pýtali ste sa - my sme odpovedali
Huminové kyseliny
OTÁZKA. Prednedávnom som sa dočítal o používaní huminových kyselín v chove zvierat a produkte Humac Natur. Ja som v podstate začiatočník v chove králikov, takže by som sa chcel spýtať na Váš názor a používanie tohto produktu pri chove králikov. Či napr. keď začnem používať Humac Natur môžem vynechať Citroenzymix, lebo ho nahradím týmto novým produktom, alebo to s tým nemá nič spoločné?
Kedy je vhodné používať tento produkt alebo či je vôbec dôležite ho používať či si tým iba zbytočne skomplikujem kŕmenie?
Ak to pomôže pri chove králikov a je to dobre používať, je lepšie podať ho králikom vo vode  alebo poprášiť ním  krmivo ? A ešte dôležité je dávkovanie?
Za odpoveď Vám vopred ďakujem. –an-

ODPOVEĎ. Humínové látky sú prírodné organické zlúčeniny vznikajúce chemickým a biologickým rozkladom organickej hmoty a  syntetickou činnosťou mikroorganizmov.
V prírode sa vyskytujú v liečivých bahnách, v ornici, v organických hnojivách, v rašeline, lignite a v hnedom uhlí. Priemyselným využívaním pôdy a hnojením umelými hnojivami sa ich obsah v pôde v ostatných desaťročiach významne znížil, preto v súčasnosti chýbajú vo výžive rastlín, zvierat aj ľudí. S tým pravdepodobne súvisí aj zvýšený výskyt niektorých chorôb rastlín aj živočíchov  (plesňové choroby, vyššia vnímavosť na  infekčné choroby...).
Humínové látky sú veľmi dobrými sorbentmi rôznych látok, čo u živočíchov môže eliminovať alebo zmierniť toxické účinky rôznych toxínov, vedia viazať vírusy a zabrániť ich šíreniu, majú antiseptický účinok.
V živočíšnej výrobe sa humínové látky používajú na stabilizáciu produkcie, prevenciu chorôb (najmä gastrointestinálnych), pri riešení metabolických porúch, na zlepšenie zdravotného stavu, zníženie úhynov, podporu celkovej odolnosti,  kondície a exteriéru zvierat pri súčasnom znížení spotreby antibiotík a iných liečiv.  
Humínové látky možno preventívne používať u všetkých druhov zvierat. Živočíšne produkty získané v takýchto chovoch sú čisté, bez rezíduí cudzorodých látok  a nevyžadujú žiadne ochranné lehoty. Podávanie prípravkov na báze humínových kyselín preventívne do krmiva zabezpečuje dobrý zdravotný stav zvierat a pozitívne ovplyvňuje všetky produkčné parametre.  Výrazný efekt sa dosiahne pri súčasnom podávaní s probiotikami (PRORABIT, PROPOUL...)!
HUMAC NATUR je čisto prírodný prípravok s obsahom  humínových látok viac ako 60 % (v kvalitnej ornici je okolo 1 % humínov). jeho použitie je hlavne v:
- detoxikačnej, antiseptickej a fungicídnej ochrane organizmu,
- prírodný rastový stimulátor.
Králikom sa podáva posypom na krmivo v množstve 40 - 70 g na 10 kg krmiva. Chovatelia hovoria, že králiky prípravok aj vylížu z kŕmidla, keď opadne z krmiva.
HUMAC NATUR zvlášť v kombináciií s probiotikami (PRORABIT, PROPOUL) zvyšuje nešpecifickú odolnosť králikov proti chorobám, prípravky možno podávať aj vo výkrme, nakoľko nemajú ochranné lehoty a neškodia ľuďom ani prírode, naopak podporujú udržiavať prirodzené prostredie v chove.
Citroenzymix sa odporúča podávať v čase zmeny krmiva - odstav, akékoľvek zmeny - prechod na čertvé, resp. suché krmivo, zvlášť ak ide o krmivo s vyšším obsahom bielkovín! Citroenzymix podporuje trávenie bielkovín, čím znižuje možnosť premnoženia kokcídií a klostrídií v črevách zvierat, čo čato býva spôsobené práve nedostatočným strávením bielkovinového krmiva. Následok je nadúvanie, nechutenstvo, hnačka, úhyn.
S ohľadom na zdravie králikov odporúčam:
Základ kŕmenia u králikov je kvalitné lúčne seno, ktorého by mali mať králiky vždy dostatok. Je to prvé krmivo, ktoré by mali dostať aj odstavované mláďatá. Zároveň netreba zabúdať na pitnú vodu! Potom jačmeň, pšenica, ovos, dobre vysušený chlieb - nebalený (bez stabilizátorov a iných prídavných látok), mrkva, zelené krmivo ak je k dispozícií. Granule (bez liekov) odporúčam zaraďovať postupne do kŕmnej dávky až zvieratám s dobrým trávením.
Na podporu úžitkovosti a ako prevenciu proti chorobám odporúčam podávať probiotiká, Humac Natur, pri zmenách krmiva a prípadnom nadúvaní Citroenzymix.
Odporúčam pozrieť: www.vetservis.sk/projekt - príručka pre chovateľov králikov

