pýtali ste sa - my sme odpovedali
myxomatóza králikov

OTÁZKA. Môžu sa králiky konzumovať ak prekonali myxomatózu králikov a sú doživotnými nosičmi vírusu? M. M.

ODPOVEĎ. Králiky po prekonaní myxomatózy sa zvyčajne po určitom čase klinicky úplne vyliečia – zahoja sa kožné lézie. Králik určitú dobu je aj nositeľom vírusu, čo je individuálne a závislé od celkovej odolnosti zvieraťa. Mäso králika po vyliečení kožných zmien je možné konzumovať. Vírus myxomatózy nie je pre človeka patogénny.

Choré morky

OTÁZKA. Chcel by som vás poprosiť o radu, týkajúcu sa chorých moriek. Som začínajúci chovateľ. Kúpil som tri morky, ktoré trochu kýchali, no nevykazovali žiadne iné príznaky. (Mal som už skúsenosť s kýchaním bažantov po dlhých dažďoch a prešlo to samo, tak som si myslel že aj teraz to prejde). No kýchanie neprestávalo, začal výtok z nosa a očí. jednej opuchla jedna časť hlavy až tak, že nevidela na oko. Navštívil som veterinára. Po opísaní príznakov mi odporučil Metrozol. Začal som ho podávať. Zdalo sa, že pomáha, lebo morke, odpuchla hlava. Keď sa zdalo, že to ide k lepšiemu, začali ďalším dvom opúchať dutiny a takisto to potom prerástlo do opuchu ľavej polovice hlavy. Zase som začal podávať Metrozol, ale vôbec nenastalo zlepšenie, morky stále kýchajú a dve majú opuchnuté hlavy. Opäť som navštívil veterinára. Dal mi Entizol a Enroxil 10 %.

Keďže je to tá istá liečebná látka ako pri Metrozole, nechce sa mi ich dopovať tými antibiotikami.

Viete mi poradiť ako by som mal ďalej postupovať? Nachcel by som to hneď všetko pozabíjať. Ďakujem veľmi pekne za vašu odpoveď. S pozdravom P. O.

ODPOVEĎ. V ostatných rokoch sa veľmi často stretávam s týmto problémom nielen u moriek. Príčina je, že rozmnožovacie  chovy moriek aj hydiny sú zamorené mykoplazmami, ktoré sa prenášajú transovariálne (násadovým vajcom)  a klinika sa nemusí prejaviť hneď, ale až po nejakom inom stimule, strese, prípadne po vírusovej infekcii a pod. Zamorenie chovov je dôsledok zanedbanie preventívnej diagnostiky v chovoch hydiny vstupom do EU. Mykoplazmy spôsobujú hlavne imunosupresiu. Kontaminované zvieratá sú náchylnejšie  na ďalšie rôzne infekcie – ornitobaktérie, pasterely,  vírusy, plesne, takže vyliečiť takto choré zvieratá je ťažké. Liečba by sa mala robiť cielene na základe diagnostiky  a zistenia citlivosti patogéna, ktorý sa izoloval - dokázal, pokiaľ ide o bakteriálnu príčinu. Pri vírusovej etiológií a v prípade izolácie plesní sa antibiotiká podávať nemajú, nakoľko stav ešte zhoršia.

Mykoplazmy sú veľmi odolné baktérie, citlivé len na niektoré antibiotiká a pravdepodobne sú už aj na tie antibiotiká rezistentné, ktoré pred časom ešte na mykoplazmy zaberali. Je to dôsledok nesprávneho podávanie antimikrobiálnych látok v chovoch zvierat, ale aj u ľudí.

Odporúčam vám choré morky zregenerovať po antibiotickej liečbe – podávať probiotiká (Protexin profesional, Propoul), podporiť činnosť pečene a obličiek podávaním Silivetu a Nefrovetu. Pokiaľ možno, zvieratá premiestniť do nového,  čistého,  dobre  vetrateľného priestoru s možnosťou výbehu na trávnik. Podávať čerstvé zelené krmivo, strúhanú mrkvu, cibuľu, cesnak, doma pripravený šrot. Vyhnúť sa podávaniu kŕmnych zmesí ktoré obsahujú GMO krmoviny a antikokcidá. Morkám skúste individuálne 1 – 2-krát denne podávať  v čistej vode rozpustený homeopatický liek Kalium Bichromicum v potencii CH 5 alebo 9.

