Morčatá
Plemená morčiat – časť 2. - anglické hladké saténové

V poradí druhým plemenom morčiat, ktorému sa budeme venovať v našom seriáli je anglické hladké so saténovou srsťou. Saténová srsť je jednou z mutácii, ktorá sa vyskytla v priebehu šľachtenia jednotlivých druhov zvierat a v súčasnosti ide o veľmi populárnu štruktúru srsti. Zo skupiny malých domácich zvierat sa saténová srsť vyskytuje u králikov, myší a samozrejme ušľachtilých morčiat.

Mimoriadnej popularite sa saténové hladké morčatá tešia hlavne v posledných rokoch. Prvé importy takýchto morčiat sa na naše územie realizovali z Dánska, Nemecka a hlavne z Českej republiky. Špecialitou saténovej srsti je mimoriadny lesk, ktorý dosahuje srsť na priamom svetle. Pri detailnom pozorovaní sa zistilo, že saténový chĺpok je po dĺžke dutý a preto tak intenzívne odráža svetelné lúče. Saténový gén je voči génu normálnej srsti recesívny.

Pri všetkej kráse a jedinečnosti tejto štruktúry srsti sa v priebehu šľachtenia saténových morčiat objavilo aj pár otáznikov. V Nemecku sa objavilo podozrenie, že saténový gén so sebou nesie vlohu pre ochorenie kostí – osteodystrofia. Výskum, ktorý sa vykonal na univerzite v Berlíne zatiaľ tieto dohady ani nepotvrdil ani nevyvrátil. Možno aj z tohto dôvodu sa časť nemeckých chovateľov saténových morčiat vzdala skupiny svojich ,,saténakov“ a venuje sa chovu morčiat s inou štruktúrou srsti.

Saténový gén:

Sn Sn – normálna srsť

Sn sn – normálna srsť s génom pre saténovú srsť

sn sn – saténová srsť

Posudzovanie:

Pozícia č. 1 – typ a stavba

V pozícii číslo jeden typ a stavba sa hodnotí celková stavba tela – šírka a mohutnosť ramien, dĺžka tela, šírka tela, utváranie panvy a končatín. Prednosť majú silné, primerane dlhé, no zavalité a široké morčatá. Plemeno anglické hladké so saténovou srsťou je typovým plemenom, to znamená, že ide o plemeno so silnou stavbou tela a dobrým osvalením. No jedince tohto plemena nie sú až tak typové ako anglické hladké s normálnou srsťou a na výstavách sa objavujú aj jedince s príliš dlhým, úzkym telom, prípadne s chybami utvárania končatín alebo panvy.

Pozícia č. 2 – hlava, oči, ušnice

V druhej pozícii sa pozornosť upriamuje na tvar, šírku, hĺbku a mohutnosť hlavy, veľkosť, tvar a pozíciu oči a veľkosť, postavenie a utváranie ušníc. Hlava by mala byť primerane veľká, dostatočne široká s pekným zaoblením. Na výstavách sa trestajú jedince s príliš malou, úzkou alebo plochou hlavou. Oči sú u výstavných morčiat veľké, guľaté, vypuklé, no v rámci miery. Ušnice sú veľké, klopené, ideálne bez poškodenia, zálomkov a iných deformácii.

Pozícia č. 3 – hustota a dĺžka srsti

V tejto pozícia sa posudzovatelia zameriavajú na hustotu osrstenia na celom tele a na dĺžku srsti. Hustota by mala byť takmer na celom povrchu tela rovnomerná bez holých miest. Dĺžka srsti je rovnaká ako u anglických hladkých s normálnou srsťou, t. j. tri centimetre.

Pozícia č. 4 – štruktúra srsti

Vzhľadom na mimoriadnu dôležitosť kvality srsti u saténových morčiat je samostatná pozícia venovaná štruktúre saténovej srsti. Srsť by mala byť priliehavá a na celom povrchu tela smerovať od hlavy dozadu. U niektorých jedincov sa vyskytuje padajúca srsť na bokoch alebo na hlave. Táto chyba je u saténových morčiat trestaná strhnutím bodov alebo výlukou ak ide o výraznú zmenu smerovania srsti.

