Článok august 2020

ZÁKLADY CHOVU KRÁLIKOV II. 


Súčasné domáce králiky chované v širokej genotypovej skladbe sú potomstvo jediného druhu  - aguti  sfarbeného králika  divého Oryctolagus cuniculus.
Na rozdiel od  veľkých druhov zvierat sú naše  poznatky o vzniku  a rozšírení králika  v geologických dobách obmedzené.  

Článok august 2020
Nepochopiteľný  odpor,  ktorý  sa  javil  vo všeobecnosti voči chovaniu  a zužitkovaniu  domácich králikov,  je na  ústupe. Že chov  králikov  nie  je  tak  rozšírený,  ako chov hydiny, hoci králik je množivý,  zdravý a rýchlo rastie, popri  tom je veľmi skromný, jeho mäso  je výdatné, záživné a chutné,  jedine to je na príčine, že  chýbajú u nás chovatelia, ktorí  by boli vzorom na tomto poli. Som presvedčený, že keby sa našli v jednotlivých obciach  a mestách  takí chovatelia,  ktorí by  vedeli moderne, t.j.   odborne  chovať   králiky,  ktorí   by  králičie   mäso zužitkovali v domácnosti i na  trhu, ich kožušinu by upotrebili na svoje šaty a za ozdobu, slovom, dobrým príkladom by slúžili, rozhodne by  sa našli chovatelia, ktorí  by ich napodobňovali' 

Článok august 2020

ŠKREČOK, DOMÁCI MILÁČIK - SPRÁVNA STAROSTLIVOSŤ O ŠKREČKA

Ten, kto si praje mať doma škrečka, predstavuje si, ako ho vezme do rúk a bude ho hladkať a dlhé hodiny bude pozorovať, ako odvážne šplhá. Avšak len vtedy, ak poskytneme škrečkovi vhodné podmienky pre život, predvedie nám celý prekvapivý repertoár svojho správania.
Článok august 2020

Pôvodná divá hrdlička chichotavá je známa v dvoch poddruhoch, 
Streptopelia roseogrisea roseogrisea (Sundev.) žije v severovýchodnej Afrike od Čadského jazera až po stredný Sudán. Streptopelia roseogrisea arabica (Neumann) žije v Eritrei, severnom Somálsku a na arabskom území (Peters,1937).
Článok august 2020

Zdrobnená faverolka sa vyznačuje širokým a dlhým trupom. Širokú guľatú hlavu zdobí pomerne malý listový hrebeň, veľká trojdielna brada je plne operená, oči sú oranžovočervené. Postoj je nízky, beháky sú operené. Typickým plemenným znakom faveroliek je piaty prst na nohe. Pôvodné sfarbenie faveroliek je lososové. Časom boli vyšľachtené aj iné farebné rázy, napr. lososové s modrou kresbou, biele, žlté, čierne, krahulcové, kolumbijské a modro lemované.
Článok august 2020

KUČERAVÉ POSTAVOVÉ KANÁRIKY 


Táto skupina postavových kanárikov je charakteristická bohatou kučeravosťou operenia na väčšej časti tela. Kučery sú bohato zdobené takmer po celej dĺžke tela a štandardy ich presne lokalizujú. Dá sa preto povedať,  že z chovateľského hľadiska skupina kučeravých postavových kanárikov patrí medzi najatraktívnejšie, ale zároveň medzi najťažšie chovateľné postavové kanáriky.
Článok august 2020

CHOVATEĽ HEMPŠÍRIEK JOZEF MAGULA


Hempšírky, stredne ťažké plemeno hrabavej hydiny s kombinovanou úžitkovosťou, si udržiava stály okruh svojich chovateľov a neraz sa preň rozhodnú aj začínajúci chovatelia. U nás sa chovajú v zlatohnedom sfarbení, štandard uvádza aj ráz biely a zlatohnedý modro kreslený. Požiadal som Jozefa Magulu, ktorý ich chová dlhé roky, aby sa o svoje skúsenosti podelil s čitateľmi.
Článok júl 2020
Postavové kanáriky, na rozdiel od spevavých i farebných kanárikov sa líšia postavou, veľkosťou, postojom  a operením, od toho pochádza aj ich názov. Zmeny vo veľkosti, postoji, tvare tela a operení vznikli vplyvom domestikácie, cieľavedomým výberom a príbuzenskou plemenitbou.  
Článok júl 2020


MORKA DOMÁCA 

Morky sa chovajú najmä pre chudé, dieteticky hodnotné mäso. Cenný je najmä obsah bielkovín, ktoré sú ľahko stráviteľné a obsahujú všetky nepostrádateľné aminokyseliny. L. Kříž uvádza, že morčacie mäso má najviac lyzínu, ktorého potrebujú deti trikrát viac ako dospelí.

V dobe, kedy ešte neboli rozšírené umelé liahne, bola dôvodom na ich chov aj kvokavosť. Hovorilo sa o nich ako o kvočkách „na objednávku“. Morky je možné na sedenia na vajciach pomerne ľahko vyprovokovať.

Článok júl 2020


Aby výstava pôsobila estetickým dojmom a bola oku lahodiaca, sú i u farebných kanárikov vytvorené výstavné triedy (VT) poradia, podľa ktorých sú jednotlivé farebné kanáriky  na výstave zoradené.  Takéto usporiadanie podľa skupín je nielen oku lahodiace, ale je príjemnejšie prezeranie si kanárikov, keď jednotlivé farby idú  za sebou, než ako keby boli roztrúsené po celom výstavisku.
nasledujte nás