Odporúčam laboratórne vyšetrenie – chorým zvieratám odobrať krv na sérologické vyšetrenie a urobiť výter z nosa – urobí vet. lekár. Vzorky odoslať do laboratória VETSERVIS, s.r.o., Kalvária 3, 949 01 Nitra.

kokcidióza králika

OTÁZKA. Dobrý deň. Chcel by som sa poinformovať ako nakladať s kralikom ktorý je liečený na kokcidiózu a ešte pred uhynutím je odporazený, či je možne použiť na skrmenie iným zvieratam (pes, mačka apod.) -sav-

ODPOVEĎ. Mäsom takéhoto králika môžete kŕmiť psov, mačky, ale odporúčam mäso najprv uvariť. Nie kvôli kokcidióze, ale kvôli možnosti prítomnosti iných parazitov.

Klieštik kurí parazituje na hydine

Čítavam si odpovede na otázky chovateľov na Vašom webe. Mne pred mesiacom uhynul kohút a tri sliepky postupne. Všetci mi hovorili, že asi infarkt, a to kvôli vysokým teplotám. Ale ja som dlhým bádaním prišiel nato, prečo uhynuli.

Do kurína sa mi zavliekol (pravdepodobne vtáci to zavliekli od niektorých chovateľov v Jáne, o ktorých som nevedel, že s tým mali problém) – klieštik kurí. Môj otec chová sliepky celý život, ale nepočul o tom.

Sliepky a kohút vlastne úplne nezdochli. Ale boli úplne v agónii a zoslabnuté.

Sliepkam, keď som odťal hlavy, tak ani krv z nich nevyšla. Kohút ležal v kŕči bez rovnováhy celý deň, kým som ho našiel.

Všetky prípravky - Biolit, Savo, atď., pomohli iba čiastočne a dočasne. Až teraz pozorujem, že pomohlo, keď som celý drevený kurín znovu natrel olejom (ja hydraulickým, keďže s prepáleným som to nechcel, aby nebol tmavý).

J. K.

Stanovisko k problému

V ostatných rokoch  aj v malochovoch  sa stretávame čoraz častejšie  s klieštikom kurím Dermanyssus gallinae, ktorý robí vážne problémy vo veľkochovoch sliepok, odkiaľ si ho chovatelia donesú s hydinou alebo náradím do svojich chovov. Vo vhodnom prostredí sa rýchlo šíri (voľne žijúcimi vtákmi, hlodavcami), môže postihnúť chovy  hydiny v širokom okolí. Klieštik sa živí krvou vtákov aj niektorých cicavcov vrátane človeka, ale na reprodukciu potrebuje vtáčieho hostiteľa. Krv cicia hydine v noci, cez deň sa schováva v škárach a na tmavých miestach v kuríne, kde sa množí a kladie vajíčka. Hydine spôsobuje anémiu, tá je potom oslabená, letargická a náchylnejšia na infekčné choroby.  Pri silnom napadnutí môže hydine vysať takmer všetku krv a spôsobiť úhyn.  Klieštik môže prenášať infekčné choroby (kiahne, červienku...). Boj s klieštikom je ťažký, nakoľko na hydine parazituje len v noci, dlho je v utajení, skrýva sa hlboko v škárach, kde neprejdú insekticídne prostriedky a je už značne rezistentný voči chemickým insekticídnym látkam.  Ak chovateľ zistí na hydine príznaky anémie – bledé sliznice, beháky, hrebienok, mal by myslieť aj na prítomnosť klieštika kurého. Pri veľmi silnom zamorení ho zistí aj tak, že keď chovateľ prejde rukou   - prstom pod bidlami, v tmavých miestach kurína rozpučí schovávajúce sa parazity, čo sa prejaví červenou farbou – nacicaná krv. Prítomnosť parazita sa takto nemusí vždy prejaviť.