Pozícia č. 5 – lesk

Veľký doraz sa pri saténových morčatách kladie na intenzitu lesku, ktorý je typický pre túto štruktúru srsti. Najlepšie sa dá intenzita lesku posúdiť na priamom dennom svetle, kde sa slnečné lúče odrážajú od dutých saténových chĺpkov. Veľmi dobre je vidieť saténový lesk na hlave, kde je srsť o niečo kratšia. U niektorých morčiat sa vyskytuje menšia intenzita saténového lesku, za čo sú morčatá trestané zrážkou bodov.

Pozícia č. 6 – farba

Anglické hladké so saténovou srsťou sa chovajú v rovnakých farbách ako anglické hladké s normálnou srsťou. U nás a v susednej Českej republike sa najväčšiemu záujmu tešia biele, krémové, buff a červené, ale objavujú sa aj strieborné, zlaté, či vo farbe fox alebo tan. Z genetického hľadiska je možné vyšľachtiť saténové morčatá vo všetkých farbách, v akých sa  morčatá chovajú.

Pozícia č. 7 – kondícia a prezentácia

V poslednej pozícii sa hodnotí zdravotný stav morčaťa, jeho kondícia, prezentácia na výstave, čistota a úprava. Morča by malo byť na výstave čisté, bez vonkajších parazitov, plesní či iných ochorení kože. Pazúriky majú byť primerane skrátené, mazová žľaza, ušnice a pohlavie by malo byť vyčistené. Morča by sa malo pri posúdení primerane predviesť vo výstavnej pozícii a nemalo by byť príliš plaché alebo bojazlivé.

Text MVDr. Peter Supuka a MVDr. Anna Supuková

Foto Bc. Martin Supuka a Bára Matějovcová – CHS Marsyas

Kontakt:

Chovateľská stanica Cavia Secret

supuka.peter@gmail.com

www.supuka.sk

Morča saténové biele. (11)                                                     Saténové buff. (12)

Saténové buff (13)V popredí saténové buff, uprostred anglické biele tmavooké, vľavo anglický crested krémový. (14)

Saténové biele tmavooké. (15)                                               Saténové krémové. (16)

Saténové krémové mláďa. (17)

Plemená morčiat - časť 3. - anglický crested

Anglický crested – English Crested je v poradí tretím plemenom morčiat, ktoré predstavujeme v našom seriáli o plemenách morčiat chovaných na Slovensku. Toto plemeno je radené do skupiny krátkosrstých plemien morčiat a na našich výstavách sa teší čoraz väčšej priazni chovateľov.

Veľkou výhodou anglických crestedov je, že sa môžu chovať spoločne s anglickými hladkými, ktoré sú u našich chovateľov veľmi obľúbené a rozšírené.

Telesná stavba, ako aj dĺžka a štruktúra srsti je zhodná s plemenom anglické hladké. Jediným typickým znakom plemena anglický crested je neprehliadnuteľná rozeta (korunka) na hlave tohto zaujímavého plemena. Táto korunka je umiestnené na priesečníku pomyselných osí spájajúcich oko s protiľahlým uchom. Rozeta (korunka) má byť okrúhla a dostatočne otvorená. Stred korunky by nemal byť väčší ako špendlíková hlavička. Stred nesmie byť zdvojený a nesmie pripomínať lysinku.

Crested gén:

Gén pre korunku má značku St a je dominantný nad génom bez korunky st.

St St – angický crested (dominantný homozygot)

St st – anglický crested (heterozygot)

st st – anglické hladké (recesívny homozygot bez korunky)

Posudzovanie:

Pozícia č. 1 – typ a stavba

V pozícii číslo jeden - typ a stavba sa hodnotí celková stavba tela – šírka a mohutnosť ramien, dĺžka tela, šírka tela, utváranie panvy a končatín. Prednosť majú silné, primerané dlhé, no zavalité a široké morčatá. Plemeno anglický crested je typovým plemenom, to znamená, že ide o plemeno so silnou stavbou tela a dobrým osvalením. No na výstavách sa objavujú aj jedince s príliš dlhým, úzkym telom, prípadne s chybami utvárania končatín alebo panvy.

