Hrabavá a vodná hydina
Pavlovská kura

Pavlovská kura biela 1,0, zatiaľ neuznaný farebný ráz. Chov. Štefan Kramár.


 Pavlovská kura strieborná čierno bodkovaná 0,1, chov. Stefan Kramár.                                                                                            

Pavlovská kura zlatá čierno bodkovaná 1,0, chov. Roman Kováč. Na fotografiách mladé kury, zatiaľ vo vývine.

Ide o veľmi staré, už v 18. storočí v Rusku známe plemeno kúr, ktoré dostali svoje meno podľa obce Pavlov pri Nižnom Novgorode. Prvý štandard pre plemeno bol zostavený roku 1926.

Pavlovská kura (pavlovka) je ľahkého plemenného typu, menšieho telesného rámca s takmer vodorovne neseným trupom, vyklenutými prsiami a vysoko neseným chvostom. Hlavu zdobí chochlík, ďalšou perovou ozdobou sú operené beháky.

Plemenné znaky kohúta

Hlava je stredne veľká, veľmi široká, zaguľatená. Zobák stredne dlhý, trochu zahnutý s výraznými nosovými otvormi, farby svetlej rohoviny až bridlicovo sivý. Hrebeň malý červený, rožkatý, pri pohľade spredu majú rožky tvar polmesiaca. Brada bohatá, trojdielna, rozdelená na bradu, ktorá úplne pokrýva hrdlo a bokombrady, ktoré po stranách hlavy siahajú až po oči. Chochlík stredne veľký, jednotlivé pierka smerujú nahor (ako fontána), pri základni je zo strán mierne stlačená. Tvár červená, takmer zakrytá bokombradami. Ušnice malé, hladké, červené, skryté za bokombradami. Laloky malé, hladké, červené, zakryté bokombradami. Oči veľké, tmavočervené až tmavohnedé.

Trup je široký, skôr stredne dlhý, takmer vodorovne nesený. Chrbát kratší, široký, plochý s bohatým sedlom, smerom dozadu sa zužuje a mierne klesá. Prsia plné, široké, dobre zaoblené, mierne dopredu vyklenuté. Brucho neveľmi, skôr menej výrazné.

Krk krátky,ľahko klenutý s plným závesom. Krídla veľké, skôr dlhšie, tesne priliehajúce, len mierne zvesene nesené, so širšími zaoblenými ramenami. Chvost veľmi vysoko nesený, pomerne dlhý, veľké aj malé kosieriky sú silne zahnuté, dlhé a široké. Nohy – postoj stredne vysoký, neveľmi široký. Holene skôr kratšie až stredne dlhé, husto operené, so supími pätami zahnutými smerom dovnútra. Beháky bridlicovo modré, skôr kratšie, po celej dĺžke s kratším zahnutým operením.

Operenie jehusté, hladké, priliehajúce.

Plemenné znaky sliepky

V hlavných plemenných znakoch zhodná s kohútom, okrem rozdielov podmienených pohlavím. Trup je vodorovne nesený, chochol a brada sú bohatšie ako pri kohútovi. Hrebeň je menej vyvinutý, chvost iba čiastočne rozovretý.

Chová sa v zlatom čierno bodkovanom a striebornom čierno bodkovanom ráze.

Znáška je asi 150 vajec s bielou až žltkastou škrupinou. Minimálna hmotnosť násadových vajec 55 g.

Hmotnosť kohúta 1,7 – 1,8 kg, sliepky 1,2 – 1,4 kg.

Kohúty sa obrúčkujú 18 mm a sliepky 16 mm obrúčkami.

Vylučujúce chyby (VCH):

Plemenný typ: slabý, úzky alebo dlhý trup, hrubá kostra.

Hlava: jemná, úzka, veľmi dlhá.

Zobák: jemný, štíhly, dlhý zobák.

Hrebeň: veľký, veľmi hrubý, iného typu.

Brada: nedostatočne vyvinutá, riedka, neprekrývajúca zvyšok lalokov.

Chochlík: malý, nesený nabok, padajúci, úplne guľatý (ako pri paduánke), kučeravý.

Tvár: so zábelmi väčšieho rozsahu.

Laloky: výrazne vyvinuté.

Oči: svetlé.

Trup: úzky, veľmi dlhý alebo krátky, výrazne zdvihnuto nesený.