MVDr. Darina Pospišilová, PhD.
Vetservis, spol. s r. o.  
pospisilova@vetservis.sk
očkovanie proti myxomatóze
OTÁZKA:  Na stránke Vetservisu, kde som našla aj kontakt na Vás, som našla veľa užitočných informácií, keďže som sa vo voľnom čase dala na domáci chov hydiny, oviec a králikov (pre vlastnú potrebu). Snažím sa vytvoriť zvieratám vhodné podmienky, chovať ich prirodzeným spôsobom, vyhnúť sa umelým a chemickým veciam, zabezpečiť prevenciu, skrátka zabezpečiť zvieratám dobrý život a sebe dobré mäso, mlieko a vajcia.
Chcela by som Vás však poprosiť, ak je to možné, o radu. Mám malých králičkov a dilemu, či ich očkovať proti myxomatóze. Ja ich očkovať nechcem vôbec, ale podľa informácií zo svojho okolia vraj všetci očkujú a vraj bez očkovania mi zvieratá s veľkou pravdepodobnosťou ochorejú. Zvieratá sú vo veľkom vetranom priestore spolu, okná sú zabezpečné sieťkou, sú na podstielke, majú tam búdky, preliezky, miesta na schovanie, dávam im preventívne Propoul, Humac, Citroenzymix, čistíme im priestor každý druhý deň, dostávajú stravu ako má byť, čistú vodu, asi sa majú u nás dobre. Prosím Vás o radu, dajú sa úspešne chovať králiky bez očkovania alebo nie?  
Ďakujem za odpoveď, s pozdravom R. G.

ODPOVEĎ: Vždy sa poteším, ak spoznám niekoho, kto má takýto prístup k chovu zvierat ako vy. Na našej stránke sú v odseku „projekt“ príručky pre chopvateľov hydiny a králikov. Tie vás môžu usmerniť, ak máte nejaký problém.
Čo sa týka vakcinácie proti myxomatóze, je potrebné zvážiť viac faktorov, zvlášť  výskyt komárov, ktoré sú hlavnými prenášačmi choroby. Tento rok zatiaľ vyzerá, že bude suchý, nepredpokladám premnoženie komárov. Ak máte možnosť, odporúčam zaobstarať si perličky. Tieto chovať v okolí králikárne, prípadne vpustiť ich aj dnu, ak je to možné. Vychytajú všetok hmyz. Je to veľmi účinná biologická ochrana proti hmyzu, nielen ochrana zvierat, ale dajú sa využiť aj v sadoch, kde sa nemusí robiť postrek proti škodcom...
Ďalším faktorom, ktorý je potrebné zváži je plemeno, ktoré chováte. Veľmi prešľachtené plemená sú viac vnímavé na rôzne choroby. Dôležité je aj podávať zvieratám dostatočné množstvo kvalitného sena, prípradne ohryzovať konáre, mrkvu,... dostatok čerstvej pitnej vody, neprekrmovať granulami a zrninami hlavne v lete.  V čase letných horúčav zabezpečiť dostatočné vetranie, ale nie prievan. Na prevenciu tepelného stresu, ktorý je u králikov významným imunosupresívnym faktorom, odporúčam podávať prípravok CARNIFARM.
MVDr. Darina Pospišilová, PhD.
Vetservis, spol. s r. o.  
pospisilova@vetservis.sk
sliepka - problémy s dýchaním
OTÁZKA: Som malochovateľ  hydiny (sliepok). Už asi 8 týždňov má jedna z mojich sliepok problémy s dýchaním a vydáva piskľavý zvuk pri dýchaní. Má neustále otvorený  zobák, pričom je malátna a stráni sa ostatných sliepok. Je menej pohyblivá ako ostatne sliepky (mám vhodný výbeh s trávnatým dvorom na dedine). Uniká aj pred jarným slnkom do tieňa. Na jazyku som nezbadal žiadny povlak.  Nechudne, hmotnosť má stabilnú. Prosím vás o radu, či sliepku utratiť alebo sa dá liečiť, napr. Nefrovetom  alebo iným liekom. K. Š. Svidník