Pozícia č. 2 – hlava, oči, ušnice

V druhej pozícii sa pozornosť upriamuje na tvar, šírku, hĺbku a mohutnosť hlavy, veľkosť, tvar a pozíciu oči a veľkosť, postavenie a utváranie ušníc. Hlava by mala byť primerane veľká, dostatočne široká s pekným zaoblením. Na výstavách sa trestajú jedince s príliš malou, úzkou alebo plochou hlavou. Oči sú u výstavných morčiat veľké, guľaté, vypuklé, no v rámci miery. Ušnice sú veľké klopené, ideálne bez poškodenia, zálomkov a iných deformácii.

Pozícia č. 3 – hustota a dĺžka srsti

Pozícia číslo tri zahŕňa kvalitu srsti, jej dĺžku, hustotu, intenzitu a štruktúru. U anglických crestedov nemá dĺžka srsti presahovať tri centimetre a má byť na celom tele rovnako dlhá. Pri výstavnej príprave sa morčatám pretrhávajú dlhšie pesíky. V srsti tohto plemena nie sú prípustné žiadne víriky (okrem korunky na hlave), lysinky a ani iné zmeny narušujúce celistvosť a tvar osrstenia.

Pozícia č. 4 – pozícia korunky

Pozícia korunky by mala byť na pomyselnom priesečníku osí spojujúcich oko s protiľahlým uchom. Korunka posunutá akýmkoľvek iným smerom je vyraďujúci znak.

Pozícia č. 5 – tvar a centrum korunky

Tvar korunky má byť guľatý. Korunka má byť dostatočne otvorená no nie príliš veľká. Centrum korunky ba nemalo byť väčšie ako špendlíková hlavička. Častou chybou je väčší stred, menšia alebo príliš veľká korunka.

Pozícia č. 6 – farba

Anglické crestedy sa chovajú vo všetkých uznaných farbách a kresbách, no na našich výstavách sa môžeme najčastejšie stretnúť s krémovými, bielymi, striebornými či dvojfarebnými. Farba je jediným rozoznávajúcim znakom medzi anglickým a americkým crestedom. U amerických crestedov je korunka vždy biela a telo je jednofarebné.

Pozícia č. 7 – kondícia a prezentácia

V poslednej pozícii sa hodnotí zdravotný stav morčaťa, jeho kondícia, prezentácia na výstave, čistota a úprava. Morča by malo byť na výstave čisté, bez vonkajších parazitov, plesní či iných ochorení kože. Pazúriky majú byť primerane skrátené, mazová žľaza, ušnice a pohlavie by malo byť vyčistené. Morča by sa malo pri posúdení primerane predviesť vo výstavnej pozícii a nemalo by byť príliš plaché alebo bojazlivé.

Do pozornosti

V dňoch 25. - 27. 11. 2011 sa uskutoční v rámci XIV. celoštátnej výstavy drobných zvierat v Nitre aj výstava ušľachtilých morčiat, ktorú pripravuje Základná organizácia chovateľov ušľachtilých morčiat – ZOCHUM a Klub chovateľov morčiat na Slovensku. Posudzovať ju budú špecialisti zo Švédska, Veľkej Británie, Poľska a Slovenskej republiky - Jens Lindgren / SWE, Darren Fieldhouse / UK, Daniel Banasiak / PL, Peter Supuka / SK a Michal Sviatko / SK.

Viac informácii na zochum@gmail.com

Text MVDr. Peter Supuka a MVDr. Anna Supuková

Foto Martin a Peter Supuka

Poďakovanie: Ondřej Výšek a Martin Mikita

za pomoc pri nadobudnutí kvalitných fotografií

Kontakt:

Chovateľská stanica Cavia Secret

supuka.peter@gmail.com

www.supuka.sk


Anglický crested – krémová. (18)                                  Anglický crested a US teddy, obaja v krémovom sfarbení. (19)          
   

Anglický crested krémový (tmavé oči) a ice cream (červené oči). (20) Anglický crested – solid aguti strieborná. (21)

Detail korunky anglického cresteda. (22)                             Anglický crested – ice cream. (23)


Plemená morčiat – časť 1. - anglické hladké

V posledných rokoch pribudli na našich výstavách okrem tradičných druhov zvierat – králiky, holuby, hydina, exotické vtáky či kožušinové zvieratá aj ušľachtilé morčatá. Zaujímavé je, že kým tradičným druhom, ktoré sú zastrešené v SZCH sa venujú vo väčšine skôr narodení chovatelia, chovu morčiat sa venujú takmer výhradne mladí ľudia. Táto skutočnosť je do veľkej miery veľmi dôležitá pre zachovanie chovateľstva aj pre ďalšie generácie.