Chrbát: úzky, vyklenutý

Prsia: úzke, málo osvalené, ploché, vysoko nesené.

Krk: slabý, krátky záves.

Krídla: dlhé, nevýrazné ramená.

Chvost: bažantí, nízko nesený.

Nohy: úzky postoj, vysoký postoj.

Holene: výrazne dlhé holene, slabé supie päty.

Beháky: s veľmi slabým alebo naopak veľmi bohatým operením.

Operenie: mäkké, málo priliehajúce.

Aktuálna poznámkam (P. Žuffa): Na zasadnutí Európskej štandardotvornej komisie pre hydinu Európskeho chovateľského zväzu v nemeckom Pohlheime v dňoch 20. - 22. marca 2015, bolo na základe požiadavky z Dánska spresnené znenie štandardu pavlovských kúr.

Farba ušnice je jednoznačne červená.

Prsty musia byť operené na vonkajšej i vnútornej strane, tzv. tetrovia noha.


Ako rozoznám pohlavie vlašiek jarabičích?

OTÁZKA: Počul som, že při vlaškách jarabičích sa dá pohlavie rozlíšiť už v prvý deň po vyliahnutí kurčiat. Prosím o radu, podľa čoho? Za skorú odpoveď Vám ďakujem.

S pozdravom L. L.

ODPOVEĎ: Pri jarabičom farebnom ráze, ale aj pri ráze zlatosfarbenom a striebornokrkom možno kurčatá v prvý deň po vyliahnutí rozlíšiť podľa týchto znakov. Úhorí pás majú kohútiky na hlave prerušený a pásik od vonkajšieho očného kútika krátky, málo výrazný, sliepočkám prebieha úhorí pás neprerušene z hlavy po chvost a očný pásik je výrazný a ťahá sa smerom do zátylku.

Text a foto D. B.

Sicílčanka (Siciliana)

Sicílčanka (iné názvy použité v slovenčine – sicílska kura, sicílska kvietkovaná kura, sicílska korunkatá) je ľahké nosivé plemeno vyznačujúce sa zvláštne utváraným, čašovitým hrebeňom a bridlicovo sfarbenými behákmi. Pochádza z Talianska, z ostrova Sicília (tu ju nazývajú siciliana, v nemčine sizilianischer Becherkamm).

Je bystrá, raná, zhánlivá s dobrou, skoro nastupujúcou znáškou. Je pre ňu charakteristický čašovitý (kalichový) hrebeň. Operenie má bohaté, k telu dobre priliehajúce. Jej nároky na ustajnenie, ošetrovanie a kŕmenie sú rovnaké ako pri iných ľahkých nosivých plemenách. Je lietavá, preto tam, kde musí byť v obmedzenom výbehu, by tento mal byť aj zhora pokrytý pletivom.

Hmotnosť kohúta normálneho rázu je 2,0 až 2,4 kg, sliepky 1,6 až 1,8 kg. Chová sa v mnohých krajinách sveta, ale všade ide len o ojedinelé chovy. V Taliansku a Anglicku bola vyšľachtená aj zdrobnená forma, vyskytuje sa aj v Holandsku. Na Slovensku sa doteraz nechovala a pokiaľ mi je známe, ani v Česku. Sliepky znesú za sezónu až 170 vajec. Minimálna hmotnosť násadových vajec je 45 g, farba škrupiny biela a hnedastá. Obrúčky: kohút 18 mm, sliepka 16 mm. Výstavné jedince, kohúty aj sliepky, musia mať pravidelne utváraný, čašovitý hrebeň. Hrebeň kohúta málo vyvinutý alebo rôzne ohnutý, smerom dopredu otvorený, s tenkými vláknitými zubmi alebo zubmi dlhšími ako 2,5 cm, vylučuje kohúta z ocenenia. Veľkou chybou je aj prítomnosť preliačin alebo výrastkov v čaši hrebeňa, veveričí chvost a biele ušnice, iný lesk v perí chvosta ako zelený, drobné perie na behákoch.

Farebné rázy:zlato vločkovaný, strieborno vločkovaný, oba tieto rázy vyzerajú ako biele ale majú čierny chvost so zeleným leskom, ďalej čierny, biely, zlatokrký.


Sicílčanka 1,0. (1)                                                                     Sicílčanka 0,1. (2)
 
Hlava kohúta. (3)                                                                         Hlava sliepky. (4)


Text a foto Dušan Barlík