ODPOVEĎ: Odporúčam sliepku izolovať od ostatných, pozorovať ako prijíma potravu. Ak žerie a pije, môže sa sama z toho vyliečiť. Skúste jej podávať podporné látky vitamíny (AMINOVIT, Vitaminuv A protect...).
Môžete skúsiť homeopatikum: SILICEA 5CH  2 - 3 guličky 2 x denne rozpustiť vo vode a podať (striekačkou) do zobáka.  Sliepka môže mať v dýchacích cestách cudzí predmet. Môžu to byť aj parazity, ale aj niečo zapichnuté alebo aj nejaký novotvar, to by bolo potrebné určiť vyšetrením.
MVDr. Darina Pospišilová, PhD.
Vetservis, spol. s r. o.  
pospisilova@vetservis.sk
kanibalizmus sliepok
OTÁZKA: Dobrý deň pani Dr. Pospišilová. Naposledy ste mi veľmi dobre poradili ohľadom AN kozičky, tak sa na Vás opäť obraciam s prosbou o pomoc. Naše sliepočky na znášku majú dva týždne a zo dňa na deň u nich prepukol kanibalizmus. Tie, ktoré boli čo len trošku ďobnuté sme oddelili zvlášť a dali sme ich do veľkej krabice - krmivo a vodu majú pri sebe a zatemnili sme ich. V kuríne ale ďobanie pokračuje - vo firme Gyron nám odporučili prípravok NEOKOMPLEX B, ktorý sme ale bohužiaľ tak narýchlo nezohnali, ale v lekárni nám odporučili SUPERVIT, tak sme im ho chytro zarobili do vody, ale neúspešne. Neviete mi niečo poradiť? Robíme v chove nejakú chybu, resp. čoho by sme sa mali vystríhať? Vopred Vám ďakujem. I. K.

ODPOVEĎ: V prvom rade preverte čím kurčatá kŕmite. Mláďatá hydiny potrebujú na svoj rast a vývoj aj živočíšnu bielkovinu. Tá sa často nahrádza sójou, čo nie je celkom plnohodnotná náhrada a zároveň môže byť aj zdrojom toxických látok. Kŕmna sóje je väčšinou z dovozu a je GMO modifikovaná, môže obsahovať veľa rezíduí pesticídov. V malochovoch preto odporúčam pri odchove kurčiat využiť domáce zdroje krmív. Odporúčam podávať varené vajíčka, tvaroh, sušené mlieko (PROPOUL - obsahuje srvátku a sušené mlieko, zároveň so živou mikrobiálnou kultúrou laktobacilov špecifických pre hydinu). Ovsené vločky, obilné klíčky, jačmeň, pšenicu, kukuricu,  iné obiloviny - pestrú stravu, zelené krmivo...
Kurčatám upravte krmivo podľa vyššie uvedeného návodu. Na podporu odporúčam CARNIFARM - obsahuje látky - carnitín, taurín.., ktoré sú potrebné pre rast a vývoj a chýbajú, ak nie je plnohodnotná živočíšna bielkovina. Dobré je podať aj hovädzie magi - 1 kocku určenú na 0,5 litra polievky dajte do 5 litrov pitnej  vody pre hydinu. Znížte intenzitu osvetlenia, aby mali kurčatá dostatok priestoru s primeranou teplotou, podávajte aj zelené krmivo napr. púpavové listy, kvety...., piesok do nádobky.

pospisilova@vetservis.sk
brahmanky a diftéria
OTÁZKA: Mám brahmanky, ale niektoré  akosi chraptia a chrchľú a majú v hrdle biele fliačiky. Mala by  to byť diftéria. Veterinár  mi odporučil Metrozol, ten som podával asi dva týždne, ale nepomohol, podával som im aj Tetracyklin aj liečivo Vetramox (účinná látka - Amoxicilin), čo mi poslal kamarát. Nič nezabralo a všetko som podával podľa návodu. Zabrala by  jódová tinktúra? Keby som im napr. Jox vstrekol do zobáka? Alebo čo by ste mi poradili?
Vopred ďakujem, lebo už si neviem  rady a je mi ľúto tých sliepok. Pritom sú zrovna tie choré, ako mi tvrdil chovateľ, očkované proti vtáčím kiahňam.  –M. V-

ODPOVEĎ: Podľa vášho opisu by  mohlo ísť o infekčnú laryngotracheitídu (ILT) alebo slizničnú formu diftérie. Pri diftérii príškvary na sliznici po odlúpnutí krvácajú. Skôr to môže byť  ILT. Pri ILT sa tvorí fibrinózna hmota v hrdle a trachei (vyzerá ako tvaroh), upcháva dýchacie cesty, sliznica je zapálená, môže prejsť aj do zápalu pľúc.  Sú to vírusové choroby, na ktoré Metrozol ani antibiotká nezaberajú.
Odporúčam podporiť nešpecifickú imunitu (Humac Natur, Propoul) zvierat v chove. Pri zápale slizníc je dobré podávať Vitamín A, na podporu vylučovania vírusov z organizmu NEFROVET.  Jox alebo PVP jód môžete použiť na vyčistenie zobákov tak, že roztok jódu nastriekate na vatový tampón na paličke a povytierate zobákovú dutinu.
MVDr. Darina Pospišilová, PhD.
Vetservis, spol. s r. o.  
pospisilova@vetservis.sk