Anglické hladké strieborné aguti.                                       Anglické hladké fox čierny. 

Anglické hladké krémové.                                                     Anglické hladké biele tmavooké.

Týždňové mláďatá. 

Od roku 2010 sa Slovensko zásluhou MVDr. Petra Supuku v spolupráci s Ing. Petrom Tejmlom z ČR stalo právoplatným členom Európskeho zväzu chovateľov aj v sekcii morčiat, čím sa slovenským chovateľom do veľkej miery otvorili možnosti prezentovať svoje chovy aj na európskej úrovni. Momentálne sú na Slovensku v školiacom procese prví štyria adepti na posudzovateľov morčiat, ktorí sa školia v susedných krajinách.

V seriáli o plemenách morčiat sa vám postupne pokúsime čo najzrozumiteľnejšie predstaviť plemená morčiat, ktoré sa chovajú či už u nás alebo v okolitých krajinách Európy. Všeobecne sa plemená morčiat delia do troch základných skupín: krátkosrsté, dlhosrsté a bezsrsté. Po stránke stavby tela sa tieto plemena veľmi výrazne nelíšia. Najvýraznejší rozdiel je v štruktúre, dĺžke a intenzite osrstenia.

Prvým plemenom zo skupiny krátkosrstých je anglické hladké. Ide o pomerne obľúbené a často chované plemeno. Na prvý pohľad sa toto plemeno v najväčšej miere podobá divokému predkovi dnešných plemien morčiat – Cavia porcellus, no pri detailnejšom pohľade na kvalitných predstaviteľov tohto plemena si človek uvedomí, koľko úsilia, námahy, času a hlavne vedomostí stálo chovateľov prešľachtenie divokej formy morčaťa do dnešnej podoby.

Posudzovanie:

Pozícia č. 1 – typ a stavba

V pozícii číslo jeden typ a stavba sa hodnotí celková stavba tela – šírka a mohutnosť ramien, dĺžka tela, šírka tela, utváranie panvy a končatín. Prednosť majú silné, primerane dlhé, no zavalité a široké morčatá. Plemeno anglické hladké je typovým plemenom, to znamená, že ide o plemeno so silnou stavbou tela a dobrým osvalením. No na výstavách sa objavujú aj jedince s príliš dlhým, úzkym telom, prípadne s chybami utvárania končatín alebo panvy.

Pozícia č. 2 – hlava, oči, ušnice

V druhej pozícii sa pozornosť upriamuje na tvar, šírku, hĺbku a mohutnosť hlavy, veľkosť, tvar a pozíciu oči a veľkosť, postavenie a utváranie ušníc. Hlava by mala byť primerane veľká, dostatočne široká s pekným zaoblením. Na výstavách sa penalizujú jedince s príliš malou, úzkou alebo plochou hlavou. Oči sú u výstavných morčiat veľké, guľaté, vypuklé, no v rámci miery. Ušnice sú veľké klopené, ideálne bez poškodenia, zálomkov a iných deformácii.

Pozícia č. 3 – srsť

Pozícia číslo tri zahŕňa kvalitu srsti, jej dĺžku, hustotu, intenzitu a štruktúru. U anglických hladkých nemá dĺžka srsti presahovať tri centimetre a má byť na celom tele rovnako dlhá. Pri výstavnej príprave sa morčatám pretrhávajú dlhšie pesíky. V srsti tohto plemena nie sú prípustné žiadne víriky, pešinky a ani iné zmeny narušujúce celistvosť a tvar osrstenia.

Pozície č. 4 až 6

V pozíciách 4 až 6 sa hodnotí farba morčaťa, jeho intenzita a odtieň. Plemeno anglické hladké sa chová v širokej škále farieb, od bielych červenookých až po čierne. Na základe sfarbenia sa dajú rozdeliť do niekoľkých skupín. Prvou sú jednofarebné (biele, krémové, buff, červené, béžové, čokoládové...), druhou skupinou sú viacfarebné a tie sa delia na strakaté a kresbové. U výstavných morčiat je povolená dvoj a trojkombinácia farieb, no s minimálnym podielom druhej farby 25 %, pri trojfarebných s minimálnym zastúpením každej farby 20 %.

