pýtali ste sa - my sme odpovedali
Škamri na očiach sliepok

OTÁZKA. Moje sliepky neznášajú už dva mesiace, teraz sa im na očiach robia ako škamri, oči sa im zalepujú hnisom. Kŕmim ich zmeskou pre nosnice a pšenicou, majú voľný trávnatý výbeh. (an)

ODPOVEĎ. Tento rok viacerí chovatelia zaznamenali  výrazný pokles znášky už koncom júla a v auguste s postupným preperovaním. Je to fyziologický jav, ale spravidla nastupuje pozdejšie, cca v septembri - októbri, pričom preperovanie býva hromadnejšie (nie tak postupné u jednotlivých zvierat). Závisí to samozrejme  od mnohých faktorov ako je vek sliepok, plemeno, kvalita krmiva, vonkajšia teplota, dĺžka svetelného dňa, zdravotný stav...  Tohtoročné skoršie preperovanie sliepok v našich podmienkach pravdepodobne podporili väčšie výkyvy teploty v lete (niekoľko dní veľmi teplo, potom náhle výrazné ochladenie a zase oteplenie – tento jav je častejší v ostatných rokoch, súvisí so „skleníkovým efektom“). Zároveň v chovoch hydiny v ostatných rokoch v letných mesiacoch sa výrazne premnožili vonkajšie parazity, hlavne klieštik kurí, ktorý parazituje – cicia krv hydiny hlavne v noci. Hydina je oslabená, vysilená, klinické príznaky ani úhyn v chovoch sa pritom nemusí zaznamenať. Klieštik sa nájde zväčša pri čistení kurína na tmavých miestach (drobné hmýriace sa červené (nasaté krvou) parazity ukrývajúce sa cez deň pod bidlami, v škárach kde nedopadá svetlo. Prítomnosť parazita v chove kde sú dobré podmienky - výbeh s dostatkom prirodzenej potravy (zelené, červíky) sa môže prejaviť len poklesom znášky. Oslabenie zvierat činnosťou parazitov sa môže prejaviť aj zvýšenou vnímavosťou na infekčné choroby.

Čo sa týka problémov s očami sliepok, u čitateľky môže súvisieť s infekciami, ktoré tiež v ostatnom období častejšie  zisťujeme v chovoch hydiny (mykoplazmy, vírus infekčnej laryngotracheitídy, vírusy infekčnej bronchitídy, ornitobakter, hemofilus...), zdrojom býva najčastejšie novo prikúpená hydina z búrz, od priekupníkov, z výstav... Slzenie a karpavenie očí môže tiež súvisieť s dráždením očí chemikáliami, napr. nátery, dezinfekčné látky, postreky a pod. a následne sa môže uplatniť sekundára bakteriálna infekcia. Hlavne v jeseni je častejší výskyt vtáčích kiahní – môže to byť tiež prejav tohto ochorenia.  Na spresnenie diagnózy odporúčam laboratórne vyšetrenie a uvedenie podrobnej anamnézy.

Na zmiernenie príznakov očných problémov odporúčam použiť homeopatický liek Euphrasia v nízkej potencii do pitnej vody.  Ak je možné, robiť postihnutým sliepkam výplach očí čajom z očianky. Na podporu proti infekčným chorobám odporúčam podávať prípravok NEFROVET, na podporu imunity do krmiva podávať Humac Natur, Propoul.

Znáška v prirodzených podmienkach u zdravých sliepok znovu postupne začne v decembri s maximon na jar.  Na lepšie preperenie odporúčam  znížiť dávku kŕmnej zmesi pre nosnice aj dávku pšenice a pridať do krmiva jačmeň. V zime je vhodná aj kukurica. Po preperení väčšiny sliepok koncom novembra začať s podporou znášky postupným pridávaním pšenice a kŕmnej zmesi pre nosnice (vyhnúť sa kŕmnym zmesiam s GMO produktov).

MVDr. Darina Pospišilová, PhD.

Sliepky viac ako mesiac neznášajú vajíčka

OTÁZKA: „Mojich 10 sliepok asi 1,5 mesiacov takmer neznášajú vajíčka, len 1-2 denne a zobú a čosi hľadajú medzi perím. Podotýkam, že v minulosti prestali znášať 1 týždeň. Prosím poraďte mi, čo mám robiť?“

ODPOVEĎ: Podľa opisu predpokladám, že sliepky môžu mať premnožené parazity. Odporúčam použiť  Ekosip, ale zároveň vyčistiť hniezda aj celé chovné zariadenie od parazitov. Do hniezd po vyčistení nasypať tiež Ekosip, urobiť popoliská s Ekosipom. Sliepky možno aj zanášajú vajíčka, lebo v hniezdach ich vyrušujú švoly, ale môžu byť aj vysilené. Je potrebné  zhodnotiť aj kvalitu krmiva a vek sliepok – ako sú staré?

MVDr. Darina Pospišilová, PhD.

Krívanie a úhyn ročnej sliepky

OTÁZKA: „Rada by som využila Vaše poradenstvo, preto sa na Vás obraciam s nasledovnou otázkou. Približne pred 2 týždňami začala krívať jedna zo sliepok (vek niečo cez 1 rok), po 2 - 3 dňoch uhynula. Teraz sa situácia opakuje, ďalšia nemôže chodiť, jednu nohu má úplne ako ochrnutú. Iné príznaky nepozorujeme, pije, aj sa nažerie. Nevieme o čo približne by sa mohlo jednať, či napríklad nemôže sa nejaká choroba prenášať aj do vajec. Ďakujem za Váš čas na odpoveď.“ L. R.

