakcinácie:

- Vakcínovať zvieratá v čase určenom výrobcom vakcíny a podľa aktuálnej epizootologickej situácie.

- Vakcinačný zákrok vykovať správne podľa odporúčaní výrobcu.

- Vakcínovať len klinicky zdravé jedince.

- Pred a po vakcinácií (minimálne 2 týždne pred a po) nepodávať vakcinovaným zvieratám antibiotiká ani antikokcidiká.

- Vakcínu skladovať podľa odporúčaní výrobcu – zle skladovaná a preexpirovaná vakcína stráca účinnosť.

Ak vylúčite všetky uvedené možnosti a diagnóza bude zrejmá, že vaše králiky uhynuli na mor proti ktorému ste vakcínovali,  je možné účinnosť vakcíny reklamovať u výrobcu.

Reakcia na odpoveď: Ďakujem za odpoveď.Medzičasom mi vyhynulo opäť celé hniezdo. Možno som zabudol popoznamenať, že všetky králiky mali rovkaké plúca - silno zakrvavené. Skôr sa to všetko podobá na mor. Zoohygiena je dobrá. koterce sú pravidelne čistené, strava O.K, myslím si, že pestrá. Isto sa očkovali iba zdravé králiky a myslím, že boli O.K. alebo naoko nebolo vidno na nich nič. Jedine čo som nevedel, že pred očkovaním netreba podávat antikokcidiká. Inak bolo všetko doržané.  Ale na druhej strane je zaujímavé, že niektorých chovov sa toto vôbec nedotklo, králiky sa odchovali a ani ich neočkovali ani ich nepreliečujú. Ale je to minimum, lebo tento rok uhynuli v okolí, čo som sa prezvedal, králiky z 95  % takmer každému. A ani neviem, kde by som mohol dať tie králiky diagnostikovať? I ked je už asi neskoro lebo sú v rozklade a čo by ma to stálo? J. K.
ODPOVEĎ: Vo vašom chove sa k moru môže pridružovať problém s pasterelou. V takomto prípade vakcinácia je menej účinná. Odporúčam diagnostiku.

Nakupovanie chorých nosníc

OTÁZKA. Dobrý deň, pred dvoma týždňami som si zakúpila päť mladých nosníc, jedna mala privreté oko a o týždeň uhynula, nato o tri dni ďalšia nová nosnica, o tri dni náš kohút a teraz opäť po troch dňoch dve naše staršie sliepky ani nevyjdú von z kurína, majú akoby opuchnuté oči s takým bielym vačkom, nežerú. Vyzerá to opäť na úhyn. Prosím, čo robiť aby  to nedostali ďalšie? Po zabití sa mäso určite nesmie dať na vývar, však? A čo znesené vajcia, môžu sa konzumovať? Ďakujem za odpoveď. (anonym)

ODPOVEĎ. V ostatnom období sa často stáva, že chovateľ si kúpi už choré zvieratá. Odporúčam nekupovať zvieratá od neznámych chovateľov, resp. priekupníkov, ktorí dovážajú často v zlých podmienkach hydinu aj zo zahraničia. Tak sme si doviezli viacej chorôb, ktoré sa u nás nevyskytovali. Nekupovať zvieratá na burzách. Kúpené zvieratá aj zvieratá vrátené z výstav dať do izolovanej karantény aspoň na  3  - 4  týždne! Taktiež na burzách nekupovať krmivá či lieky, ktoré nie sú v originálnom balení – rôzne podomácky rozplňované  lieky (často antibiotiká) pôvodom zo zahraničia!  To je prevencia zavlečenia nákaz do chovu.

Vo vašom prípade odporúčam urobiť laboratórne vyšetrenia na presné určenie diagnózy.  Pri tak rýchlom priebehu sa môže jednať o pseudomor alebo aj chrípku? V každom prípade, ak poznáte toho, kto vám sliepky predal, reklamujte ich a upovedomte aj veterinárnu správu. Sliepkam skúste podať drvený cesnak, strúhanú mrkvu, podporiť slizničnú imunitu Vitaminum A,  AMINOVIT, NEFROVET. Klinicky choré zvieratá izolujte.

choté nosnice

OTÁZKA. Mám nosnice a dve z nich som už musel zabiť. Tretiu asi budem musieť tiež, keďže má rovnaké príznaky ako dve predchádzajúce. Sú smutné a majú hrebeň žltý kým ostatné ho majú červený. Dali sme jej Paralen, tak ešte ako tak dýcha. Poraďte, prosím, čo treba urobiť. –husarv1-

ODPOVEĎ. Odporúčam zdravotný problém dôkladne zdiagnostikovať:  pitva čerstvo uhynutých, resp. klinicky chorých jedincov, odber biologického materiálu podľa zistených zmien, laboratórne vyšetrenia podľa nálezu....  Na základe výsledkov sa dá určiť pravdepodobná  diagnóza,  určí sa  terapia a hlavne prevencia aby sa problém v chove nešíril a neopakoval. Uvedené príznaky u chorých nosníc môžu znamenať vážnejší problém v chove ale ani nemusia.

MVDr. Darina Pospišilová, PhD.

nasledujte nás