Samostatnú skupinu tvoria kresbové anglické hladké, pre ktorých poznáme množstvo kresieb – fox, tan, lux, himalájska kresba, dalmatínska, celý rad strieborných a množstvo ďalších.

Za príklad si môžeme dať anglické hladké vo farbe strieborná aguti. V pozícii 4 je zahrnutá krycia farba na povrchu tela a ticking. V pozícii 5 je farba brucha, ktorá je pri tomto sfarbení na povrchu biela bez prímesi inej farby. V šiestej pozícii je spodná farba – podsada, ktorá je tmavá až takmer čierna.

Pozícia č. 7 – kondícia a prezentácia

V poslednej pozícii sa hodnotí zdravotný stav morčaťa, jeho kondícia, prezentácia na výstave, čistota a úprava. Morča by malo byť na výstave čisté, bez vonkajších parazitov, plesní či iných ochorení kože. Pazúriky majú byť primerane skrátené, mazová žľaza, ušnice a pohlavie by malo byť vyčistené. Morča by sa malo pri posúdení primerane predviesť vo výstavnej pozícii a nemalo by byť príliš plaché alebo bojazlivé.

Text MVDr. Peter Supuka a MVDr. Anna Supuková

Foto Bc. Martin Supuka

Kontakt:

Chovateľská stanica Cavia Secret

supuka.peter@gmail.com

www.supuka.sk

Rozmnožovanie morčiat

Samce morčiat pohlavne dospievajú neskôr ako samice, začínajú byť sexuálne aktívne vo veku 60 – 80 dní, zatiaľ čo samičky už vo veku 30 dní. Samičky morčiat sa môžu páriť už vo veku dvoch mesiacov, ale to sa neodporúča, lebo mláďatá môžu byť slabé.

Na druhej strane je dôležité, aby mala samica prvé mláďatá do desiatich mesiacov svojho veku, inak môže mať problémy pri pôrode, pretože po roku dochádza k vytvoreniu pevného spojenia panvových kostí. Ak sa samice pária neskoro, majú tiež náklonnosť k obezite, čo spôsobuje zníženú plodnosť, ťažký pôrod a veľké percento mŕtvych mláďat. Najlepší vek pre prvý vrh je medzi piatym až šiestym mesiacom a samička musí vážiť minimálne 500 g. Do tohto času je potrebné chovať samice oddelene od samcov.

Pri prvom kontakte samca so samicou

sa samec podľa pachu snaží nájsť samicu s príznakmi ruje. Ak takúto samicu nájde, dostáva sa do pohlavného vzrušenia. Rujná samička je aktívna, naháňa ostatné samice, kýva sa zo strany na stranu a vydáva zreteľné bublavé zvuky. Správanie sa dvoriaceho samčeka je veľmi nápadné, vydáva vrčivé zvuky, meravo s vystretými nohami obchádza samicu, nastavuje jej bok a kolíše zadkom, zdôrazňujem, že všetko prebieha spomalene. Samičku značí močom, túli sa k nej, prenasleduje ju a usiluje sa o spárenie, potom urobí nečakaný výpad. Ak samička ešte nie je v ruji, uteká pred samčekom a s veľkou neodbytnosťou vystrekne dobre miereným zásahom moč do tváre svojmu prenasledovateľovi. Ak je naopak už pripravená, zostane stáť a zdvihne zadoček, načo samček okamžite vysadne na ňu a spária sa. Pri prenasledovaní i pri akte párenia vydávajú samičky väčšinou vysoké pišťavé tóny, ktoré sa s vrčavým spevom samčeka zmiešajú do typickej zvukovej kulisy. Párenie nasleduje niekoľko krát za sebou, samička si po každom raze dočista vylíže genitálie, samček len občas. Ak dôjde k úspešnému spáreniu, vytvorí sa samici tzv. vaginálna zátka, ktorá chráni spermie pred vytekaním, napomáha transportu a chráni pred oplodnením iným samcom.