ODPOVEĎ: „Na diaľku diagnózu určiť neviem. Môže sa jednať o Markovu chorobu, hoci pri tejto chorobe sa príznaky zvyknú prejaviť do veku 6 mesiacov, ale v ostatných rokoch sa vírus Markovej choroby pravdepodobne dosť modifikoval, stretávame sa s klinickými príznakmi – hlavne s nervovou formou v rôznom veku. Túto diagnózu potvrdí sérologické vyšetrenie u živých sliepok alebo histologické vyšetrenie po úhyne. Ak sú v chove zvieratá, ktoré sú nositeľmi vírusu Markovej choroby – bývajú vírusonosiči a je predpoklad, že choroba v chove sa bude šíriť a môže postihnúť veľa jedincov. Najohrozenejšie sú kurčatá – čím mladšie, tým sú na chorobu vnímavejšie, ale nakaziť sa môžu v každom veku, len klinicky sa to nemusí prejaviť. Ďalšou možnosťou je otrava (pesticídy...?), poruchy metabolizmu sa môžu tiež takto prejaviť aj niektoré iné infekčné ochorenia, ale tie sú menej bežné. Čo sa týka zdravotnej nezávadnosti vajec: vírus Markovej choroby nie je prenosný na ľudí, zatiaľ nebol dokázaný prenos vírusu transovariálne – vajcom. Ak by sa jednalo o otravu alebo nejaké vážnejšie infekčné ochorenie, tak choré zvieratá prestanú znášať vajcia často skôr, ako sa objavia klinické príznaky (nie pri perakútnom a akútnom priebehu). U vás je to stav dlhodobejší. Odporúčam sérologické vyšetrenie na Markovu chorobu, prehodnotiť kvalitu krmiva, patologické vyšetrenie uhynutých sliepok. 

Darina Pospišilová

Dážď a húsatá

OTÁZKA: Chcel by som vedieť názor odborníka na jeden fakt. Plánujem chovať vodnú hydinu - husi. Počul som od starších chovateľov, že mladá hus cca 3 týždne nemôže zmoknúť - dážď, pretože uhynie. Je mi to zvláštne pretože sa jedná o vodnú hydinu. Pýtam sa preto, pretože výbeh mám bez strechy a v prípade neprítomnosti by som sa chcel vyvarovať straty na chodbe. Vopred ďakujem za odpoveď. S pozdravom Kucera

ODPOVEĎ: Odchovu húsat do veku 21 dní treba venovať veľkú pozornosť. Týka sa to krmiva, kŕmidiel, napájačiek a odchovného priestoru, v ktorom musí byť sucho. Húsatá sa nesmú zmáčať, dostať do vody, pretože ich perie nie je ešte premastené, takže prepúšťa vodu až na kožu. Následkom podchladenia môžu dostať kŕče, hnačku a následne uhynúť.

Húsatá vysedené husou a ňou vodené, môžu chodiť do otvorených výbehov skôr, pretože hus ich počas dažďa ochráni (slovenské husi, suchovské husi). Aj tak je lepšie, ak sa vo výbehu nachádza prístrešok, ktorý hus a húsatá pred dažďom ochráni. Treba zabezpečiť, aby sa nedostali do bazéna s vodou.

Redakcia

zakalené bielka slepačích vajec

OTÁZKA:Prosíme o radu. Chováme doma sliepky a zrejme jedna znáša vajcia, ktoré majú zakalené bielka (prikladám foto - dobré vajce a zakalené), neviem na koho sa obrátiť, aby poradil, preto píšem Vám. Našla som len, že to je mikrobiálna chyba, ale nikde som sa nedočítala, čo s tým robiť. Sme začiatočníci, takže budeme veľmi radi ak nám dáte vedieť. Vopred ďakujeme za odpoveď“. -E. H.-

ODPOVEĎ: „Chyby v obsahu vajca bývajú rôzne. Problémom opísaných vajec je chyba vo vzhľade a pravdepodobne aj v konzistencii bielka (o zmenenom zápachu pani H. nepíše). Čiže vo vajcovode pri tvorbe bielka by mohol byť problém, napr. zápal. Môže sa jednať aj o metabolickú poruchu. Mikrobiálna kontaminácia (baktérie, plesne) by mohla tiež spôsobiť problém, ale  je pravdepodobné, že chorá nosnica by veľmi skoro prestala vajcia znášať. Ale môžu sa tak uplatniť aj baktérie, ktoré nie sú patogénne – bolo by potrebné mikrobiologické vyšetrenie.   Mohlo by sa jednať aj o parazity prítomné vo vajcovode. Odporúčam vyšetrenie zmeneného bielka – čo obsahuje z hľadiska chemického aj mikrobiálneho. Problém je, že tieto vyšetrenia, keby sa mali robiť dôsledne, sú finančne náročné, môžu trvať dlhšie a pre smerodajné výsledky je potrebné vybrať vajce čo najčerstvejšie, ktoré takto zmenené je.

Pani H. nepísala, či pozoruje aj nejaké klinické zmeny na sliepkach, resp. na sliepke, ktorá takéto vajcia znáša, či ju vie z kŕdľa vybrať? Ak áno, odporúčam, aby ju izolovala, pozorovala, prípadne jej vajcia poslala na bakteriologické vyšetrenie (to vyjde na  cca 10 EUR). Ako prevenciu odporúčam podávať nosniciam Carnifarm. Ak by to bol problém chovu – viacerých zvierat, odporúčam preveriť zloženie krmiva – jeho úpravu aj vzhľadom na obsah jednotlivých živín?“

Darina Pospišilová

začiatok123456ďalej
nasledujte nás