Opatrenia:

● Dôsledne mechanicky vyčistiť kurín, bidlá, hniezda.

● Vyplniť všetky škáry v podlahe, stenách, strope, vybieliť haseným vápnom.

● Na suchý povrch kurína nafúkať prípravok Ekosip, ktorý pôsobí mechanicky - kontaktne, keď parazit v noci vylieza z úkrytu prášok Ekosipu mu upchá póry, čo spôsobí jeho vysušenie.

● Hydine umožniť popolenie v zmesi piesku s Ekosipom.

● Anemickým zvieratám podávať Aminovit, zelené krmivo, strúhanú mrkvu, cviklu.

● Urobiť deratizáciu.

● Zamedziť prístup voľne žijúcich vtákov do kurína.

MVDr. Darina Pospišilová, PhD.

Ohrýzanie králikárne

OTÁZKA. Králiky mi veľmi ohlodávajú vnútrajšok drevenej králikárne. Ako tomu mám zabrániť? Už som všeličo skúšal, ale márne. (Z listu nemenovaného chovateľa.)

ODPOVEĎ. Králikovi rastú predné zuby (hlodáky) po celý život. Literatúra uvádza, že králikovi počas roka narastú predné zuby až 12 cm. Preto si ich musí neustále obrusovať. Za normálnych okolností, keď králik má k dispozícii vhodné krmivá, opotrebovanie týchto hlodákov je pravidelné a v norme. Je to nielen u domácich, ale aj u divých králikov a všetkých hlodavcov. Keď je králik ustajnený v drôtenej klietke a dostáva mäkké krmivá, hlodáky sa mu neobrusujú, prerastajú a dochádza k anomáliam chrupu. Králik nemôže prijímať potravu a môže od hladu aj zahynúť. Králik si takto pomáha ohlodávaním drevených častí králikárne. Ohlodávanie môže mať aj iné príčiny, preto si všímajme čo a ako králik obhryzuje.

Keď králik ohlodáva suchú drevenú podlahu králikárne, ktorá bola predtým nasiaknutá močom a ohlodané drevo požiera. Tento jav prináša so sebou aj isté negatíva. U králika sa môže aktivovať kokcidióza. Taktiež mäso králika môže získať nepríjemnú vôňu a chuť. Príčinou tohto javu je nedostatok minerálnych látok v krmive, najmä soli, ktoré musíme bezpodmienečne zaradiť do kŕmnej dávky. Okrem prídavku minerálnych komponentov je vhodné pri napájaní králikov pridávať do vody nálev z kvasených alebo aj čerstvých uhoriek. Tiež do kŕmnej dávky zaradíme na obhryz vetvičky z listnatých stromov a kríkov, najmä z vŕby a brezy. Kyselkavý octový nápoj a salicyl, ktorý obsahujú vŕbové listy a mladé vetvičky sú aj výbornou prevenciou v boji proti kokcidióze.

Králik ohlodáva a požiera ohlodance. Stáva sa to pri nedostatku vlákniny v kŕmnej dávke, najmä na jar, po prechode na zelené kŕmenie. Spravidla vtedy je mladé zelené krmivo chudobné na sušinu a vlákninu. Králik si takto nahrádza chýbajúce komponenty v krmive. Tento jav odstránime keď budeme králikom podávať aj suché krmivá.

Králik ohlodáva drevené časti králikárne, ale ohlodanú drevinu nepožiera. V tomto prípade králik si iba obrusuje zuby. Vtedy musíme králikovi predložiť okrem suchých tvrdých krmív aj konáriky z listnatých stromov, najmä z vŕby. Vhodné je aj občas podávať suché chlebové kôrky.

Zanedbávanie tohto javu môže prerásť až do zlozvyku, kedy už naša snaha o nápravu nebude úspešná. Mucha, R. (1970) odporúča natierať ohlodávané časti králikárne 10 % tinktúrou z aloe (Aloe barbadensis). Ďalšie jeho odporúčanie obiť ohlodávané časti králikárne plechom je po technickej stránke takmer nerealizovateľné.

Ing. Vavrinec Roman