Estrálny cyklus

medzi jednotlivými zvieratmi mierne kolíše, u nepripustených samíc má rozmedzie 13 – 20 dní. Skutočné trvanie estra je približne 6 - 11 hodín, s menšími odchýlkami. Ovulácia sa objavuje asi 10 hodín od začiatku ruje. Samica prijme samca ešte 15 hodín po tomto období, zvyčajne medzi piatou hodinou popoludní a piatou hodinou rannou. Evidencia estra môže byť získaná pozorovaním. Známkou ruje samice je jej pokus o prípravu na kopuláciu. Keď samica odmieta samca tak je zrejmé, že obdobie ruje skončilo. Samec ak je v skupine samíc postupne vyhľadáva a pripúšťa ďalšie samice v ruji.

V prvej polovici gravidity

nie sú na samici badateľné žiadne zmeny v správaní. V druhej polovici gravidity sa objavuje zvýšená žravosť, diagnostikovať graviditu môžeme aj u veterinára pomocou ultrasonografického prístroja približne od 4. týždňa gravidity. Od 5. týždňa sa zväčšuje objem bruška a od 7. týždňa môžeme pozorovať pohyby mláďat. Matka nechystá hniezdo a chová sa rovnako ako inokedy. Dĺžka gravidity kolíše v rozmedzí 63 – 70 dní a zistila sa závislosť medzi dĺžkou gravidity a veľkosťou vrhu (pri viacpočetných vrhoch trvá kratšie, pri menejpočetných vrhoch dlhšie). Priemerne sa rodí 2 – 5 mláďat.

Pôrod

nastáva väčšinou v skorých ranných hodinách. Zriedka býva možnosť pozorovať jeho priebeh, pretože samička môže termín trochu zdržať ak má pocit, že ju niekto pozoruje alebo vyrušuje. Pri pôrode samička sedí a ustavične si olizuje genitálie, aj každého novorodenca okamžite dočista a dosucha olíže. Je to dôležitá fáza pre vybudovanie vzťahu medzi matkou a potomstvom. Matka zožerie placentu, v ktorej je hormón, ktorý podporuje tvorbu mlieka (oxytocín). To je jediná situácia, v ktorej výlučne bylinožravé morča skonzumuje mäsitú potravu. Mŕtvo narodené alebo po pôrode uhynuté mláďatá samička zvyčajne nezožerie, na rozdiel od mnohých iných hlodavcov. Za normálnych okolností nie je potrebné samičku pred pôrodom oddeliť, ak žije spolu s inými morčatmi, pretože mláďatá sa narodia do rodiny. Pôrod trvá priemerne 15 až 40 minút a intervaly medzi jednotlivými mláďatmi sú okolo 5 minút.

Mláďatá sú po pôrode úplne vyvinuté,

ochlpené, počujú a majú otvorené oči, keďže samička nebuduje hniezdo, nezostávajú príliš dlho v priehlbine ktorá vznikla pri pôrode, ale pokúšajú sa nasledovať matku už krátko po narodení. Pretože chodidlá ešte nemajú sploštené, ale zaoblené, ich chôdza je spočiatku veľmi neistá a ustavične strácajú rovnováhu.

Samička má dve mliečne žľazy a mláďatá cicajú posediačky. Mliečne bradavky si vezmú zboku do papuľky, pretože majú už úplne vyvinuté hlodáky, ktoré by im inak pri cicaní prekážali. Už pár minút po pôrode sa pokúšajú hrýzť, po pár hodinách začínajú pobehovať a na ďalší deň okrem mlieka konzumujú aj tuhú potravu. Zároveň požierajú aj nestrávený trus, ktorý pochádza zo slepého čreva matky.

Fáza odchovu je vo všeobecnosti sprevádzaná rôznymi typickými zvukovými prejavmi. Ak sú mláďatá odstavené skôr ako dva týždne po pôrode, väčšinou hynú. Ak je všetko v poriadku, nie je potrebné zasahovať samičke do starostlivosti o mláďatá. Tie postupne prestávajú piť mlieko a prechádzajú na pevnú potravu. Vhodná doba na odstav od matiek je vo veku 4 – 5 týždňov.Samička tesne pred pôrodom (5)                                         Novonarodené mláďatá. (6)


Dojčenie mláďat. (7)                                                                 Odstavené mláďatá. (8)   

2011 Hanusová morčatá


Text a foto Ing. Jana Hanusová, PhD., Ing. Martin Fik, PhD.